خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"پوليس باميان در قضاياى خشونت عليه زنان غيرمسئولانه عمل مى کند"

"پوليس باميان در قضاياى خشونت عليه زنان غيرمسئولانه عمل مى کند"

Feb 01, 2020 - 18:05

باميان(پژواک، ١٢ دلو ٩٨): شمارى از فعالان مدنى در باميان مى گويند که پوليس باميان، در رسيده گى به قضاياى خشونت عليه زنان، مسلکى و مسئولانه عمل نمى کند.  

اسماعیل ذکی هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر بامیان، امروز در نشست خبرى بدون ارايه جزييات گفت که در سال روان چندين واقعه قتل، خودکشى و تجاوزجنسى بالاى زنان در اين ولايت رخ داده؛ اما پوليس غيرمسلکى و غير مسوولانه عمل کرده است.

وى افزود: "پوليس باميان قضاياى خودکشى و قتل زنان را درست بررسى نمى کند و قاتلين را دستگير نکرده است."

موصوف به رويداد اخير ادعاى تجاوز جنسی از سوی فرد ناشناس  بر یک دختر ۱۵ساله در روستای دوست بیگ دره فولادی در مرکز بامیان که سر وصدا ايجاد کرد، اشاره نموده گفت: "اولين کسى که اين واقعه را تاييد کرد پوليس بود؛ اما بعدا اين مساله از سوى شفاخانه رد شد که بالاى اين دختر تجاوز صورت نگرفته است."

موصوف افزود که پوليس در اين زمينه  اظهارات غير مسئولانه داشته و بعدا اين قضيه را به درستى تعقيب نکرده است.

از سويی هم مسئولان دفتر ساحوى کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان نیز اقدامات پولیس این ولایت  را در رسیده گی به پرونده های خشونت علیه زنان و رویدادهای جنایی غیر حرفوى خوانده و قناعت بخش نمی دانند.

جواد دادگر رئیس دفتر ساحوى کمیسیون حقوق بشر بامیان در نشست امروز گفت: "در چند ماه اخیر، چندین رویداد خودکشی زنان در بامیان رخ داد؛ اما پولیس در رسیده گی به این پرونده ها مسئولانه عمل نکردند."

وى افزود که در واقعات خودکشى  درست تحقيقات صورت نمى گيرد، امکان زياد دارد که زنان از سوى افراد و اشخاص به قتل رسيده باشند، در اکثر واقعات قتل زنان، قاتلين دستگير  نمى شوند.  

موصوف خاطرنشان کرد که در پوليس باميان، بايد اصلاحات لازم روى دست گرفته شود.

اما  محمد صادق مرادی قوماندان امنيۀ بامیان، ضمن رد اين ادعاى فعالان مدنى، به آژانس خبرى پژواک گفت که روند رسیدگی به پرونده های جنایی و خشونت علیه زنان از سوی پولیس، براساس قانون پی ‌گیری می شود.

وى حاضر به پاسخ بيشتر در اين زمينه نشد.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement