خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشنده گان هرات: طالبان بايد آتش بس کنند

باشنده گان هرات: طالبان بايد آتش بس کنند

Jan 23, 2020 - 15:33

شهرهرات(پژواک، ۳دلو ٩٨) شماری از باشنده گان هرات، امروز در مقابل استدیوم ورزشی این ولایت گردهم آمده و از گروه طالبان خواستند که آتش‌بس اعلام کنند.

این باشنده گان که شعارهای (آتش بس، صلح، تحقیق رویای دیرینه مان)، (باید برای تامین صلح دایمی تلاش کرد) را بر دست داشتند، از طالبان خواستند که با حکومت افغانستان وارد گفتگو شوند.

این باشنده گان، مسیر منتهی به ساختمان اداره محلی هرات را  نیز پیمودند.

محمد سعید یک تن از باشنده گان در این گردهمایی به پژواک گفت: "خواست اصلی ما از طالبان این است که آتش بس کنند؛ تا ما بتوانیم به یک صلح دایمی دست پیدا کنیم."

جلیل احمد یک تن دیگر از اشتراک کننده گان در این گردهمایی، از طالبان خواست: "خداوند میفرماید که صلح خیر است و ما از طرف های درگیر می خواهیم که آتش بس کنند و در راستای برقرارى صلح دایمی تلاش کنند."

جلیل احمد طارق یک تن از باشندگان هرات، به پژواک گفت که بیشتر از این، مردم افغانستان توان جنگ را ندارند و باید طالبان دست از قتل و کشتار مردم بی‌گناه بردارند.

باشنده گان هرات می‌گویند که از جنگ و خشونت خسته شده‌اند و نیاز است که طالبان هر چه سریع‌تر خشونت‌ و جنگ را متوقف کنند.

مسعود مسلم فعال مدنی، در این گردهمایی گفت که طرف مذاکره کننده با طالبان، مردم افغانستان است و این گروه باید با دولت وارد مذاکره شود.

او افزود: "اگر طالبان میخواهند مذاکره کنند و صلح کنند، باید با نمایندگان مردم که همانا دولت افغانستان است وارد گفتگو شوند. "

نوریه افغان یکى دیگر از فعالان مدنی، در این گردهمایی گفت که بیشتر اشتراک کننده گان این گردهمایی، خانم ها هستند؛ چرا که خانم ها بیشتر از همه نیاز به صلح دارند.

او افزود: "خانم ها قشر آسیب پذیر جامعه هستند و خواست ما از طرف های درگير، این است که صلح دایم و آتش بس کنند."

عبدالقیوم رحیمی والی هرات، در دیدار با اشتراک کننده گان این گردهمایی، تامین صلح و برقراری آتش‌بس را خواست منطقی و بر حق مردم عنوان کرد.

والی هرات، خواهان  آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس در کشور شد و تاکید کرد که بدون برقراری آتش‌بس، رسیدن به صلح واقعی در کشور نیز نا ممکن است.

او افزود: "تا وقتیکه صلح بین افغان ها نباشد و بیشتر صلح بین کشورهای دیگر به خصوص پاکستان باشد، فایده اى ندارد و این تجربه را ما در گذشته کردیم. "

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نماینده گان طالبان، با هیات امریکایی در قطر در مورد صلح افغانستان در حال مذاکره هستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking