خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افغانستان در گزارش برضد فساد از ۱۰۰، شانزده نمره گرفته است

افغانستان در گزارش برضد فساد از ۱۰۰، شانزده نمره گرفته است

Jan 23, 2020 - 19:09

کابل (پژواک، ۳ دلو ۹۸): افغانستان در گزارش سالانه سازمان بین المللی نظارت  بر شفافیت در افغانستان از جمع ۱۸۰ کشور جهان، کشور پنجم در فساد شناخته شده است.

در سال ۲۰۱۹میلادی در کشورهای مختلف جهان در رابطه به فساد اداری، گزارش این سازمان امروز به نشر رسید که کشورهای مختلف به ۱۸۰ بخش طبقه بندی شده و افغانستان با گرفتن ۱۶ نمره ، مقام ۱۷۳ از آن خود کرده است.

در این درجه بندی، صومالیا کشور افریقایی با گرفتن ۹ امتیاز، سودان جنوبی با گرفتن ۱۲ امتیاز و سوریه با گرفتن ۱۳ امتیاز به ترتیب  در فساد؛ در مقال اول، دوم و سوم آمده است.

در این حال، یمن با گرفتن ۱۵ چهارم و افغانستان با گرفتن  ۱۶ امتیاز مقام پنجم را از  آن خود کرده است.

نیوزیلند با گرفتن ۸۷ و دنمارک باگرفتن ۸۷ نمره به ترتیب، دو کشور پاک از فساد شناخته شده است.

افغانستان در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ، ۱۵ امتیاز، اما در  سال ۲۰۱۸، ۱۶ امتیاز بدست آورده، و کشور نمبر چهارم فاسد در جهان شناخته شده است.

دیلیا فیریرا روبیو رئس سازمان بین المللی شفافیت از حکومت ها خواست که برضد فساد اقدامات جدی کنند.

سید اکرام افضلی رئیس سازمان نظارت بر شفافیت در افغانستان که امروز در یک نشست خبری صحبت می کرد، گفت: ((اقدامات حکومت وحدت ملی برضد فساد، غیرمستقل و سیاسی است، عواقب بی تفاوتی در برابر پشنهادات پی در پی نهاد های مدنی، باعث  رکود  مبارزه با فساد گردید.

نهاد یاد شده پشنهاد می کند که حکومت باید فساد در برابر امنیت ملی خطرناک  بشمارد و مبارزه با این پدیده را مشابه به مبارزه علیه ناامنی در اولویت قرار دهد.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement