خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صلح خواهان هلمندى در بدخشان: معضلۀ افغانستان به شيوۀ افغانى و اسلامى حل گردد

صلح خواهان هلمندى در بدخشان: معضلۀ افغانستان به شيوۀ افغانى و اسلامى حل گردد

Feb 20, 2020 - 14:33

 فیض آباد (پژواک، اول حوت۹۸): حرکت صلح خواهان هلمندى که امروز به بدخشان رسيده اند،  نتيجۀ گفتگوهاى پنهانى صلح ميان امريکا و طالبان را مجهول خوانده، اظهار نگرانى کردند که عدم وضاحت درمورد اين چنين نشست ها، افغانستان را با بحران مواجه مى سازد.

اين حرکت حدود دو سال قبل، از  ولايت هلمند آغاز و اعضای آن، به کابل و شماری دیگر از ولایات، پا برهنه سفر نمودند؛ اما پس از مدتى بالاثر مشکلات اقتصادی، این راهپیمایی به تاخیر افتاد؛ اما در قوس سال ١٣٩٨، بار دیگر تحت نام "کاروان موتری حرکت مردمی صلح"، سفر شان را از هلمند به ۳۴ ولایت آغاز کرده اند.

اعضاى اين کاروان که  دو روز قبل به  بدخشان رسيده اند، امروز اول حوت، در يک گردهمايى در جمع ده ها تن از باشندگان بدخشان، درشهر فيض آباد سخنرانى داشتند.

محمد اقبال مسئول اين کاروان در گردهمايى يادشده، گفت: "گفتگوهای طالبان با امریکایی ها درقطر، از دید مردم افغانستان پنهان است و مردم نمی دانند و هراس دارند که خدای ناخواسته، بازهم یک پروگرام خونین در افغانستان تطبیق شود و قربانی آن مردم باشند."

وى در ادامه افزود: "جامعه جهانی، یک بار دیگر ما را فریب میدهند تا مسئله افغانستان، به شیوه اسلامی و افغانی حل نشود، ما به همین خاطر یک گروپ مانرا به جنوب کشور و گروپ دیگرمان را به شرق کشور و گروپ سومی را به شمال کشور فرستادیم که همین اکنون در بدخشان هستیم، اعضاى اين گروپ ها باعلما، متنفذین وجوانان صحبت مینمایند که چگونه به شیوۀ افغانی مساله افغانستان را حل نمايیم."

موصوف پيشنهاد کرد تا جرگۀ عنعنوى ايجاد گردد و در مورد راه حل براى معضله موجود در کشور، صحبت کنند که در نتيجه، صلح پايدار در کشور تامين شود.

به گفته موصوف، برگزارى کنفرانس های بين المللى در مورد افغانستان طى حدود ۴۰ سال اخير، هيچگاهى به نفع مردم افغانستان نبوده است.

او گفت که در نظر دارند طى روزهاى آينده، با شمار ديگرى از باشندگان بدخشان، علما و روحانيون نيز ديدارهايى داشته باشند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking