خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حوادث ترافيکى در دايکندى طى سال روان ده­ها کشته و زخمى برجا گذاشته است

حوادث ترافيکى در دايکندى طى سال روان ده­ها کشته و زخمى برجا گذاشته است

Jan 25, 2020 - 16:40

نيلى (پژواک، ٥ دلو ٩٨): آمريت ترافیک دایکندی، از افزايش ٧٧ درصدى تلفات ناشى از حوادث ترافيکى در سال روان، نسبت به سال گذشته خبر مى دهد.

رحمت الله ابراهیمی آمر ترافیک این ولایت، به آژانس خبرى پژواک گفت که از اول حمل تا اول دلو امسال، در مجموع ١٣ حادثۀ ترافيکى را ثبت کرده اند، که در نتيجه ٣٩ تن کشته و ٥٧ تن به شمول زنان و کودکان زخمى شده اند.

موصوف افزود که به اساس آمار ثبت شدۀ اين رياست، در تمام سال ١٣٩٧ دراين ولايت، ١١ حادثۀ ترافيکى ثبت شده بود، که در نتيجه ١٨ تن کشته و ٣٦ تن ديگر زخمى شده بودند.  

موصوف، دليل افزايش حوادث ترافيکى را ناشى از بى احتياطى رانندگان و خراب بودن سرک هاى داخل شهر مى داند.

وى از حکومت خواست که در قسمت بازسازى و پخته کارى سرک هاى داخل شهر توجه جدى داشته باشد. 

خانواده هاى قربانيان

خانواده هاى قربانيان حوادث ترافيکى، از حکومت مى خواهند که در قسمت ترميم و پخته کارى سرک ها توجه کند.

اسحاق علی باشندۀ ولسوالی خدیر ولایت دایکندی که دو سال قبل در حادثه ترافیکی پسر و خانم خود را از دست داده است، گفت: "اگر همى راننده ها تيزرانى نکنند، چرا حوادث ترافيکى رخ بدهد، اى کاش حکومت جلو تيزرانى رانندگان را بگيرد."

وى که از دست دادن پسر و خانم خود را بدترين حادثه در زندگي اش مى داند، از رانندگان مى خواهد که حين رانندگى، از نهايت احتياط کار بگيرند؛ زيرا اندکى بى تفاوتى بدترين حوادث را در پى مى داشته باشد.

موصوف از حکومت خواست که در قسمت ساخت و ساز سرک هاى اين ولايت توجه جدى نمايد؛ زيرا يکى ديگر از عوامل حوادث ترافيکى خرابى جاده ها مى باشد.

همچنان محمد احمدى يک تن از باشنده گان ولسوالی کیتی اين ولايت گفت که درماه جوزاى امسال در يک حادثۀ ترافيکى؛ پدر، برادر و پسرش را از دست داده است.

وى افزود: "برادر و پسرم که در دانشگاه دايکندى درس مى خواندند و پدرم که بيمار بود، براى تداوى به شهر نيلى رفته بود، هنگامى که به طرف خانه مى آمدند، در بین راه نیلی تا ولسوالی کيتى موتر چپه شد و هرسه شان با راننده و ديگر سرنشنيان جان باختند."

موصوف نيز بر بى احتياطى رانندگان انتقاد نموده گفت که بايد رانندگان حين رانندگى احتياط کنند؛ زيرا از اثر اين چنين بى احتياطى، سه عضو خانواده خود را از دست داده است.

همچنان به باور وى خرابى جاده ها نيز از عامل ديگر حوادث ترافيکى مى باشد. وى اين زمينه گفت: "امیدوارم دولت راه‌های مواصلاتی ولسوالی ها را اگر به شکل معیاری نمی سازند، حد اقل ترمیم نمایند."

پاسخ مسئولان از ساخت و ساز سرک­ها دراين ولايت

سکینه احسانی سخنگوی والی دایکندی به پژواک گفت: "دولت تا به حال کوشش خود را در قسمت ترمیم سرک ها نموده؛ اما بودجه مشخص حکومت محلی برای ساخت و ساز سرک ها در این ولایت ندارد. "

وی افزودکه حکومت در تلاش ترمیم و پخته کاری راه های مواصلاتی در سال های آینده میباشد؛ اما راننده ها مقصر اصلی حوادث ترافیکی میباشند.

رحمت الله آمر ترافیک دایکندی، از بی‌ توجهی و تیزرانی راننده ها به شدت انتقاد کرده گفت: "این کار راننده­ها خلاف قانون است، ما با اين چنین افراد برخورد قانونی مى کنيم."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement