خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: مذاکره روی خروج نیروهای آمریکایی با طالبان باعث تشدید جنگ میشود

غنی: مذاکره روی خروج نیروهای آمریکایی با طالبان باعث تشدید جنگ میشود

Jan 24, 2020 - 09:44

کابل (پژواک، ٤ دلو ٩٨): رئيس جمهورغنى در نشستی با رسانه های بین المللی گفت که مردم افغانستان به عقب بر نمی گردند و اگر طالبان بر این امر پافشاری دارند، برای افغانها پذیرفتنی نیست.

به نقل از خبرنامه اى ارگ رياست جمهورى، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس، با خبرنگاران ارشد رسانه های بین المللی در خصوص وضعیت جاری، پروسۀ صلح، حکومتداری، اصلاحات، مبارزه با فساد و نقش افغانستان در گسترش همکاری های منطقوی صحبت کرد.

در این نشست که روز گذشته برگزار شد، رئیس جمهور ضمن تشریح پیشرفت های افغانستان در عرصه های مختلف گفت: ((افغانستان کشور فقیر نیست، موقعیت کشور ما باعث گردیده که روند کار انتقال پایپ لاین گاز، انرژی برق و فایبر نوری از افغانستان ادامه یابد و همچنان کشور ما از ظرفیت های خوب سرمایه طبیعی به ویژه تولید انرژی آفتابی برخوردار است.))

رئیس جمهور به پاسخ سوالی در رابطه به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت که مردم افغانستان با خروج نیروهای امریکایی مشکل ندارند، اما مذاکره روی آن مهم است و اگر این مذاکره با طالبان می شود، به معنای آغاز سلسلۀ تشدید جنگ های دیگر خواهد بود و اگر با حکومت افغانستان صورت می گیرد، قابل مدیریت می باشد.

رئیس جمهور غنی با ابراز امتنان از کمک های سخاوتمندانه ایالات متحده امریکا و شرکای افغانستان در چوکات سازمان ناتو گفت: ((ما بخاطری آتش بس می خواهیم که آتش بس با طالبان در سال ۲۰۱۷ برای ما اجازه داد که در مسیر صلح حرکت کنیم و این آتش بس ۹۸ در صد مؤثر بود.))

وی افزود که شهروندان افغانستان خواهان ختم جنگ هستند، کاهش خشونت نتیجه نمی دهد، اما آتش بس نشاندهندۀ این است که افغان ها یک تعهد واقعی به دیالوگ سیاسی دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع کلیدی برای حکومت افغانستان خودکفایی است، گفت: ((آب های افغانستان در حال مدیریت است و ما طی یک پلان پنج ساله که روی دست داریم، قادر خواهیم شد که خشک سالی را مهار سازیم.))

رئیس جمهور غنی تاکید کرد که زنان افغان به عقب بر نمی گردند و من افتخار می کنم که سفرای افغانستان در ایالات متحدۀ امریکا و ملل متحد زنان هستند و از کشور خود با توانمندی نمایندگی می کنند.

رئیس جمهور گفت که برای نخستین بار در تاریخ افغانستان سال گذشته یک جرگۀ جامع زنان از تمام ولایات داشتیم. وی افزود که نسل جوان به ویژه زنان افغان متحرک و فعال اند، تیم رباتیک دختران و انستیتيوت ملی موسیقی افغانستان بهترین مثال آن می باشند.

وی یکبار دیگر تاکید کرد که مردم افغانستان به عقب بر نمی گردند و اگر طالبان بر این امر پافشاری دارند، برای جامعۀ ما پذیرفتنی نیست.

پنجاهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد از اول تا چهارم دلو سالروان به اشتراک ٥٣ تن ازسران ورهبران کشورهاى جهان همچنین فعالان اقتصادی سرشناس در داووس سویس برگزارگرديد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement