خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در سال روان ۷۰۰۰ رویداد خشونت در برابر زنان به ثبت رسیده است

در سال روان ۷۰۰۰ رویداد خشونت در برابر زنان به ثبت رسیده است

Feb 02, 2020 - 18:59

کابل (پژواک، ۱۳ دلو ۹۸): مقامات وزارت امور زنان می گویند که در سال روان بشمول کشتارها و تجاوز جنسی بر زنان، بیش از هفت هزار رویداد خشونت ثبت شده است.

این سخنان را سپوژمی وردک معاون وزارت امور زنان، در یک نشست خبری در کابل، بتاریخ ۱۳ دلو به آژانس خبری پژواک اظهار داشت.

وردک گفت که امسال در تمام کشور، ۷۰۴۱ رویداد خشونت در برابر خانم ها به ثبت رسیده است که ۲۰۳۱ مورد آن، به ارگان های عدلی و قضایی معرفی شده است.

به گفته وی، به عاملین رویداد های دیگر مشوره داده شده است و دوباره به خانه های شان روان شده اند.

به اساس معلومات موصوف، این رویدادها شامل قتل، تجاوز جنسی، حلق آویز کردن، در سن کم عروسی کردن، لت و کوب کردن، فرار از خانه و ازدواج های اجبارى است.

وی افزود که بیشتر رویداد ها در ولایات سرپل، غور، باغیس، فاریاب، جوزجان، فراه، تخار، بلخ، ننگرهار، کابل و بامیان به ثبت رسیده است.

وی افزود که رواج های نادرست، به سن کم عروسی کردن، ازدواج های اجباری، طويانه زیاد، بی سوادی، بی خبری از قانونی شرعی، سطح خشونت در برابر زنان را بالا برده است.

وردک گفت که در بیشتر رویدادها، بالخصوص در ازدواج های اجباری، تا حد بیشتر طالبان هم دست دارند.

همچنان رویا دادرس سخنگوی وزارت امور زنان، در نشست یاد شده گفت که در رابطه به کم شدن خشونت در برابر زنان، در ۲۲۴ ولسوالی کشور، برنامه های آگاهی عامه برگزار شده است.

به گفته دادرس، عاملین بیشتر خشونت در برابر زنان، پس از رویداد یا از کشور به خارج میروند و یا هم به مخالفین مسلح پناه می برند، از این خاطر ارگان های امنیتی، آنها را بازداشت کرده نمی توانند.

این در حالی است که چند روز پیش، کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز نگرانی نشان داده بود که در سال روان در افغانستان، رویداد های خشونت در برابر زنان افزایش یافته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan