خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزير صحت عامه: براى جلوگيرى از بيمارى کرونا تدابير پيشگيرانه را اتخاذ نموده ايم

وزير صحت عامه: براى جلوگيرى از بيمارى کرونا تدابير پيشگيرانه را اتخاذ نموده ايم

Jan 25, 2020 - 14:37

کابل(پژواک،٥ دلو٩٨): وزارت صحت عامه افغانستان مى گويد که تاکنون بيمارى «کرونا» در افغانستان شيوع نکرده؛ اما بخاطر جلوگيرى از شيوع آن، تدابير پيشگيرانه را اتخاذ نموده است.

ویروس جديد در منطقه ای از چین شیوع پیدا کرده که تا کنون جان ۱۷ نفر را گرفته است. مقامات چین از مردم این کشور خواسته ‌اند که به شهر ووهان، محل انتشار این ویروس، سفر نکنند و به ساکنان شهر هم توصیه کرده‌اند که در شهر بمانند.

تاکنون ابتلای بیش از ۵۰۰ نفر به این ویروس تایید شده است. بر علاوۀ چین، موارد دیگری از ابتلا به این بیماری در تایلند، کورياى جنوبى، جاپان، تایوان، استرالیا و امریکا هم مشاهده شده است.

حبیب اروال رئیس بخش کنترل امراض در وزارت صحت عامه افغانستان، به آژانس خبرى پژواک گفت: «با آن که شيوع اين بيمارى آنقدر براى ما نگران کننده نيست، ولى بايد تدابير پيشگيرانه داشت و به همين دليل، ما برخى تدابير را اتخاذ کرديم.»

به گفتۀ وى، امروز جلسه اى به سطح رهبرى وزارت و نمايندۀ سازمان صحى جهان، در اين وزارت راه اندازى شد و در آن تصميم اتخاذ گرديد که بايد يک تيم تخنيکى در ميادين هوايى کشور موظف باشند؛ تا مسافرينى که از خارج به افغانستان وارد مى شوند، معاينه شوند.

همچنان موصوف گفت که پيام هاى صحى در جهت جلوگيرى از شيوع اين بيمارى را تهيه مى کنند؛ تا از طريق مطبوعات  به مردم در مورد اين بيمارى آگاهى دهند.

اروال افزود که سازمان صحى جهان، وعده نموده است که در صورت ديدن همچو يک کيس در افغانستان، در قسمت تشخيص آن در خارج از کشور همکارى کنند.

وى گفت که به شفاخانه انتانى و ساير شفاخانه هاى کشور، هدايت داده شده که آمادگى هاى لازم روى دست داشته و در صورت تثبيت همچو واقعات، هرچه عاجل با وزارت در تماس شوند.

موصوف از مردم خواست که در کنار رعايت حفظ الصحۀ فردى، درصورت مصاب شدن به بيمارى سرما خوردگى شديد، هرچه عاجل به مرکز صحى مراجعه کنند.

 

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، امروز در صحن شورای ملی، در صحبت با رسانه ها در مورد اين بيمارى گفت: «تاکنون کدام آسیب برای ما نرسیده و کدام هموطن ما مصاب نشده است، قابل ترس نیست، امیدوار هستیم که این ویروس در چین نيز مهار شود.»

او افزود که در تمام میادین هوایی کشور به خصوص در میدان هوایی کابل، تیم ها توظیف شده اند تا کسانی که از چین به کشور می آیند، بررسی شوند که مصاب نباشند.

وی افزود: «اگر کسی مصاب شده باشد قرنطین می شود، با سازمان صحی جهان نیز جلسات انجام شده و وزارت صحت عامه افغانستان، خواستار کمک آن سازمان در زمینه شده است.»

فیروز  در حاليکه مى گفت يگانه راه جلوگيرى از مصاب شدن به بيمارى، وقايه است گفت که وزارت صحت عامه، تلاش می کند تا این وایروس به کشور منتقل نشود.

در صفحۀ فيسبوک وزارت صحت عامه افغانستان، در اين مورد چنين آمده است: علائم ویروس جدید چیست؟

در معمولی ‌ترین حالت، این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود؛ اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "SARS" می‌شود.

نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است.

سرایت این ویروس، بین انسان‌ها چقدر آسان است؟

در همان ابتدای ماه دسامبر سال گذشتۀ میلادی که این ویروس در انسان شناسایی شد، مقامات چینی گفتند که این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی‌شود؛ اما در حال حاضر مواردی از انتقال این ویروس از انسان به انسان، شناسایی شده است.

این ویروس چطور متوقف می‌شود؟ 

واکسينی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین، تنها راه جلوگیری از سرایت آن، تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking