خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بلخى: به دليل ناامنى ها ٦٠٠ هزار خانواده در سال جارى بیجا شده اند

بلخى: به دليل ناامنى ها ٦٠٠ هزار خانواده در سال جارى بیجا شده اند

Feb 04, 2020 - 18:24

کابل (پژواک، ۱۵دلو۹۸): آمارهای ثبت شده در وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان نشان می دهد که در سال جارى، حدود ٦٠٠ هزار نفر در سراسر کشور به اثر درگیری های مسلحانه و ناامنی ها، محلات اصلی شان را ترک نموده اند.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امورمهاجرین وعودت کننده گان، درنشستی که امروز از سوی آن وزارت  به هدف ارایه گزارش کمکهای زمستانی در کابل برگزار شد گفت که این بیجا شده گان، به دلیل "نا امنی ها ، حوادث طبیعی و خشکسالی ها" جای بودوباش خود را گذاشته و بیجا شده اند.

وی افزود که این بیجا شده گان معمولا در ولایت های کابل، هلمند، ننگرهار،  کنر،  کندز و بغلان با کوچ کردن از یک ولایت به ولایت دیگر و از یک منطقه به منطقه دیگر، زنده گی میکنند.

بلخی افزود که حدود دو ملیون بیجا شده، درحال حاضر در سر تا سر کشور وجود دارد  که ۱۲ هزارشان درکابل بود و باش دارند.

به گفته وی، این بیجا شده ها که  در۴۲ کمپ جابجا شده اند، در مناطق دیوان بیگی ، چهارراهی قمبر ، پروان دو،  بگرامی،  دهمزنگ و سرک پنج تایمنی موقعیت دارند.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امورمهاجرین خاطر نشان کر د که سال گذشته، برای برخی از این بیجا شده گان در کابل و هرات زمین توزیع شد و وزارت مصمم است تا در ده ولایت دیگر نیز این پروسه را ادامه دهد.

وزارت امورمهاجرین وعودت کننده گان، دراین نشست از توزیع کمکهای زمستانی یاد کرده گفت که در سال ۱۳۹۸، وزارت  مالیه مبلغ ۲۴۳ملیون افغانی را برای وزارت  امورمهاجرین وعودت کننده گان برای رسیده گی به وضعیت بیجا شده گان تخصیص داده است.

در گزارشی که از سوی آن وزارت نشر شده، آمده است که به تعداد ۹۵هزار فامیل در سطح کشور، نیازمند به کمکهای زمستانی پیشبینی شده است، که در مجموع به ۷۳هزار خانواده بیجا شده مساعدت زمستانی صورت می گیرد.

در گزارش خاطرنشان شده که ازجمله، به تعداد  ۶۱هزار فامیل بیجا شده، توسط موسسات همکار ملی و بین المللی مساعدت می گردد. 

برمبنای معلومات گزارش، به تعداد یازده هزار خانواده نهایت آسیب پذیر، توسط وزارت امورمهاجرین و عودت کننده گان مساعدت می شود.

گزارش افزوده است که به تعداد ۲۱ هزارخانواده بیجا شده، هنوز هم بنابرعدم بودجه، از مساعدت های بشری باز می مانند.

در گزارش خاطر نشان شده که مساعدت وزارت امورمهاجرین وعودت کننده گان، به اساس میکانیزم توزیع کمک ها انجام می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan
Maiwand Bank - Just Banking