خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

انتیک فروشان هرات از نبود بازار فروش تولیدات صنایع شان نگران اند

انتیک فروشان هرات از نبود بازار فروش تولیدات صنایع شان نگران اند

Feb 09, 2020 - 11:51

شهر هرات (پژواک، ٢٠ دلو ۹۸): شماری از انتیک فروشان هرات، از نبود بازار فروش تولیدات صنایع شان ابراز نگرانی می کنند و می گويند که نا امنى، کاروبار آنها را با رکود مواجه ساخته است.

همچنان این فروشندگان، علت نبود بازار فروش صنایع شان را کاهش گردشگران خارجی میدانند.

آنان از حکومت می خواهند که برای صادرات صنایع شان به خارج از کشور، برنامه هايی را روی دست بگیرد.

عبدالولی یکی از فروشندگان صنایع انتیک در هرات است.

او 25 سال عمرش را بالای ساخت این صنعت گذرانده است.

عبدالولی اکنون از رکود بازار فروش صنایع انتیک در این ولایت شاکی است.

او گفت: "از روزی که توریستان در افغانستان نمی آیند صنعت توریستى نيز رو به فروپاشی است. "

بنا به گفتۀ وی ، صنایعظ که در بازار انتیک یا عتیقه به فروش میرسد شامل مس، هفت جوش، نقره طلا، صنایع دستی و صنایع شیشه می باشد .

وی افزود که درسال های گذشته، در این مکان بیش از ١٥٠ دکان انتیک فروشی وجود داشت؛ اما اکنون بیشتر از چند دکان انگشت شمار باقی نمانده است .

محمد عوض فروشنده دیگر صنایع انتیک نیز به میان آمدن صنایع ماشینی و مدرن و نبود گردشگران خارجی را از علت های رکود بازار فروش صنایع عتیقه میداند.

وی گفت: "گردشگران نیستند، عوض که این صنعت روز به روز رشد کند، با رکود مواجه مى شود. "

عوض همچنان افزود که پدرش بیش از ٦٠ سال عمرش را در فروش صنایع انتیک وعتیقه سپری کرده ودر همین شغل دیده از جهان فروبسته است .

موصوف گفت که در حد توانش تلاش می کند که این صنعت را زنده نگهدارد.

درهمین حال، محمد عمر رئیس صنف انتیک فروشان هرات، از نبود بازار برای فروش صنایع شان ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که اگر حکومت به این صنعت قدیمی توجه نکند، صنعت انتیک تا چند سال آینده از بین خواهد رفت.

موصوف افزود: " فعلا که وضعیت امنیتی ما بسیار خراب است، این کسب ما به گردشگران پیوند دارد و در ضمن هیچ نوع توجه دولت در قسمت صنف ما ندارد و به نظر من در آیندۀ نزدیک همین ٤٠ - ٥٠ دکان دیگر هم از بین می رود. "

شماری از شهروندان هرات، صنعت انتیک را از صنایع کهن این ولایت میدانند و از حکومت میخواهند که نگذارد این صنایع از بین برود.

یحیى یک تن از باشنده گان هرات به پژواک گفت: "صنایع، معرف هویت ماست و دولت باید از این صنایع حمایت کند و برای جلوگیری از رکود آن، زمینه صادرات آنرا به خارج مساعد سازد."

خلیل احمد یک تن دیگر از شهروندان هرات، به پژواک گفت: "متاسفانه با پیشرفت تکنالوژی، صنایع قدیمی روز به روز از بین میرود و دولت مکلف است که راه را برای جلوگیری از رکود آنها جستجو کند."

مسئولان رياست اطلاعات و فرهنگ هرات، در اين مورد از ابراز نظر خوددارى کردند.

اما از سوى ديگر جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، در مورد صنعت انتیک در این ولایت گفت: "نبود بازار مناسب برای فروش صنایع انتیک، متاسفانه سبب محدود شدن ساحه فعالیت این صنعت شده است و تلاش ادارۀ محلی این بوده که باید ازاین صنایع حمایت شود."

با این حال، باستان شناسان بر این باوراند که وجود گردشگردان خارجی، بر رونق بازار فروش صنایع انتیک می افزاید و با افزایش ناامنی ها و نبود گردشگران خارجی، بازار فروش این صنعت را به رکود روبرو ساخته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement