خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افزايش قيمت مواد خوراکى باشندگان دايکندى را نگران ساخته است

افزايش قيمت مواد خوراکى باشندگان دايکندى را نگران ساخته است

Jan 28, 2020 - 18:11

شهر نيلى(پژواک، ٨ دلو ٩٨): شمارى باشندگان دايکندى از افزايش ٢٣.٤ درصدى قيمت مواد اوليه خوراکى نسبت به دو ماه قبل، شکايت داشته و از مقام هاى محلى مى خواهند که جلو افزايش روز افزون قيمت هاى مواد خوراکى را بگيرد.

امروز ٨ دلو قيمت هاى ٢٤ کيلوگرام برنج سيله اول پاکستانى ٢٧٠٠ افغانى، پنجاه کيلوگرام آرد قزاقى ١٨٠٠ افغانى،  ١٦ لیتر روغن ١٢٠٠ افغانى و ٤٩ کيلوگرام بوره پاکستانى ٢٢٠٠ افغانى مى باشد.

آنان گفتند که دو ماه قبل قيمت هاى ٢٤ کيلوگرام برنج سيله اول پاکستانى ٢٢٠٠ افغانى، پنجاه کيلوگرام آرد قزاقى ٩٠٠ افغانى،  ١٦ لیتر روغن ١٢٠٠ افغانى و ٤٩ کيلوگرام بوره پاکستانى ٢١٠٠ افغانى مى باشد.

به اساس اين آمار بيشترين افزايش در قيمت روغن، برنج و آرد قزاقى رونما شده است.

اين افزايش نگرانى باشندگان دايکندى را بار آورده است.

رضا رویش یک تن از باشندگان شهر نیلی اين ولايت به آژانس خبرى پژواک گفت." همه ساله با آغاز فصل زمستان، قیمت مواد سوخت و مواد خوراکی افزایش می یابد و خرید آن، برای خانوادهایی که در وضعیت خوب اقتصادی به سر نمی برند، دشوار و سخت می شود."

وى بر مسوولان محلى اين ولايت انتقاد نموده افزود:" مسوولان محلی که هیچ نوع نظارت را از تجار و دکانداران به خاطر ثابت نگهداشتن نرخ مواد خوراکی و سوخت ندارند، افزايش قيمت ها مردم غريب اين ولايت را نگران ساخته است."

موصوف در ادامه مى گويد: «یک بوری برنج از ٢٢٠٠ به ۲۷۰۰ افغانی، يک بورى آرد از ٩٠٠ به ١٨٠٠ افغانى رسيده، قيمت گاز همچنان، امروز یک کیلو گاز به ٩٠ افغانى رسيده است، براى يک غريب اين افزايش تکان دهنده است."

آمنه خاوری یکی از باشنده گان دیگر این ولایت مى گويد :" من که در حال حاضر در خانه های کرایی زندگی می کنم و به دلیل گران بودن مواد سوخت و خوراکه، توان خرید آن را ندارم از دولت می­ خواهم یک نگاه به وضعیت فقرا و محصلین این ولایت داشته باشد."

همچنان نعمت الله هدایت یک تن ديگر از باشنده گان ولسوالی کیتی اين ولايت گفت:" در بازار های ولسوالی کیتی از بس که مواد سوخت و خوراکه بلند رفته است باشنده گان ان ولسوالی به ستوه آمده اند."

موصوف مى گويد که يک خانوادۀ نادر توان خريد يک بورى برنج به ٢٧٠٠ افغانى و يک بورى آرد به ١٨٠٠ افغانى را ندارد.

وى اضافه کرد:"ما باشندگان کيتى از افزايش قيمت ها به ستوه آمديم، خواست ما از حکومت اين است که در کاهش قيمت ها اقدام کند."

هر سه منبع يادشده از فروشندگان مواد خوراکى و سوخت در دايکندى مى خواهند که اضافه ستانى نکنند.

فروشندگان: ما اضافه ستانى نمى کنيم

 محسن یکی از دکانداران شهر نیلی در مورد به پژواک گفت که دکانداران اضافه ستانى نمى کنند بلکه قيمت مواد يادشده به دليل مسدود بودن راه هاى مواصلاتى افزايش يافته است.

وى اضافه کردکه هرسال با ريزش برف راه هاى مواصلاتى مسدود مى شوند و واردات مواد خوراکى و سوخت کاهش مى يابد و يا از راه هاى ديگر وارد اين ولايت مى شوند که در نتيجه سبب افزايش قيمت ها مى شود.

  وى مى گويد که در کنار مواد اوليه خوراکى حتى قيمت برخى مواد ديگر خوراکى چون مکرونى، مواد لبنى وغيره نيز افزايش پيدا کرده است.

به گفتۀ وى، در قيمت هريک از مواد يادشده بين ٢٠ تا ١٠٠ افغانى افزايش به عمل آمده است.

محمد یونس یک تن ديگر از دکانداران در شهر نيلى گفت که قيمت مواد خوراکه و سوخت در کابل نيز افزايش يافته و به همين دليل در دايکندى نيز بلند رفته است.

وی گفت تازمانى که راه هاى مواصلاتى باز نشود و قيمت مواد خوراکى در مرکز کاهش نيابد، در دايکندى نيز کاهش نخواهد يافت.

مقام ها شکايات مردم را به جا دانسته و مى گويد دراين عرصه اقدام مى کند.

 خدیجه احمدی شاروال نیلی در مرکز ولایت دایکندی، افزایش قیمت مواد خوراکی و سوخت را تایید کرده گفت:" بازار آزاد است، شاروالى نمی تواند دخالت و نظارت قانونی به بازار داشته باشد؛ اما با آن هم ما ماه چند بار نظارت می­کنیم."

موصوف، تاييد کرد که مسدود بودن راه های مواصلاتی، تاثیر مستقیم بر بلندرفتن نرخ مواد سوخت و خوراکی دارد؛ اما از دکانداران خواست که اجناس شان را در سه ماه زمستان با مفاد کمتر بفروشند تا مردم توان خرید داشته باشند.

با این حال سکینه احسانی سخنگوی والی دایکندی گفت که حکومت محلی هیئتى را جهت بررسی وضعیت بازار تشکیل داده است و آنان که بیش از حد تعیين شده مواد خوراکی و سوخت را گران می‌فروشد برخورد قانونی با آنها خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan