خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ورزشکاران کانگفو در فاریاب جمنازیوم ورزشی ندارند

ورزشکاران کانگفو در فاریاب جمنازیوم ورزشی ندارند

Jan 27, 2020 - 18:17

ميمنه (پژواک، ٧ دلو ٩٨): ورزشکاران و مسئولین تربیت بدنی ولایت فاریاب، از بی توجهی حکومت و مقامات تربیت بدنی انتقاد نموده، می گویند که به دليل نبود جمنازيوم، امروز مجبور شدند مسابقه ١٠ کلپ رشته کانگفو را در سالون کنفرانس پوهنتون برگزار نمایند.

محب الله سعید اوغلی گفت که ١٧ سال می شود ورزش می کند، ٩ کلپ رشته آشی هارا کاراته را در مرکز شهر میمنه و ولسوالی ها ایجاد نموده، او و شاگردانش در مسابقات ملی و بین المللی شرکت کرده، افتخاراتی را به افغانستان کمایی کردند؛ اما حکومت و مقامات مرکزی تربیت بدنی، هیچگونه توجه به خواست ها و رفع مشکلات و نیازمندی های شان ندارند.

وى افزود که ورزشکاران فاریاب؛ جای مناسب برای تمرین، جمنازیوم، امکانات مالی ندارند، با نان خشک و شکم گرسنه ورزش می کنند؛ با آنهم در سطح ملی و بین المللی سربلند بوده و دستاوردهای قابل ملاحظه داشته اند.

او علاوه کرد که بار ها از حکومت و مقامات مرکزی در خواست کمک کردند تا برای ورزشکاران فاریاب، میدان های ورزشی و جمنازیوم ساخته شود، اگر یک فیصد توجه میداشتند، شاید امروز با سرافگنده گی و مسخره گی در سالون کنفرانس پوهنتون، مسابقه را برگزار نمی کردند.

عبدالصبور رحیمی رییس فدراسیون جیجستو در فاریاب و نماینده این رشته در زون شمال گفت که ١٦ سال است با ورزش سر و کار دارد؛ در چندین مسابقه که در سطح کشور، آسیای میانه، اروپا و در کشور اندونیزیا شرکت کرده، مدال هايی را به نفع افغانستان کسب نموده، غرورش افزوده شده؛ اما چیزی که وی را همواره رنج داده، عدم توجه و حمایت حکومت از ورزشکاران است.

به گفتۀ موصوف، علاقمندی به ورزش در فاریاب بیشتر شده، در مسابقاتى که در سطح ولایت، زون، مرکز کابل و بیرون از کشور برگزار می شود شرکت می کنند، رهبری فدراسیون های مختلف در بین رشته های مربوط شان هیچ فرق قایل نیستند، همه به یک فکر و اندیشه که چگونه میتوانند بیرق سه رنگ کشور را در نقاط مختلف جهان بر افراشته داشته باشند، فکر میکنند مدال ها به دست آورند؛ اما دولت و مسئولین قطعا به آنان توجه نکرده اند.

او علاوه کرد که هزاران ورزشکار در ده ها رشته مصروف تمرین اند؛ اما تا کنون یک کلپ ورزشی که از جانب حکومت ساخته شده باشد، وجود ندارد، چه رسد که میادین و جمنازیوم بسازند.

عبدالوهاب مجیدی آمر تربیت بدنی و سپورت فاریاب گفت که امروز بین فایتران ده کلپ ورزشی کانگفوتوا از مرکز شهر میمنه و ولسوالی های این ولایت در سالون کنفرانس علمی پوهنتون فاریاب، مسابقه دایر کردند که ٥٠ تن در مسابقه شرکت داشتند، ده تن را در تیم ملی انتخاب نمودند تا در مسابقات زون و مرکز شرکت نمایند .

وى افزود که هدف از برگزاری مسابقه امروزی احیا، رشد و تقویت ورزش کانگفوتوا است که در فاریاب به رکود بود، در این مسابقه ١٠ کلپ شرکت کردند و آنها تلاش دارند در آینده کلپ ها بیشتر گردد.

وی افزود با آنکه در عرصه ورزش در فاریاب هیچ توجه صورت نگرفته، با آنهم در این ولایت ٣٠ کلپ رزمی و غیر رزمی با بیش از ١٠ هزار ورزشکار فعالیت می کنند، در مسابقات ملی و بیرون مرزی شرکت نموده دستاورد های خوب و مدال ها بی شمار به مردم و کشور شان کمایی کردند.

آمر تربیت بدنی و سپورت فاریاب گفت: "در طول ١٨ سال در قسمت رشد و انکشاف ورزش دراین ولایت توجه صورت نگرفته، هنوز یک میدان معیاری، جمنازیوم و کمپلکس ورزشی ندارند، مایه شرمساری است که از رئیس پوهنتون سالون کنفرانس های علمی را درخواست کرده در آن رینگ زده و مسابقه دایر کردند، ورزشکاران با استفاده از امکانات شخصی و در زیر خمیه ها، گاهی به حمایت و تشویق رهبری ولایت به تمرینات شان می پردازند و در مسابقات شرکت می کنند." 

وی از مقامات مرکزی تربیت بدنی و سپورت افغانستان خواست که برای ورزشکاران فاریاب، زمین، کمپلکس ورزشی و جمنازیوم فراهم سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement