خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدراعظم المان ازپروسه صلح افغانستان شمول حمايت کرد

صدراعظم المان ازپروسه صلح افغانستان شمول حمايت کرد

Jan 24, 2020 - 09:52

کابل (پژواک، ٤ دلو ٩٨): صدراعظم آلمان از تلاش های حکومت افغانستان در پروسه صلح که از سوی افغان ها رهبری شود و افغانستان شامل آن پروسه باشد، حمایت کرد و از سوی دیگر وزير خارجۀ عربستان بر نقش علماى دين در پروسه صلح تاکيد نمود.

رئيس جمهور غنى در حاشيه نشست مجمع جهانى اقتصادى با شمارى از رهبران کشورهاى مختلف ديدارکرد.

پنجاهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد از اول تا چهارم دلو سالروان به اشتراک ٥٣ تن از سران و رهبران کشورهاى جهان همچنین فعالان اقتصادی سرشناس در داووس سویس برگزار گرديد.

در خبرنامۀ ارگ رياست جمهورى که کاپى آن به آژانس خبرى پژواک نيز مواصلت کرده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در حاشیۀ اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس، با انگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار کرد.

در این دیدار صدراعظم آلمان حمایت خویش را از تلاش های حکومت افغانستان در پروسه صلح که از سوی افغان ها رهبری شود و افغانستان شامل آن پروسه باشد، اعلام کرد.

وی افزود که حکومت آلمان علاقمند است تا دیالوگ بین الافغانی را میزبانی کند و همچنان در راستای حمایت از اقتصاد و انکشاف افغانستان به ویژه در قسمت انرژی قابل تجدید و معادن، متعهد می باشد.

خانم مرکل یکبار دیگر بر تداوم همکاری های کشورش در عرصه امنیتی با افغانستان تاکید ورزید و اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را که در آن رئیس جمهور غنی پیشقدم است، تبریک گفت و از وی بخاطر یک سفر رسمی به آلمان دعوت کرد.

در مقابل رئیس جمهور غنی ضمن قدردانی از کمک و همکاری های آلمان با افغانستان در عرصه های مختلف، گفت که در یک فرصت مناسب به آن کشور سفر خواهد نمود.

طبق يک خبر ديگر، رئیس جمهور غنی و فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجۀ عربستان سعودی نيز در حاشيه اين نشست با هم ديدار کرده و روی گسترش همکاری ها میان دو کشور صحبت کردند.

در این دیدار که در شهر داووس سویس انجام شد، هر دو جانب در خصوص صلح افغانستان و تلاش های کشورها به ویژه عربستان سعودی در زمینۀ برجسته شدن نقش علما در پروسۀ صلح، بحث و تبادل نظر کردند.

همچنان رئیس جمهور غنی و وزیر خارجه عربستان سعودی بر همکاری میان دو کشور در خصوص تبادلۀ معلومات در بارۀ شبکه های تروریستی منطقوی و کاهش تنش ها در منطقه، صحبت نمودند.

هر دو جانب در رابطه به گسترش همکاری های اقتصادی میان دو کشور صحبت کردند و فیصل بن فرحان آل سعود، گفت که افغانستان برای عربستان سعودی حایز اهمیت است و ما به همکاری های خود با افغانستان و مردم این کشور ادامه خواهیم داد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement