خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در ولسوالی های ولایت نورستان هیچ داکتر زن وجود ندارد"

"در ولسوالی های ولایت نورستان هیچ داکتر زن وجود ندارد"

Feb 10, 2020 - 17:21

جلال آباد (پژواک، ٢١ دلو ۹۸): رئیس صحت عامه در ولایت نورستان میگوید که در این ولایت، تنها یک داکتر زن موجود است و آن هم در پارون مرکز نورستان فعالیت میکند؛ اما در ولسوالی های این ولایت، هیچ زن فارغ التحصیل پوهنځی طب (MD) وجود ندارد.

وی مى افزايد که در بخش نرسها و قابله ها پیشرفت کامل صورت گرفته که تمام ساحات تکمیل گردیده؛ اما به وزارت پيشنهاد کرده است که در بخش گماشتن داکتران زن در هفت ولسوالی، همرایش همکاری نماید.

داکتر ذکی الله ستوری رئیس صحت عامه در نورستان، این اظهارات را در یک مصاحبۀ اختصاصی با پژواک بیان کرده است.

نامبرده همچنان نبود راه های مواصلاتی بین ولسوالی ها و پارون مرکز این ولایت را عامل کندی عرضۀ خدمات صحی در ولسوالی ها خواند.

وی گفت که نبود راه های مواصلاتی ولایت نورستان را به سه حصه "شرقی، مرکزی و غربی" تقسیم کرده که رفت و آمد به هر حصۀ این ولایت، از طریق کنر و لغمان صورت میگیرد؛ اما بخاطر خرابی راه ها و طولانی بودن آن، مواد صحی به ولسوالی ها نمی رسد.

بر اساس معلومات رئیس صحت عامه در ولایت نورستان ۴۲ مرکز صحی وجود دارد که از بین آن سه شفاخانه به سطح ولسوالی ها و دیگر مراکز صحی منطقوی، مراکز تداوی ابتدائیه، مراکز فرعی و مراکز موبایل است.

به گفتۀ داکتر ذکی در تمام ولسوالی های این ولایت، در مقابل خدمات صحی هیچ چالش امنیتی وجود ندارد و به هر ولسوالی خدمات صحی رسیده است؛ اما هنوز هم ساحات سفید وجود دارد که مردم از خدمات صحی محروم مانده اند.

بر اساس معلومات وی به تازگی از وزارت امکانات را بدست آورده اند که از جمله ساحات سفید دو منطقه را به کمک مراکز صحی، از خدمات صحی برخوردار کرده است.

وی گفت که در حال حاضر، در تمام مراکز صحی ولایت قابله ها و نرسهای زن موجود است که در حالت ولادت با زنان همکاری مي کنند؛ اما  در هیچ ولسوالی داکتران MD زن وجود ندارد.

بر اساس معلومات وی، در تمام نورستان تنها یک داکتر MD موجود است؛ آن هم در مرکز پارون فعالیت دارد.

وی گفت به ولایت نورستان تمام خدمات صحی از سوی کسانى داده میشود که از جغرافیۀ این ولایت بی خبر اند و نه هم مشکلات حقیقی مردم را درک کرده اند، که از اثر آن دراین ولایت مشکلات صحی افزایش یافته است.

به گفتۀ وی، اکنون بالای یک پلان کار میکنیم که تمام این مشکلات در آن ظاهر و برای حل با مرکز شریک شود.

ولایت کوهستانی نورستان، در شرق کشور موقعیت دارد که مردم آن در عرصه های مختلف زندگی دچار مشکلات اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement