خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"سال گذشته در افغانستان ٢٤٠٠ طفل کشته و زخمی شده اند"

"سال گذشته در افغانستان ٢٤٠٠ طفل کشته و زخمی شده اند"

Jan 30, 2020 - 14:20

کابل (پژواک،١٠ دلو ٩٨): سازمان عفو بین الملل، افغانستان را خونین ترین کشور برای اطفال خوانده و گفته است که طی سال گذشته در این کشور، ٢٤٠٠ طفل افغان کشته و زخمی شده اند.

بر اساس گزارش بی بی سی، سازمان عفو بین الملل این اظهارات را در گزارش تازه اى نشر کرده و افزوده است که این تلفات به اطفال افغان، طی ۹ ماه اول سال گذشته وارد شده است.

در گزارش آمده است که برج جولای سال ٢٠١٩، خونین ترین ماه برای اطفال افغان بود و به سطح جهان نیز خونین تر بود.

در گزارش تفصیلی این سازمان آمده است که صدها افغان در داخل کشور بيجا شده اند. نیم میلیون مهاجر افغان از کشورهای همسایه به زور برگردانده شده و هزاران تن دیگر، از کشورهای اروپایی بخصوص ترکیه به افغانستان رانده شده اند.

در این گزارش، بر وضعیت خبرنگاران و مدافعین حقوق بشری نیز اظهار نگرانی شده که تاهنوز نیز تهدید میشوند، زندانی میشوند و حتی برای کار خود با مرگ مواجه میشوند. دسترسی قربانیان به عدالت، موضوع فریب دهنده است.

عمر واریش معاون سازمان عفو بین الملل برای آسیای جنوبی، گفته است: "برخوردهاى مسلحانه در افغانستان کاهش نمی یابد؛ بل رو به افزایش است و افراد ملکی قیمت آن را می پردازند."

وی افزوده است: "در طول سال ٢٠١٩ مردم ملکی کشته شدند، زخم برداشتند، به زور مهاجر شدند و حقوق بشری دیگر آن ها، از سوی هر دو  جانب (حکومت و طالبان مسلح) نقض گردیده است."

عمر، از جهانیان تقاضا کرده است که در جریان سال ۲۰۲۰، تفاوت های خود را کنار بگذارند و به مردم افغانستان، مصئونیتى که آنها به آن نیاز دارند داده شود.

بر اساس ارقام یوناما، در جریان شش ماه اول سال، نیروهای حکومتی و خارجی، مسئول بیشترین قتل ها می باشند.

در این گزارش، یک نمونه از حملات نیروهای امریکایی نیز موجود است که در ماه دسمبر، در اثر حملۀ طیاره بی پیلوت، پنج فرد ملکی از جمله یک زن را که به تازه گی طفلى را به دنیا آورده بود، کشته بودند.

این سازمان، از همه جوانب ذیدخل در جنگ خواسته است که برای حقوق و مصئونیت مردم ملکی در افغانستان، توجه نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement