خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محب: تمرکز دشمن در شمال افغانستان بیشتر شده، اما ما پلان مکمل امنیتی را ساختیم

محب: تمرکز دشمن در شمال افغانستان بیشتر شده، اما ما پلان مکمل امنیتی را ساختیم

Jan 29, 2020 - 19:26

ميمنه (پژواک ٩ دلو ٩٨): مشاور شورای امنیت ملی افغانستان و رئیس ارگانهای محل، امروز به منظور ارزیابی وضعیت عمومی ولایت فاریاب به شهر میمنه مرکز ولایت سفر نموده، با رهبری ملکی و نظامی و با نماینده گان اقشار مختلف صحبت نمودند.

نشستی که در سالون کنفرانس مقام ولایت برگزار شده بود، در آن نماینده گان مردم در شورای ولایتی، نماینده گان احزاب، جامعه مدنی، فعالین زنان، شماری از مسوولین ادارات محل و متنفذین ولسوالی های پشتونکوت، خواجه سبزپوش، المار و قیصار شرکت داشتند که بیشتر روی مشکلات امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، مهاجرت، بیکاری، فقر و پروژه های انکشافی صحبت نموده و خواستار توجه جدی حکومت مرکزی شدند.

نقیب الله فایق والی فاریاب گفت که فاریاب طی سال های گذشته روزهای دشوار را سپری کرده و قیمت گزاف را پرداخته جنگ، خشکسالی، مهاجرت و دور ماندن مردم این ولایت از حکومت مرکزی مصائب زیاد را به بار آورده، هزاران تن کشته و مجروح شده، هزاران فامیل آواره در شهر میمنه و ولایات جوزجان بلخ شدند.

موصوف از رییس جمهور بخاطر ارتقای فاریاب به درجه اول، تقویت و تجهیز نهاد های امنیتی، مستقر شدن نیروهای ائتلاف در شهر میمنه، منظوری پروژه های انکشافی، جابجای شماری از جوانان در ادارات محلی و مساعدت ١٥ هزار تُن گندم قدردانی نمود.

وى افزود که حالا شهر میمنه از امن ترین شهرهای افغانستان به حساب می رود، هیچگونه تشویش امنیتی وجود ندارد، مردم و احزاب موجود در فاریاب متحدانه از حکومت حمایت می کنند، فساد اداری کاهش یافته، دختران با فکر راحت با بایسکل به مکتب می روند، افراد زورمند، حکومت موازی و غاصب زمین جود ندارد.

او علاوه نمود که مردم با حمایت همه جانبه شان از حکومت مکلفیت های خود را انجام دادند، اما حکومت نیز در قبال مردم مسوولیت هایش را انجام دهد، شاهراه باز گردد تا از زندان بیرون شوند، تشکیل پولیس افزایش یابد، کدر های فاریاب در وزارت ها و ادارات محلی بیشتر جابجا شوند.

والی فاریاب از قرارداد دو پروژه توسط سکتور های مربوطه انتقاد نموده، گفت که بند آبگردان المار به کام قراردادیان دزد افتاده، لغو شده و کار بند آبگردان دهندره نیز خیلی بطی پیش می رود یا اصلاً کار صورت نگرفته، گمان می رود که اینهم به دست کدام فریبکار قرار گرفته است.

محمد طاهر رحمانی رییس شورای ولایتی، سید زین الدین عابدی رییس شبکه نهاد های جامعه مدنی، مولوی اسدالله جمالی مسوول حزب جمعیت در فاریاب، محمد نادر سعیدی عضو شورای ولایتی، استاد عبدالقدوس قلیچ رییس محاسن سفیدان، حاجی رمضان از ولسوالی خواجه سبزپوش، خال محمد از قیصار، مولوی محمد موسی از المار، غلام دستگیر از پشتونکوت در صحبت های شان از مشاور شورای امنیت ملی و رییس ارگانهای محل خواستند که در قسمت تامین امنیت، پروژه های انکشافی چون بند های آبگردان دهندره و المار، آغاز کار سرک حلقوی میمنه – بادغیس، کمک به بیجا شده گان و مهاجرین، تخم های بزری به دهاقین، جابجای کدر ها در حکومت، رسیده گی به حقوق معلولین و وراثین شهدا توجه نموده از همه بیشتر به تامین صلح تلاش کنند که مردم از جنگ و کشتار خسته شده اند.

آنان گفتند که مردم فاریاب رای دادند، رییس جمهور انتخاب و نظام در کشور ساختند، حق دارند در امنیت زندگی کنند، پروژه های انکشافی را داشته باشند؛ اما قرارداد بند آبگردان المار بنابر دلایل حقوقی چند سال می شود لغو شده و کار بند دهندره در ولسوالی پشتونکوت بطی پیش می رود باید این مشکل حل گردد تا مردم مطمین شوند که حکومت از آنان است.

 محمد نادر سعیدی گفت که در تشکیل ولسوالی قیصار ٦٠٠ پولیس ملی، محلی، شاهراه و خیزش مردمی وجود دارد؛ اما ٣٠٠ تن حاضر نیستند در خدمت زورمندان قرار دارند یا وجود ندارد و از ٧٠٠ تن تشکیل کندک اردوی ملی ٢٠٠ تن موجود بقیه خیالی است باید بررسی گردد.

عبدالمتین بیگ رئیس ارگانهای محل می گوید، هدف سفر شان به شهر میمنه ارزیابی وضعیت امنیتی، حکومتداری، صحبت با مردم و بازگشایی شاهراه ها می باشد که طی عملیاتی که همزمان در چهار ولایت شمالی راه اندازی می شود.

بیگ گفت که مردم یکی از ستون های اساسی افغانستان است نظام ها را می سازند و نیز واژگون می کنند، توجه بر این ولایت بیشتر است، وضعیت نسبت به دو سال اخیر بهبود یافته، حکومت مردمی به وجود آمده، دولت مرکزی به تعهداتش در قبال مردم پا بند  است؛ اما جنگ باعث شده که نتوانند به برخی وعده ها پرداخته شود.

وی افزود که، اگر حکومت آینده از تیم آنها باشد، بيشترین کدر های جوان فاریاب در پست های مختلف ادارات مرکزی مقرر می سازند.

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی می گوید که فاریاب نه تنها دروازه شمال؛ بلکه دروازه افغانستان است، دشمن تمرکز بیشتر در شمال افغانستان نموده، راه های ترانزیتی، مواد نفتی، غذایی و برق را قطع کنند؛ اما آنان یک پلان کامل را برای تامین امنیت شمال ساخته اند و نیز حمایت مردمی را که مشاهده کرد مخالفین هرگز به اهداف شان نمی رسند.

محب گفت که آمده اند تا از مردم بشنوند از مشکلات و غم شان واقف شوند، به نیازمندی های شان رسیده گی شود.

وی افزود که تامین امنیت، بازگشایی شاهراه، اصلاحات در ارگانهای امنیتی و ملکی، افزایش تشکیل پولیس، جابجایی کدرهای نظامی فاریاب، کمک های اضطراری، بندهای آبگردان المار و دهندره، بیجا شده گان و رسیده گی به حقوق وارثین شهدا و معلولین از پشینهادات اساسی مردم حتماً به آنان رسیده صورت گرفته عملی میشود.

مشاور شورای امنیت ملی به ارتباط برقراری صلح گفت: "دشمنان به دستور تروریستان خارجی به جنگ و کشتار مردم می پردازند، آنان حس و غرور اسلامیت و انسانیت ندارند، اگر ما مطمین باشیم که اندکترین احساس مردم دوستی در وجود آنها دیده می شد، قدرت را برای شان رها می کردیم؛ اما اینهای که از منازل مسکونی، افراد ملکی، زنان، اطفال مکاتب، مساجد و کلینک ها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند، مردم را به این دشمنان نمی سپاریم."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement