خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امتحان انگلیسی به سویۀ بالا در وزارت خارجه دیپلماتان را نگران کرده است

امتحان انگلیسی به سویۀ بالا در وزارت خارجه دیپلماتان را نگران کرده است

Feb 18, 2020 - 18:42

 

کابل (پژواک، ٢٩ دلو ۹۸): شماری از دیپلماتان وزارت امور خارجه، با اخذ امتحان انگلیسی در جریان اصلاحات در این وزارت، مخالف اند و این کار را خلاف قانون میدانند.

حدود دو ماه قبل محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، خواستار اصلاحات جدی در وزارت امور خارجه بخصوص در بخش جذب افراد شد و گفت که در مقرری های تشکیلات و روند جذب کارمندان در وزارت امور خارجه، باید اصلاحات جدی به میان آید.

رئیس جمهور افزوده بود که اصلاحات در وزارت امور خارجه، باید اقتصادمحور باشد، دیپلماتان و کارمندان این وزارت باید بر بنیاد ظرفیت و تحصیل به وظایف گماشته شوند.

در جریان این اصلاحات، ادریس زمان سرپرست پیشین وزارت امور خارجه گفته بود که برای از بین بردن تورم تشکیلاتی، ۱۷۸ کارمند این وزارت در داخل و خارج از کشور برکنار می شوند.

اما بعداً محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، برای ایجاد اصلاحات ضروری در وزارت خارجه، ادریس زمان را برکنار کرد و به عوض وی هارون چخانسوری را به سمت سرپرست این وزارت تعیین کرد.

ارگ در اعلامیۀ گماشتن چخانسوری به این وظیفه، گفته بود که نامبرده، ضمن وظایف دیگر در این وزارت اصلاحات نیز به میان می آورد.

برخی منابع وزارت امور خارجه، به آژانس خبری پژواک گفت که چخانسوری در جریان اصلاحات اعلام کرد که از تمام دیپلماتان این وزارت، باید امتحان زبان انگليسی گرفته شود.

اما تعداد زیادى از دیپلماتان این وزارت، با فیصلۀ فوق وزارت خارجه مخالف اند.

یک دیپلمات وزارت خارجه که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به آژانس خبری پژواک گفت که مطابق حکم رئیس جمهور، باید اصلاحات آورده شود؛ اما افزود که در روند اصلاح مشکلات است.

وی افزود: ((اصلاحات در دورۀ کاری ادریس زمان آغاز شد، وی گفته بود که از نزد هر دیپلمات، باید امتحان APTIS  زبان انگليسی گرفته شود، که ۷۰ در صد دیپلماتان این امتحان را سپری کرده اند.))

اما وی گفت که با آمدن چخانسوری، این امتحان از اپتيس به TOEFI و آیلتس IELTS بلند شد.

بر اساس معلومات وی، با گرفتن امتحان تافل و آیلتس، تاهنوز ۶۵۰ دیپلمات این وزارت مخالفت کرده و نمی خواهند این امتحان را سپری نمایند.

منبع افزود: ((ما میخواهیم اصلاحات آورده شود و مطابق قانون نیز یک دیپلمات باید با زبان انگليسی و زبان آن کشور حاکم باشد، پس چه نیاز بود که به دیپلماتان کشورهای عربی یا آسیای میانه نیز امتحان آیلیتس و تافل شرط گذاشته شود.))

وی انتقاد کرد که در جرمنی و برخی کشورهای دیگر، نمرات موفقیت TOEFI  و IELTS پنج است؛ اما برای آنها هفت تعیین گردیده و آنها همرایش مشکل دارند.

وی افزود که سرپرست وزارت امور خارجه، مقررات قانون کار دیپلماتان این وزارت را تغییر داده و آنان مخالف آن اند.

وی گفت: "اگر در قانون مشکلات باشد، باید آن را اصلاح میکرد، چه لازم بود که قانون را به مقرره عوض نماید تا پس از این، دیپلماتان نیز از طریق کمیسیون اصلاحات اداری تعیین شوند."

همچنان یک دیپلمات دیگر وزارت خارجه که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به آژانس خبری پژواک گفت که اصلاحات مهم است؛ اما معیار امتحان TOEFI و IELTS زبان انگليسی خلاف قانون است.

وی گفت: "آموختن زبان انگليسی به سویۀ بالا برای دیپلمات ضروری نیست، بل آشنایی با آن مهم است، شما فکر کنید که یک دیپلمات کشور عربی، چرا باید زبان انگليسی به سویۀ بالا بیاموزد؟ چنین اصلاحات خلاف قانون است."

وی انتقاد کرد که در وزارت امور خارجه، بخش های دیگر، نسبت به زبان انگليسی مهم است که نیاز به اصلاحات جدی دارد.

وی افزود: "اگر آنها انگليسی را بسیار مهم میدانند برای دیپلمات هايی که انگليسی یاد ندارند، زمینۀ یادگیری زبان را فراهم سازند."

برخی دیپلمات های دیگر وزارت خارجه نیز اظهارات مشابه داشتند و با آوردن چنین اصلاحات مخالفت کرده اند.

گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به این اظهارات، به آژانس خبری پژواک گفت که در بخش دیپلماتان، به یک سلسله اصلاحات نیاز است که امتحان TOEFI  و IELTS زبان انگليسی نیز شامل آن می شود.

به گفتۀ نامبرده، تمام دیپلمات ها به کتگوری تقسیم میشوند که از هر کتگوری، با در نظرداشت زبان رسمی کشورهای ذیربط ، امتحان زبان انگليسی گرفته میشود.

به گفتۀ هیواد، از دو ماه گذشته بدینسو، چگونگی اخذ امتحان انگليسی از دیپلماتان زیر کار است؛ اما تاهنوز نهایی نشده است.

وی افزود: ((پیرامون سرنوشت دیپلمات هايی که در امتحان انگليسی ناکام می مانند، تاهنوز هیچ فیصله صورت نگرفته است.))

از سوی دیگر، در مادۀ پنجم قانون کارمندان دیپلماتیک افغانستان آمده است که کسانى به حیث دیپلماتان گماشته میشوند که تنها تابعیت افغانستان را داشته باشند، در داخل و خارج از کشور، حد اقل از پوهنځی های حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد، ادبیات و ژورنالیزم، سند فراغت داشته باشند.

در این ماده افزوده شده است که دیپلماتان، باید مرحله تحصیل انستیتیوت دیپلماسی وزارت امور خارجه را به پایان رسانده باشند و در ضمن، باید به انگليسی و یا زبان بین المللی دیگر و تکنالوجی معاصر، تسلط داشته باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement