خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«سال گذشته به دلیل کمبود بودجه برای شفاخانه ها ادویه خریداری نشده است»

«سال گذشته به دلیل کمبود بودجه برای شفاخانه ها ادویه خریداری نشده است»

Jan 25, 2020 - 15:36

کابل(پژواک،۵ دلو ۹۸): داکتران شفاخانه­های دولتی از کمبود دوا، وسایل طبی و معاشات شان شکایت دارند؛ اما وزیر صحت عامه از کمبود بودجه خبرداده و می گوید که سال گذشته، برای این شفاخانه­ها ادویه و برخی مواد ضروری دیگر خریداری نشده است.

کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه، امروز به دنبال اعتراض شماری از داکتران شفاخانه های دولتی مبنی بر اینکه آنها بیشتر از زمان تعیین شده در قانون کار، مصروف کار هستند، امتیازات شان کمتر می باشد و در شفاخانه ها ادویه و وسایل طبی لازم وجود ندارد، وزیر صحت عامه را فرا خوانده بود.

محمد ایمل وردک داکتر موظف در شفاخانه وزیرمحمد اکبر خان که به نمایندگی از داکتران، در نشست امروز این کمیسیون صحبت می کرد، گفت که به اساس قانون کار، باید داکتران طی یک هفته ۳۰ ساعت کار کنند؛ اما داکتران طی یک هفته اضافه از ۷۰ ساعت کار می کنند.

داکتر ایمل گفت: «معاش و امتیازی که برای ما داده می شود، برابر به امتیاز یک کارمند عادی حکومت است، درست است که ما از پول ملت تخصص خود را گرفته ایم و باید برای این ملت کار کنیم؛ اما داکتر از کارمندان دیگر متفاوت است و نباید یک داکتر متخصص برابر به یک داکتری که تازه فارغ می شود و ترینی است، معاش به دست بیاورد.»

او افزود معاشى که فعلا داکتران به دست می آورند، جوابگوى نیازمندی های آنها نمی باشد و باید به اساس تخصص و تجربه، معاش داکتران پرداخت شود.

همچنان او گفت که داکتران باید امتیاز حق الخطر داشته باشند؛ اما تا حال به آنها این چنین امتیاز داده نشده است.

موصوف افزود که در اکثر شفاخانه های دولتی، ادویه و لوازم ضروری صحی وجود ندارد.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه، بدون ارایه جزییات در مورد معاشات داکتران گفت که طرحی در این راستا آماده شده است؛ اما به دلیل اینکه حکومت توانایی مالی بهتر ندارد، تا هنوز عملی نشده است.

او افزود که به اساس مقرره، امتیاز حق الخطر به کارکنان برخی بخش ها چون لابراتوار، اکسری و انستیزی داده می شود؛ اما نیاز است که در این مورد تجدید نظر شود و بخش هایی چون جراحی و نسایی- ولادی نیز شامل آن شود.  

وزیر صحت عامه پذیرفت که داکتران، بیشتر از وقت تعیین شده در قانون، کار می کنند و گفت که کاهش و تغییر زمان کاری داکتران، نیاز به تعدیل قانون دارد که باید برای آن دادخواهی شود.

وی همچنان گفت با توجه به اینکه ۷۵ درصد مصارف عامه افغانستان، از سوی جامعه جهانی پرداخت می شود، داکتران باید با درک این وضعیت، خواست های شان را مطرح کنند.

فیروز پذیرفت که در شفاخانه ها مشکل کمبود ادویه و لوازم صحی وجود دارد.

او در مورد اینکه چرا این مشکل را حل نمی کند؟ گفت: «هر سال بودجه وزارت کاهش پیدا می کند، سه سال قبل ما ۲۰ میلیارد افغانی بودجه داشتیم، سال گذشته به ۱۸ میلیارد افغانی کاهش پیدا کرد و امسال بودجه وزارت به ۱۲میلیارد افغانی رسیده است.»

 داکتر فیروز گفت که این وزارت، نتوانست سال گذشته به شفاخانه های دولتی ادویه، مواد شوینده و مواد غذایی را خریداری کند؛ زیرا یک میلیارد افغانی که باید در این بخش هزینه میشد، به این وزارت داده نشد.

به گفتۀ موصوف، سال گذشته ادویه و مواد شوینده، از ذخیره های این وزارت به شفاخانه ها توزیع شده است.

اما موصوف با بيان اينکه بودجه امسال این وزارت نسبت به سال گذشته مالی، شش میلیارد افغانی کاهش پیدا کرده است، خاطر نشان کرد که قرار است امسال، برای شفاخانه های دولتی، بسته های عاجل و ادویه مورد ضرورت در آینده نزدیک خریداری شود.

زلمی زابلی رئیس کمیسیون سمع شکایات مشرانوجرگه، از وزیر صحت عامه خواست تا به مشکلات داکتران رسیده گی کند و در صورتی که کدام قانون نیاز به تعدیل داشته باشد، شورای ملی همکاری می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking