خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حملات هوایی برافراد ملکی در بادغیس و فراه باید بررسی شود"

"حملات هوایی برافراد ملکی در بادغیس و فراه باید بررسی شود"

Feb 10, 2020 - 15:34

کابل (پژواک،٢١ دلو ٩٨): کمیسیون مستقل حقوق بشر، ضمن تاييد تلفات ملکی در ولایات بادغیس و فراه؛ از نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی خواستار بررسی همه‌جانبۀ این حمله‌ها به منظور رسیده گی به شکایت‌های حقوقی آسیب‌دیده گان و جبران خسارت‌های وارده بر آنها شده است.   

در خبرنامه مطبوعاتى کميسيون مستقل حقوق بشر که امروز ٢١ دلو منتشر شده، آمده است که بر اساس یافته‌های کمیسیون‌، ‌در شب جمعه ۱۸/۱۱/۱۳۹۸ ‌بر اثر یک حمله هوایی در منطقه «قوروتوی» ولسوالی بالا‌مرغاب ولایت بادغیس،  به تعداد شش‌ تن از افراد ملکی کشته شده و‌ سه‌ تن دیگر زخمی شده‌اند.

منبع افزوده است که هم‌چنین در‌ تاریخ ١٩ دلو، واسطه نقلیه تاجران و کمیشن‌کاران گمرک ‌ولایت فراه، هنگام‌ حرکت به طرف بندر شیخ ابونصر فراهی (واقع در روستای «کاریز شیخ‌ها» در ٢٠  کیلومتری شمال‌شرق ولایت فراه‌)، ‌‌هدف حمله هوایی نیروهای خارجی قرار گرفته و همه ‌پنج تن ‌سرنشین‌ آن کشته شده‌اند‌.

درادامۀ خبرنامه آمده است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، همواره بر رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حقوق بشر و حقوق اساسی مردم افغانستان، پافشاری و درباره افزایش تلفات ملکی و پیامدهای منفی آن برای نظام سیاسی و حامیان بین‌المللی آن، ابراز نگرانی کرده است.

 کمیسیون حقوق بشر، این حمله‌ها را از مصداق‌های جنایت جنگی می‌داند و اکنون، ضمن نکوهش شدید آنها، بار دیگر، نگرانی شدید خود را در این‌باره ابراز می‌کند و خواسته مکرر خود را از تمام طرف‌های درگیر مبنی بر حفاظت از جان، مال، حقوق و منافع شهروندان غیرنظامی کشور، با جدیت تمام تکرار می‌کند.

منبع هم‌چنین با ابراز تسلیت به خانواده قربانیان و همدردی با بازماندگان حمله‌ها، از نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی، خواستار بررسی همه‌جانبۀ این حمله‌ها به منظور رسیدگی به شکایت‌های حقوقی آسیب‌دیدگان و جبران خسارت‌های وارده بر آنها شده است.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan