خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نظرسنجی تازه: ۸۰ درصد مردم معتقداند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

نظرسنجی تازه: ۸۰ درصد مردم معتقداند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

Jan 23, 2020 - 18:41

کابل (پژواک،۳دلو۹۸): یک نظر سنجی تازه که از سوی انستیتیوت جنگ و صلح افغانستان منتشر شده، نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مردم معتقداند که جنگ افغانستان، راه حل نظامی ندارد و ۶۹ درصد مردم جمهوریت اسلامی را نسبت به امارت اسلامی ترحیج داده اند.

این نظرسنجی که نتایج آن، امروز پنجشنبه (۳دلو) به نشر رسید، از طریق گفتگو با  ۵۳۸ تن در ۳۴ ولایت افغانستان به دست آمده است.

این نظر سنجی از سوی انستیتيوت مطالعات جنگ و صلح در ۳۴ ولایات کشور راه اندازی شد که امروز یافته هاى آن برای مردم افغانستان ارایه گرديد.

تمیم عاصی رئیس انستیتيوت مطالعات جنگ و صلح، در این مراسم گفت که هدف از راه اندازی این نظرسنجی رجوع به مردم افغانستان می باشد.

وى افزود که در اين نظرسنجى در ۳۴ ولایت افغانستان، با ۵۳۸ تن در دو کتگوری با افراد ۱۸ تا ۴۰ سال و بالاتر از ۴۰ سال مصاحبه صورت گرفته است.

وى افزود که در این نظر سنجی آمده است که ۸۰ درصد پاسخ دهنده گان، به این باور اند که جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد، بلکه از طریق سیاسی حل شود. ۵۷ درصد مصاحبه کننده گان به این باور اند که بعد از توافق صلح، باید جنگجویان خارجی که تحت چتر گروه طالبان مسلح می جنگیدند، آنها افغانستان را ترک کنند.

این نظر سنجی نشان می دهد که ۴۶ درصد تن از پاسخ دهنده گان گفته اند که نیروهای خارجی بعد از توافق صلح، افغانستان را ترک کنند و ۳۳ درصد دیگر خواهان حضور نیروهای خارجی بعد از توافق صلح در کشور نیز شده اند.

به اساس این نظر سنجی انستیتيوت جنگ و صلح افغانستان، ۵۲ در مصاحبه کننده گان این نظرسنجی به این باور اند که در صورت خروج فوری و غیر مترقبه خارجی از افغانستان، این کشور به سمت یک جنگ داخلى خواهند رفت.

در نظر سنجی تذکر رفته است که ۴۸ در صد دیگر مردم گفته اند، صلح باید در داخل افغانستان انجام شود و ۴۴ در صد دیگر گفته اند که  صلح در یکی از کشورهای اسلامی صورت گیرد.

در این نظر سنجی، در مورد زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان نیز پرسیده شده است، که ۴۱ در صد پاسخ دهنده گان گفته اند که زلمی خلیلزاد، یک شخصی مناسب برای روند صلح افغانستان است و ۳۹ در این زمینه فکر متفاوت دارند.

همچنان گفته شده است که ۶۸ در صد در این نظر سنجی، جمهوری اسلامی را نسبت به امارت اسلامی ترجیج داده اند و ۱۳ در صد دیگر خواهان امارت اسلامی بعد از توافق صلح شده اند.

در نظر سنجی آمده است که ۸۳ در صد مصاحبه کننده گان گفته اند که باید در گفتگوهای صلح زنان حضور داشته باشند، ۶۵ در صد دیگر گفته اند که باید حکومت افغانستان رهبری مذاکرات صلح را به عهده داشته باشد و ۲۱ در صد به این باور اند که باید جناح های سياسى غیر حکومتی، مذاکرات را به عهده داشته باشند.

امر الله صالح معاون دوم تکت انتخاباتی دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، با اشاره به گفتگوهای صلح در قطر در اين نشست گفت که مذاکرات کنونی صلح که در قطر ادامه دارد، اگر به نتیجه هم برسد، تنها صلح میان طالبان و امریکا می شود.

او افزود: "طالبان نه تنها با امریکا بلکه با ملت افغانستان در جنگ هستند، طالبان ناحق می گویند که با امریکایی ها در جنگ هستیم؛ زیرا آنها قبل از سال ۲۰۰۱ میلادی با ملت افغانستان درگیر بودند، آنها در قتل های دسته جمعی و کشتار بزرگان، سیاسیون کشور دخیل بودند."

وى افزود: "اگر ما افغان ها با امریکا همکاری و روابط داریم، به اساس یک موافقتنامه است."

معتصم آغا جان وزیر مالیه دوره حکومت طالبان در اين نشست گفت که باید در این نظر سنجی، نظریات هر دو طرف گرفته مى شد.

وی افزود که حالا به خاطر تامین صلح، فرصت های خوبی فراهم شده؛ چون خارجی ها می خواهند از افغانستان بیرون شوند و باید از این فرصت به وجود آمده همگی استفاده کنند.

آغا جان گفت: " انتقام جویی و یاد از گذشته ها نمی تواند ما را به صلح برساند."

پییر مایدون سفیر اتحادیه‌ی اروپا که در این مراسم حضور داشت، گفت که این نظر سنجی، برای صلح در افغاستان موثر است؛ چون در شرایطی ارایه شد که روند صلح به شدت ادامه دارد و هر دو طرف، با این نظر سنجی از خواست های مردم آگاه شوند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement