خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت برای زنان زمینۀ آموزش راننده گی را مساعد کند"

"حکومت برای زنان زمینۀ آموزش راننده گی را مساعد کند"

Jan 25, 2020 - 16:38

ایبک (پژواک، ۵ دلو ۹۸): نخستین رانندۀ زن در ولایت سمنگان، می گوید که در یک هفته راننده گی را یاد گرفته و با آنکه برخی سخنان غیرمناسب مردم را می شنود، از این اقدام خود خرسند است.  

خانم صدیقه مرادی که چهل سال سن دارد و باشندۀ قریه گل قشلاق ایبک مرکز سمنگان است، گفت که علاقمندی او به راننده گی سبب شد که در یک هفته در همکاری با پسرش رانندۀ موتر شود.  

وی افزود: «فقط یک هفته پسرم برایم در مورد اصول ترافیکی و دریوری معلومات داد و بعدا خودم آغاز کردم و حالا دریوری نوع کرولای خود را می کنم.»

به گفته او از اینکه برای مردم این ولایت راننده گی زن عجیب معلوم می شود، بعضی اوقات از سوی مردم مورد آزار قرار ميگيرد.

خانم مرادی گفت: «در بین مردم، بعضی پرزه پرانی موجود بوده و بعضی ها صدا می زنند، خاله اینجا خو خارج نیست، افغانستان است، تو چطور دریوری می کنی و ...»

اما او افزود: «با جرئت کامل می توانم راننده گی کنم. راننده گی زن از نگاه شریعت کدام ممانعت ندارد. به دل خودم راننده گی می کنم و برخی مردها در راننده گی من پرزه می روند و با من هم چشمی دارند؛ اما من کار خودم را می کنم.»

این در حالی است که برخی ها اقدام  خانم مرادی برای یادگیری راننده گی را ستایش می کنند.

محمد هاشم راننده موتر مسافربری شهری در ایبک گفت: «ما هر روز پیش رفت می کنیم، سرک های شهر ایبک  قیرریزی شده است، به همین سبب سهولت زیادی برای رانندگان به بار آمده است و خانم ها باید از این سهولت ها استفاده کرده و راننده گی کنند.»

همچنان شکیلا حنیفی یک تن از فعالان حقوق زن، گفت: «واقعاً مرادی یک خانم قهرمان و نخستين راننده زن در این ولایت است، قبلاً راننده گی موتر برای زنان سمنگانی یک خیال به حساب می رفت، اکنون که این خانم راننده گی می کند؛ آهسته، آهسته این وظیفه برای زنان به یک فعالیت عادی اجتماعی مبدل خواهد شد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan