خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: دستگاه ديپلماسی افغانستان به رهبری قوی مدیریتی نیاز دارد

دانش: دستگاه ديپلماسی افغانستان به رهبری قوی مدیریتی نیاز دارد

Jan 23, 2020 - 17:56

کابل (پژواک، ۳ دلو ۹۸): معاون دوم ریاست جمهوری، در مراسم معرفی سرپرست وزارت امور خارجه گفت که دستگاه ديپلماسی افغانستان، به رهبری قوی مدیریتی نیاز دارد؛ تا روابط با کشورها به شکل درست تامین و تقویت گردد.

دو روز قبل به اساس حکم رئیس جمهور غنی، محمد هارون چخانسوری به حیث معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه کشور تعیین و امروز معرفی شد.

اسدالله غضنفر مشاور فرهنگی رییس جمهور غنی، اين حکم را قرائت نمود، که در آن آمده بود که محمد هارون چخانسوری در بست مافوق رتبه، به حیث معین سیاسی و همزمان الی تعیین وزیر جدید، به حیث سرپرست وزارت امور خارجه، تعیین گردیده است.

محمد سرور دانش معاون دوم رئيس جمهور، در اين مراسم گفت که افغانستان به کنوانسیون و تعهدات بین المللی ملحق بوده و زمانی آنرا تحکیم خواهد کرد که مدیریت قوی، پالیسی های شفاف و صداقت تمام در کار باشد.

موصوف افزود که وضعیت جنگی کشور، پروسه گفتمان صلح، حالت نابسامان اقتصادی و نحوۀ همکاری های کشور های منطقه و جهان، در این دستگاه ديپلماسی که معرفی سیاست خارجی کشور می باشد؛ باید به شکل درست ارزیابی شود و به شکل منظم آن رهبری گردد.

ادریس زمان معین سیاسی قبلی وزارت امور خارجه گفت که در مدت کاری خویش، به شکل بهتر کار کرده و بسته های اصلاحی حکومت را به شکل صادقانه آن عملی نموده است.

او افزود: "در زمان مدت کاری ام، دو رویداد بین المللی نشست ریکا و پروسه قلب آسیا بوده که نماینده گی کشور در آن به شکل بی سابقه بهتر بوده و در این مدت، با کشورهای بیشتر نشست ها و تبادل نظر شده است."

وی گفت که در جریان مدت کاری خویش، بسته اصلاحی وزارت امور خارجه را تدوین نموده و حدود ۲۰ روز قبل به مقام ریاست جمهوری ارایه کرده است.

به گفته او، در این بسته اصلاحی، بازنگری نحوۀ کاری سفارتخانه ها و نماینده گی های سیاسی کشور، نحوه استخدام، مکافات و مجازات در نظر گرفته شده است. همچنان در این بسته اصلاحی، دیجیتل سازی آرشیف وزارت امور خارجه و ساده سازی پروسه ها و ایجاد اصلاحات و سهولت سازی خدمات قنسولی به شکل بروز تدوین شده است.

محمد هارون چخانسوری معین جدید سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه گفت که بسته اصلاحی وزارت امور خارجه را به شکل درست آن، عملی و تلاش خواهند کرد که سیاست خارجی کشور را به شکل درست آن رهبری کند.

به گفته او، حکومت افغانستان خواهان روابط خوب با کشور های جهان و حسن همجواری با کشور های همسایه می باشد و پالیسی اقتصاد محور را طرحریزی خواهند کرد.

او افزود: "جایگاه افغانستان در بین کشور های منطقه و جهان مشخص شده و سیاست تعریف شده در زمینه دارد، همچنان ما فصل جدید با کشور های آسیایی را آغاز کرده ایم و در حفظ این روابط تلاش جدی خواهیم کرد."

چخانسوری ضمن تاکید بر اصلاحات تشکیل در این وزارت گفت که هیچ کارمند این وزارت، بی وظیفه نخواهد شد و تمام بررسی ها و اصلاحات،مطابق با قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه صورت خواهد گرفت.

محمد هارون چخانسوری، دارای تحصیلات عالی الی مقطع ماستری می‌باشد و سند ماستری خویش را از پوهنتون سیدنی آسترالیا در بخش اداره عامه به دست آورده است.

او طی شانزده سال کار در ادارات مختلف دولتی و غیر دولتی از جمله، ریاست دفتر رئیس جمهور، سخنگوی رئیس جمهور، ادارۀ امور ریاست جمهوری، وزارت احیاء و انکشاف دهات، وزرات زراعت، مالداری و آبیاری، وزارت صحت عامه و بانک جهانی؛ دستاوردهای چشمگیری در بخش اصلاحات و اداره داشته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement