خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آبده های تاریخی فراه در حال نابودی قرار دارند

آبده های تاریخی فراه در حال نابودی قرار دارند

Jan 26, 2020 - 16:28

فراه (پژواک، ۶ دلو ۹۸): برای بازسازی، حفظ و مراقبت آبدات تاریخی ولایت فراه، در سال های گذشته هیچ برنامه و پولی در نظر گرفته نشده است و این آبدات، در حال نابودی قرار دارند.

اما وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید که در بودجه سال مالی ۱۳٩٩ یک مقدار پول برای بازسازی آبده های تاریخی فراه، در نظر گرفته شده است.

به اساس معلومات ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه، در این ولایت در کُل ۱۴۴ آبدۀ خُرد و بزرگ در ده ولسوالی و مرکز این ولایت وجود دارد؛ اما تنها ۲۲ آبده ثبت این ریاست می باشد و وزارت اطلاعات و فرهنگ، به بازسازی این آبده ها توجه نکرده است.

منابع در این ولایت می گویند که اکثر این آبده ها از اثر باران و سیلاب ها تخریب شده و اگر به آن توجه نشود، نابود می شوند.

باشنده گان فراه، از بی توجهی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت و وزارت اطلاعات و فرهنگ در قبال آبدات تاریخی فراه شاکی اند و از اداره های ذیربط می خواهند که به حفظ و بازسازی این آبدات توجه کنند.

غلام ۵۵ ساله، یکتن ازباشنده گان ناحیه پنجم شهر فراه، به آژانس خبری پژواک گفت به یاد ندارد که کدام آبدۀ تاریخی حتی در مرکز این ولایت بازسازی شده باشد؛ در حالیکه همۀ این آبدات نیاز به بازسازی دارد.  

او وزارت اطلاعات و فرهنگ را در قبال بازسازی این آبده ها مسئول  دانسته و در کنار انتقاد از این وزارت، از نماینده گان مردم در شورای ملی این ولایت توقع دارند تا وزارت یادشده را برای بازسازی آبدات تاریخی فراه وادار سازند.

در همین حال، سلمای ۲۶ ساله یک تن دیگر از باشنده گان مرکز فراه. ضمن تایید گفته های غلام محمد گفت: «ما حق داریم همانند ولایات هرات، کابل، غزنی و بامیان، به آبدات تاریخی ما نیز توجه جدی صورت گیرد و از فراموشی های وزارت باید دور شویم، وظیفۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان است تا حق ولایت مان را بدهد.»

به گفته او، تا حال هیچ کدام آبده در مرکز و ولسوالی های ولایت فراه، ترمیم و بازسازی نشده است.

وی مدعی است که با ساخت تمامی و یا بعضی آبدات مشهور در مرکز ولایت فراه، زمینه برای رشد اقتصادی این ولایت با جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم می شود.

بنیامین بارز رئیس اطلاعات و فرهنگ فراه، از قلعه فریدون، حوض های خشت پخته، کافر قلعه، کک کهزاد و تخت رستم در فراه، به عنوان آبده های مهم تاریخی این ولایت یاد کرد و گفت که اگر بازسازی شود، زمینه رفتن سیاحان به این محلات دیدنی فراه را مساعد می سازد و سبب رشد اقتصادی فراه می شود.

او شکایت های باشنده گان این ولایت در قبال آبدات تاریخی را به جا  دانست و نبود امنیت را مانع بزرگ سد راه بازسازی آبدات تاریخی خواند.

بارز نیز پذیرفت که آبدات تاریخی این ولایت، در وضعیت بدی قرار دارد و اگر وزارت اطلاعات و فرهنگ یا سازمان میراث های فرهنگی جهان (یونسکو) به آن توجه نکنند، شمار زیاد آنها نابود می شود.

رییس اطلاعات و فرهنگ فراه افزود: «ما بارها به شکل رسمی و شفاهی از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواستار اعزام افراد مسلکی به این ولایت جهت بازدید، ترمیم و بازسازی آبدات تاریخ شدیم؛ اما تا حال هیچ جوابی در مقابل ارایه نکرده است.»

او خاطر نشان کرد که نه تنها در حکومت وحدت ملی، بلکه در حکومت های قبلی نیز به بازسازی آبده های تاریخی فراه توجه نشده و حتی یک افغانی نیز به آن تخصیص داده نشده است.

اما صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که نگهداری و بازسازی آبدات تاریخی او وظایف این وزارت می باشد.

موصوف بدون ارایه جزییات گفت که برای بازسازی آبدات تاریخى فراه نیز در بودجه سال مالی ۱۳۹۹ پول در نظر گرفته شده است.

موصوف گفت که قرار است در آیندۀ نزدیک، هیاتی برای بررسی آبده های تاریخی به فراه فرستاده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement