خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسدودبودن ادارات دولتى براى باشنده گان غور مشکل ساز شده است

مسدودبودن ادارات دولتى براى باشنده گان غور مشکل ساز شده است

Jan 26, 2020 - 15:12

فيروزکوه (پژواک،٦دلو٩٨): مسدودبودن ادارات دولتى درغور، درحالى براى مردم آن ولايت مشکل ساز گرديده که معترضين در پنجمين روز اعتراض خود، همچنان هشدار دادند که درصورت عدم توجه به خواست شان، درب هيچ ارگان حکومتى را باز نمى کنند و حتى والى و ساير مقام ها را از اين ولايت بيرون مى کنند.

ساکنان غور، به تاريخ ٢ دلو پس از آن دست به اعتراضات زدند که بودجه سال مالى ١٣٩٩ از سوى ولسى جرگه تصويب شد.

در آن روز، صدها تن از باشندگان اين ولايت، به جاده ها برآمده و دروازه هاى تمام دواير دولتى به شمول مقام ولايت را بستند. خواست اين اعتراض کننده گان قيرريزى سرک­ها، شاهراه مرکزى و اعمار بند برق در اين ولايت مى باشد.

 امروز ٦ دلو که پنجمين روز اعتراض کنندگان درغور مى باشد، صدها تن از غورى ها در خيمۀ تحصن در مقابل ساختمان ولايت غور اعلاميه اى را صادر کردند.

اعتراض کننده گان، دراين اعلاميه هشدار دادند تازمانى که به خواست هاى آنان لبيک گفته نشود، دروازه هيچ ارگان حکومتى باز نخواهد شد و حتى تمام مقام هاى حکومتى به شمول والى را از اين ولايت بيرون خواهند کرد.

محمد گل احمدی يک تن از اعتراض کننده گان به آژانس خبرى پژواک گفت: "تازمانى که به خواست هاى ما پاسخ مثبت داده نشود، به اعتراضات و تحصن خود ادامه مى دهيم."

وى افزود که در حال حاضر، تمام دواير دولتى مسدود اند و به هيچ کدام اجازه فعاليت را نمى دهند.

 حاجی عبدالخالق عزیزی از دیگر معترضن گفت: "دو خواست عمده داریم برق و سرک است؛ بخاطریکه بیشتر از ١٩ سال میشود، ما عقب نگهداشته شده ایم؛ تا این خواست های ما برآورده نشود خیمه را جمع نمى کنیم، اگر به خواست هاى ما توجه نشود و پاسخ مثبت داده نشود، دروازۀ هيچ ارگان دولتى را باز نمى کنيم و حتى تمام نماينده هاى حکومت به شمول والى را، از غور بيرون مى کنيم."

شمارى از شهريان غور، مسدود بودن دروازۀ ادارات دولتى را مشکل ساز خوانده، از حکومت مرکزى مى خواهند که به خواسته هاى اعتراض کننده گان غورى توجه کند.

سید محمود که از ولسوالی شهرک ولایت غور، برای حل مشکل یک قضیه حقوقی خود به شهر فیروزکوه آمده است گفت: "سه روز شد که اينجا آمديم و منتظرباز شدن دروازه ادارۀ څارنوالی این ولایت هستم."

وى که در شهر فيروزکوه اقارب ندارد افزود: "مجبور هستم در هوتل باشم تا که به دواير دولتى اجازه فعاليت بدهند، يک مقدار پول دارم درحال خلاص شدن است، اگر فردا دواير دولتى بازنشد، مجبور دوباره خانه بروم."

موصوف گفت که مثل او ده ها تن، از ولسوالى ها جهت حل مسايل حقوقى شان به مرکز آمده اند و به مشکلات زياد دچار اند.

يک تن ديگر از باشندگان اين ولايت که جهت مشکل حقوقى زمين، به شهر فيروزکوه آمده و از ذکر نام خود در گزارش خود کرد، گفت: "خواست اعتراض کننده گان بجا است؛ اما بسته کردن دروازه هاى ادارات حکومتى عاقلانه نيست."

موصوف نيز درحاليکه مى گفت که توان بودوباش در هوتل را ندارد، از حکومت خواست که به خواست اعتراض کنندگان غورى پاسخ مثبت بدهد.

عبدالحی خطیبی سخنگوى والی غور تایيد کرد که ازپنج روز به این طرف، دروازه های تمام ادارات دولتی این ولایت مسدود میباشد و معترضين اجازه فعالیت نمیدهند.

وی گفت: "مردم بخاطر حق خود مظاهره کرده اند و دروازه های ادارات را شب اول قفل انداختند و تا اکنون، هیچ اداره باز نیست؛ ما هم منتظریم که حکومت مرکزی به جواب مردم چه میگوید؛ چون خواست مردم از حکومت مرکزی است."

او افزود که خواسته هاى شهريان غور را، با حکومت مرکزى در ميان گذاشته اند و منتظر پاسخ از مرکز مى باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement