خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالان مدنی خواستار آتش بس و گفتگوهای صلح بین الافغانی شدند

فعالان مدنی خواستار آتش بس و گفتگوهای صلح بین الافغانی شدند

Jan 23, 2020 - 15:12

کابل (پژواک،۳ دلو ۹۸): فعالان مدنی، در یک حرکت خیابانی از چهارراهی دهمزنگ تا لیسۀ حبیبیه شهر کابل، با رها کردن کبوتران سفید و بالون های آبی و سفید مزین با پیام های صلح به آسمان، خواستار آتش بس سراسری در افغانستان شدند.

همچنان آنها، روی جاده پارچه تمثیلی که پیام صلح را با خود داشت، اجرا کردند و فاصله از چهارراهی دهمزنگ تا لیسۀ حبیبیه شهر کابل را توسط بایسکل ها طی نمودند.

این حرکت، به اشتراک ده ها تن از اعضای نهادهای مدنی اجرا شد. آنها شعارهایی چون «ما آتش بس می خواهیم»، «از جنگ متنفریم»، «جامعه جهانی از مذاکرات بین الافغانی حمایت کند»، را سر می دادند.

احمد هیواد رهیاب رییس سازمان جوانان نواندیش افغانستان و یک تن از اشتراک کننده گان این حرکت، گفت: «آتش بس، مقدمه برای رسیدن به صلح است.»

رهیاب از جامعه جهانی،  کشورهای همسایه و کشورهایی که در جنگ افغانستان ذیدخل اند، خواست تا از آتش بس و مذاکرات صلح بین الافغانی حمایت نمایند.

حسین حمیدی رییس فدراسیون بایسکل رانی، گفت که صلح پدیده مقدس و نیاز مبرم تمام جوامع بشری است.

وی افزود که افغانستان نیز از این جوامع مستثنی نیست و تمام شهروندان این کشور، نیاز به صلح دارند و مستحق آن اند تا بتوانند در فضای صلح ‌آمیز زندگی مسالمت ‌آمیز و به  دور از خشونت داشته باشند.

او افزود: «در فضای صلح است که انسان‌ ها به کمال می‌ رسند و در روند توسعه و ترقی کشور شان سهیم می‌شوند، جنگ باعث بدبختی مردم، تخریب زیربناها و برهم زدن نظم جوامع انسانی می شود.»

وی نیز خواستار آتش بس و آغاز گفتگوهای صلحی شد که مدیریت آن را افغان ها داشته باشند.

این فعالان مدنی، با صدور قطعنامه ای، از طالبان خواستند که گفتگوهای صلح را با حکومت افغانستان آغاز کنند.

در قطعنامه نیز بر آتش بس عمومی و طولانی تاکید شده و در آن آمده است: «آتش بس می تواند ابعاد پنهان و پیچیده جنگ را واضح سازد و تشخيص درست از راه های موثر برای ختم جنگ را به وجود آورد.»  

در قطعنامه این نهادها همچنان آمده است: « ازجهان اسلام می خواهیم که در این برهه حساس زمانی،  ما را تنها نگذاشته و پشتیبان آتش بس و تامین صلح درافغانستان باشند.»

در قطعنامه نوشته شده که آغاز مذاکرات بین الافغانی، به مالکیت افغان ها با محوریت دولت افغانستان و اعلام آتش بس عمومی و سرتاسری باشد.

منبع نوشته است که توافق برنظام امارتی و یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای استبداد شنیده شود،  صلح نیست، بلکه تشدید جنگ با نام و عنوان دیگر است.

در قطعنامه تاکید شده که حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان، نظام دموکراتیک و مردم سالار، دستاوردهای حدود بیست سال اخیر، خط سرخ مردم افغانستان است و هرگز عقب گرد نخواهد داشت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement