خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خليلى: جامعه جهانی تماشاگرى را کنارگذاشته جلوبحران حاکم درافغانستان را بگيرند

خليلى: جامعه جهانی تماشاگرى را کنارگذاشته جلوبحران حاکم درافغانستان را بگيرند

Feb 21, 2020 - 14:23

کابل(پژواک،۲ حوت ۹۸): احزاب "وحدت اسلامی" و "وحدت مردم افغانستان" ضمن هشدار از راه اندازی تظاهرات ميلیونی می گویند که نتيجۀ تقلبی انتخابات رياست جمهورى را نمی پذیرند و در برابر آن ایستاده گی می کنند.

انتخابات ریاست جمهوری، در ششم میزان سال روان برگزارشد وکمیسیون مستقل انتخابات،به اساس نتايج نهايى انتخابات محمد اشرف غنی را با کسب ۵۰،۶۴ درصد کل آرای معتبر، رئیس جمهور و برندۀ انتخابات ششم میزان ۱۳۹۸ریاست جمهوری افغانستان، اعلام کرد.

اما داکتر عبدالله نامزد دیگر این انتخابات که با کسب بیش از ۳۹ درصد آرا در رده دوم میان چهارده نامزد قرار دارد، با اعلام این نتیجه مخالفت کرده و خود را برندۀ این انتخابات اعلام کرده است. او گفته است که حکومت همه شمول را اعلام می کند. 

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی حکومت و رهبر حزب وحدت مردم افغانستان  امروز جمعه (٢دلو) در نشستی که در غرب کابل با حضور شماری از هواداران احزاب یاد شده برگزار شده بود، ضمن انتقاد بر تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری گفت:«اگر قانون باشد باید کسانی که تقلب کرده محکمه شوند.»

او بدون ارایه جزییات گفت که رای ساخته گی را به نام رای مردم اعتبار داده اند.

به گفتۀ محقق، به اساس محاسبه آرای بایومتریک شده، دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی برنده انتخابات می باشد و هیچ گاهی تیم ثبات و همگرایی و مردم نتایج تقلبی را نمی پذیرند.

وی در اشاره به اظهارات جنرال عبدالرشید دوستم گفت:«امروز در همبستگی به اعلام که از سوی جنرال صاحب صورت گرفته ماهم نتایج تقلبی را قبول نداریم، مردم ما حوصله مند می باشند اگر به صحنه آمد باز صحنه را رها نمی کند.»

جنرال عبدالرشيد دوستم درپى اعلام نتيجه انتخابات رياست جمهورى ومخالفت داکترعبدالله رهبرثبات وهمگرايى با اين تصميم کميسيون هاى انتخاباتى درجمع هوادارانش در شبرغان حمایت خود از عبدالله را اعلام کرد و گفت: «با جان و دل از اعلام داکتر عبدالله حمایت می‌کنیم. »

دوستم در این گردهمایی اعضای کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار داد و مدعی شد که اعضای این کیمسیون «با پول گرفتن و یا با چوکی و موقفی که برایشان وعده داده شده، تحت تاثیر تیم دولت ساز رفتند. »

 محمد محقق درادامه صحبت هايش درنشست امروزى گفت که صبح امروز محمد معصوم ستانکزی رییس پیشین امنیت ملی از سوی تیم دولت ساز به خانه او آمده بود و پیشنهاد کرد که همانند جنرال دوستم موقف گیری نکند.

محقق افزود:«جواب ما این بود که نتیجه انتخابات رياست جمهورى باطل شود و انتخابات مجدد برگزار گردد.»

وی در خطاب به اشتراک کننده گان نشست امروز گفت:« شما آماده هستید که صدای بکنیم و به خاطر تظاهرات میلیون بیرون شوید.»

اشتراک کننده گان با گفتن بلی به محقق تعهد کردند که آماده می باشند.

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان که در نشست امروز حضور داشت گفت:« ما هماهنگ با احزاب دیگر در برابر تقلب میایستیم.»

وی افزود:« ما به خاطر قربانی ندادیم که استبداد و زورگویی ادامه داشته باشد، ما کدام خواست دیگر نداریم که از رییس جمهور بخواهیم، حرف ما نهادینه شدن دموکراسی و عدالت است .»

او از ایستاده گی در برابر تقلب و تقلب کاران سخن زد و گفت که در برابر آنها مانند کوه بابا خواهند ایستاد.

وی از همکاران بین المللی افغانستان خواست تا از تماشاگری بیرون شوند.

خلیلی درادامۀ صحبت هايش گفت:«باید جامعه جهانی مشخص بسازند که با مردم افغانستان هستند و یا با ارگ، اگر دنیا خواست مردم را در نظر می گیرد باید نگذارد که بحران در افغانستان حاکم شود و جلو آن را بگیرند.»

موصوف خواهان ابطال نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری شد و هشدار داده گفت:« اگر این کار نشد ما حکومت همه شمول را تشکیل میدهیم و تا آخرین دم در پای این فیصله خود ایستاد هستیم، این به معنی شورش گری نیست.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking