خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ترمپ، امضاى توافقنامۀ امريکا با طالبان را به گونۀ مشروط اجازه داد"

"ترمپ، امضاى توافقنامۀ امريکا با طالبان را به گونۀ مشروط اجازه داد"

Feb 12, 2020 - 13:09

 

کابل (پژواک،۲۳ دلو ۹۸): دونالد ترمپ رئیس جمهور امريکا، به گونۀ مشروط اجازه داد تا با گروه طالبان توافقنامۀ صلح امضا شود.

نیویارک تایمز، امروز خبرداده است که با امضاى این موافقتنامه، راه برای خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان باز خواهد شد.

منبع گفته است که ترمپ، شرط گذاشته است که گروه طالبان، باید به کاهش خشونت های دوامدار تعهد بکنند و آنچه تعهد می کنند، آنرا در عمل ثابت نمایند.

به اساس گزارش نیویارک تایمز، بعد از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، امریکا بر اساس یک تقسیم اوقات، روند خروج نیروهایش را ازافغانستان آغاز خواهد کرد، که با خروج نیروهای امریکایی، مذاکرات بین الافغانی نیز آغاز خواهد شد.

منبع نگاشته است که به اساس شواهد و مدارک، تا چند روز آینده توافق نامه میان امریکا و طالبان به امضا خواهد رسید.

این در حالی است که عصر دیروز، مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در صحبت تیلیفونی، رهبران حکومت وحدت ملی را از پیشرفت در مذاکرات نماینده گان امریکا و طالبان خبر داده است.

وزیر خارجه امریکا گفته است که برنحوۀ کاهش خشونت ها تفاهم شده که ادامۀ آن، سبب تامین آتش بس خواهد شد.

رییس جمهور محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، از پیشرفت ها  درپروسه گفتگوهاى صلح استقبال کرده اند.

در همین حال، جینز ستولتنبرگ سرمنشی ناتو، دیروز در بروکسل در یک نشست خبری از طالبان خواسته بود که از برای کاهش خشونت ها و برای تامین صلح، تعهد شان را نشان بدهند.

قابل ذکر است که در نشست دو روزۀ  وزرای دفاع ناتو که امروز در بروکسل آغاز می شود، روی پروسه صلح افغانستان بحث و گفتگو صورت مى گیرد.

 طالبان تاکنون در مورد اظهار نظر نکرده اند؛ اما سهیل شاهین سخنگوی این گروه در دفتر قطر، سه روز قبل در صفحه تویترش نوشته بود که هیات آن گروه، با زلمی خلیلزاد بالای یک سلسله موارد گفتگو کرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement