خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتیار: اگر سیاسیون متحد نشوند، افغانستان به وضعیت پس از خروج شوروی روبرو خواهد شد

حکمتیار: اگر سیاسیون متحد نشوند، افغانستان به وضعیت پس از خروج شوروی روبرو خواهد شد

Feb 15, 2020 - 15:26

کابل (پژواک، ۲۶ دلو ۹۸): گلبدین حکمتیار با نگرانی از نبود اجماع سیاسی در خصوص صلح، می گوید که اگر سیاسیون به خاطر صلح متحد نشوند، افغانستان به وضعیت پس از خروج شوروی مواجه خواهد شد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان امروز در نشستی که به مناسب سی و ششمین سال روز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان تدویر شده بود، گفت که باید از فرصت پیش آمده در خصوص صلح استفاده اعظمی شود.

وی با اشاره به روند جاری صلح در افغانستان گفت، با تاسف ضمن این که یک اجماع سیاسی در مورد صلح به وجود نیامده است، بل تلاش ها برای سپوتاژ کردن این روند جریان دارد.

موصوف هشدار داد که اگر موضع سیاسیون در مورد تامین صلح در کشور توحید نشود، تجربۀ تلخ سال های گذشته تکرار خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر اجماع بر این است که سیاسیون موضع خود را توحید و طرح متفق را ارائه کنند؛ اما امروز مرجعی وجود ندارد که از همه اطراف ذیدخل و همه جهت ها و سیاسیون نمایندگی کند.

او تصریح کرد: «معلوم نیست که هیئت مذاکره کننده را چه کسی می سازد، چه طرحی دارد که به پایان جنگ منتج شود، بناً باید یک مرجع واحد از تیم های انتخاباتی و مجموعه ای که در محور حامد کرزی جمع شده، به وجود آید و در رابطه به صلح تصمیم نهایی را بگیرد.»

حکمتیار از همه سیاسیون خواست که در این مرحله حساس موضع خود را توحید کنند و کشور را از وضعیت کنونی بیرون کنند به خاطری که اگر از فرصت پیش آمده استفاده خوب نشود، افغانستان به وضعیت پس از خروج نیروهای شوروی روبرو خواهد شد.

رهبر حزب اسلامی با بیان این که از مذاکرات امریکا و طالبان حمایت می کند، می گوید که از موضع ترامپ مبنی بر خروج نیروهایش استقبال و این تصمیم را به نفع امریکا و افغانستان می داند.

وی ضمن اشاره به اشتباه شوروی سابق گفت که شوروی سابق به جای این که در توافق با مجاهدین افغانستان را ترک کنند با امریکا معامله کردند.

موصوف با بیان این که حکومت سابق برای ادامه حضور نیروهای شوروی سابق تلاش می کرد، علاوه کرد: «متاسفانه امروز هم با خروج زودهنگام نیروهای خارجی مخالفت می‌شود، امیدواریم حکومت و زمام داران کنونی اشتباه حکومت نجیب را مرتکیب نشوند و از خروج نیروهای ناتو و امریکا بیم نداشته باشند تا در جنگ در کشور پایان یابد. »

انورالحق احدی، رئیس اجرایی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز در این نشست صحبت می کرد، با اشاره به مشکلات پیش آمده پس از جهاد، گفت که با آن هم نباید قدسیت جهاد نادیده گرفته شود و باید به مجاهدین احترام شوند.

موصوف از عدم استقرار سیاسی پس از جهاد برحق مردم افغانستان خبر داده و با انتقاد گفت که در حال حاضر نیز استقرار سیاسی وجود ندارد و تا زمانی که استقرار سیاسی در کشور به وجود نیاید، مشکلات اقتصادی، اجتماعی، ناامنی به وجود نمی آید و مردم شاهد پیشرفت نخواهند بود.

احدی، عواقب وضعیت فعلی را خراب عنوان کرده و گفت: «در چنین وضعیت با هزاران تن نه، بلکه با سیاسیون جرگه واقع بینانه شود تا با مشوره همدیگر یک راه حل مثبت برای خروج افغانستان از وضعیت کنونی، پیدا شود.»

از سوی هم وی هجوم نیروهای شوروی سابق را تقبیح کرده و اظهار امیدواری کرد که با فرصت پیش آمده، افغانستان به صلح دست یابد.

رئیس اجرایی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی، علاوه کرد که شوروی ناکام شد؛ اما با تاسف که میلیون تن از شهروندان کشور کشته، زخمی و معلول شدند.

امروز ۲۶ دلو مصادف با سالگرد خروج قشون سرخ شوروى از افغانستان است.

قشون ۱۲۰ هزاری شوروی وقت ، مجهز با تانک ، جنگنده ها و تجهیزات جنگی پيشرفته در ششم جدی سال۱۳۵۸ ، بر افغانستان تجاوز نمود و ببرک کارمل را به اریکه قدرت نشاند.

این تجاوز آشکار که قیام های مسلحانه در هرکنج و کنار کشور رادر قبال داشت ، تا ده سال دوام کرد و بعد از شکست فاحش ، قشون سرخ افغانستان را در ۲۶ دلو سال ۱۳۶٧ ترک کردند.

در دورۀ اشغال ده ساله، افغانستان به ویرانه مبدل شد. بیش ازیک میلیون افغان کشته ، ده ها هزار تن معلول و میلیونها تن مجبور به مهاجرت به کشور های همسایه و سایر ممالک گرديد.

مقاومت مردم افغانستان ، خسارات سنگین مالی و جانی را بر متجاوزین نیز وارد نمود. طبق آمار نشر شده در این دوره، بیش از ۱۴۴۵۰ سرباز شوروی کشته ، ۴۹۹۸۰ تن زخمی و ۳۳۰ تن لادرک گردید.

جنرال بوریس گروموف آخرین افسر ارتش شوروی وقت بود که از پل آمو عبور کرد و به عقب ننگریست.

در زمان جهاد مردم افغانستان عليه قشون متجاوز شوروى وقت، مجاهدين در کمپ هاى مهاجرت در پاکستان و ايران طى گردهمايى هاى بزرگ ششم جدى را تقبيح مى کردند .

در حکومت مجاهدين بعد از سال ١٣٧٠ نيز در کابل و شهرهاى بزرگ کشور اين روز در گردهمايى هاى نسبتاً بزرگ تقبيح ميشد اما اکنون همچو گردهمايى ها کمرنگ شده است.

مردم و کارشناسان می گويند که بايد همچو روز ها طى محافل وگرد همايى ها هم از سوى مردم و هم از سوى دولت تقبيح گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking