خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيجاشدگان در غور: موسسات امداد رسان مواد بى کيفيت را توزيع مى کنند

بيجاشدگان در غور: موسسات امداد رسان مواد بى کيفيت را توزيع مى کنند

Feb 24, 2020 - 19:06

فيروزکوه (پژواک، ٥ حوت ٩٨): شماری بيجا شدگان شهرک مهاجرین در شهر فیروزکوه مدعى اند که برخى موسسات امداد رسان، در کنار توزيع مواد بی کیفیت، با آنان برخورد توهين آميز نيز نموده اند.

به اساس معلومات رياست امور مهاجرين غور، بيش از ۲۰۰۰ تن از ولسوالى هاى نا امن غور در شهر فيروزکوه بود باش دارند.

عبدالحلیم که از يکسال نسبت ناامنى ها، از اثر جنگ ها از ولسوالی دولینۀ غور به شهر فیروزکوه پناه آورده است، به آژانس خبرى پژواک گفت که چند روز قبل يکى از موسسات امداد رسان «افغان ايد» براى بيجا شدگان وسايل مورد نياز منزل چون کمپل، سيت هاى آشپز خانه وسايل حمام وغيره کمک کرد.

وى افزود: "شما باور کنید در روز اول دیگ های بخار دسته هایش از کار افتاد چون وسایل بی کیفبت بود و ارزان خریداری میکنند."

عبدالستار يک تن ديگر از بيجاشدگان در اين شهرک که حدود يکسال قبل از ولسوالى دولينه نسبت ناامنى ها به شهر فيروزکوه پناه آورده و در شهرک مهاجرين زندگى مى کند، نيز از کيفيت پايين کمک هاى موسسات کمک رسان شکايت دارد.

وى افزود: "همه چیزهای اینها بی کیفیت است، مثلا آرد که توزیع کرده اند، باور کنید از بی کیفبت ترین آرد های شهر است، وقتی نان پخته کنی، خیلی سیاه مى آید و همچنان در بین آرد آن هر چیز پیدا میشه، خلاصه قابل خوردن نیست، هر چیز که ارزان باشه، مى آرند به سر ما میزنند."

اين دو شخص با شمار ديگر از بيجا شده گان در شهرک مهاجرين، از برخورد نادرست و تحقير آميز کارمندان موسسات نيز شکايت دارند.

عبدالقادر از دیگر باشنده گان شهرک مهاجرین به پژواک گفت: "کارمندهای موسسه مى آیند داخل آشپزخانه، خانه، حمام و همه چیز ما را میبینند و کار دیگر که میکنند مردم به خدا و قرآن قسم میدهند که به آنان راست بگویند که نادار و غریب هستند و یا بیجاشده اند."

وى در ادامه اضافه کرد: "چند روز پيش کارمندهای «موسسه اهدا» آمده بودند داخل کاندوى آرد ما را دیدند و وارد خانه شدند که زن ها و طفل های ما بودند یعنی از غریب بودن مردم استفاده میکنند و توهین میکنند."

خبرنگار آژانس خبرى پژواک، براى شريک ساختن شکايات مردم با موسسۀ «افغان ايد»، به اين موسسه مراجعه کرد، اما حضرت گل بارکزى رييس اين موسسه نخواست که در اين مورد اظهار نظر و پاسخ ارايه کند.

اما قدیر آثمی مسئول دفتر سازمان خوراکه ملل متحد (WFP) در حوزه غرب، شکايات بيجا شدگان را عارى از حقيقت خوانده و مى افزايد که هيئتى متشکل از نمايندگان ادارات ذيربط و موسسات امداد رسان در مورد شکايات يادشده بررسى هاى انجام شده، همه در حد ادعا هستند، هيچ کسى مورد توهين و تحقير صورت نگرفته است.

وى افزود: "به دلیل محدود بودن بودجه از بین چند تن در یک محل چند تا آن انتخاب میگردند که این کار نیز باعث میشود که بعضی ها ناراض باشند."

موصوف به تاکيد مى افزايد که اگر با کسى برخورد زشت و ناشايسته صورت گرفته باشد، تحقيق مى کنند و با همچو کارمندان برخورد قانونى خواهد شد.

اما عبدالروف غفوری آمر امور مهاجرین ولایت غور به پژواک گفت که تا حالا هيچ نوع شکايتى از سوى بيجا شدن گان به اين اداره صورت نگرفته است.

 موصوف افزود که فعالیت های موسسه اهدا از سوی مقام ولایت نظارت مى گردد و آنان در این مورد مداخلت نمیتوانند.

به گفتۀ غفورى، مواد غیر غذایی که از سوی موسسه افغان اید چندی پیش توزیع گردیده است، دارای کیفیت عالی میباشد و آنان حاضر هستند که اگر خانواده برای آنان شکایت کند، پاسخگو باشند.

اما موصوف در مورد توزيع مواد از سوى موسسۀ اهدا گفت: "در تطبیق پروژه موسسه اهدا ما کدام مداخلت نداریم، آنها خود شان تطبیق میکنند، شما از خود آنها، بپرسید."

وى در پايان صحبت هايش گفت که از کار موسسات که با آنها همکار است، نظارت شان را جدى تر خواهند کرد و در صورت موجوديت شکايات، به آن رسيدگى مى کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking