خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده ها تن در آن سوى مرز در خاک ايران گير مانده اند

ده ها تن در آن سوى مرز در خاک ايران گير مانده اند

Feb 24, 2020 - 16:47

زرنج (پژواک، ٥ حوت ٩٨): شمارى از مسافرين در آن سوى مرز در خاک ايران، خواهان اجازۀ ورود به کشوراند؛ اما مسئولان محلى در نيمروز مى گويند تا زمانى که خطر انتقال ويروس کرونا رفع نگردد، به مسافرين اجازۀ رفت و آمد داده نمى شود. 

اين درحالى است که طى چند روز اخير، واقعات مثبت بيمارى کرونا در ايران نيز ثبت شده و يک تعداد از اثر اين بيمارى جان باخته اند. به اساس گزارش­ها وزارت صحت عامۀ ايران گفته است که شمار مبتلايان اين بيمارى در آن کشور، نزديک به پنجاه تن رسيده و تا کنون هشت تن از اثر ابتلا به اين بيمارى جان باخته اند.

به دنبال ثبت واقعات مثبت اين بيمارى در ايران، روز گذشته سه واقعۀ مشکوک اين بيمارى در ولايت هرات ثبت و امروز وزارت صحت عامه اعلام کرد که از جمله اين سه تن، يکى به بيمارى کرونا مصاب است.

عبدالنبی براهوی معاون والی نیمروز، به آژانس خبرى پژواک گفت: «سرحد افغانستان با ایران بخاطر جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از کشور همسايۀ ایران به روی مسافرین دو کشور بسته شده و صرف موترهای ترانزیتی اجازه دارند تا اموال تجار را انتقال دهند.»

موصوف افزود تا زمانى که خطر کرونا رفع نگردد، سرحد همچنان بسته خواهد بود.

او همچنان گفت مریضانى که امکان انتقال آنها به ولایات کشور نباشد و یا سخت مریض باشند نیز اجازه دارند غرض تداوی به ایران انتقال داده شوند.

دوصد مسافر افغان در آن سوى مرز در خاک ايران، بند مانده اند و براى شان اجازۀ ورد داده نمى شود.

احمد پرویز یک تن از باشنده های نیمروز که يک هفته قبل براى تداوى به شهر مشهد ايران رفته بود، در يک تماس تيليفونى به پژواک گفت: «همين حالى به شمول من و خانمم ٢٠٠ مسافر در آن سوى مرز گير مانديم و کسى به ما اجازۀ خروج را نمى دهد.»

وى افزود که مسئولين مرزى ايران براى شان گفته اند که حکومت افغانستان، طى مکتوبى از حکومت آن کشور خواسته است که اجازۀ خروج به مسافرين افغان ندهند.

او گفت: «کشورهای دیگر در تلاش خارج نمودن اتباع خود از مبتلا شدن به این ویروس است، ولی افعانستان ما را نمی گذارد از این منجلاب نجات یابیم؛ خيلى مايوس کننده است.»

موصوف افزود کسانى که در آن سوى مرز گير مانده اند، به مشکلات کمبود پول و ختم شدن تاريخ ويزه نيز مواجه اند.

همچنان عبدالرحمان یک تن از باشنده های نیمروز، به پژواک گفت که پسر خاله اش همراه با مادر خود براى تداوی به شهر مشهد رفته بود و از دو روز به اينسو، در آن سوى مرز بند مانده اند وبراى شان اجازۀ خروج داده نمى شود.

موصوف افزود که وضعيت صحى خاله اش خوب نيست و اگر براى شان اجازۀ خروج داده نشود، مشکلات شان بيشتر خواهد شد.

هردو منبع از حکومت افغانستان مى خواهند که براى شان اجازۀ ورود به افغانستان داده شود؛ زيرا همه نگران هستند که به بيمارى کرونا مصاب شوند.

یک تن از مسئولین آمریت سرحدی نیمروز که نخواست نام وی ذکر شود، گفت احتمالا  سرحد تا دو هفته بند باشد.

درعين حال داکترفریداحمد احمدی سرپرست ریاست صحت عامه نیمروز، به پژواک گفت تا اکنون هیچ نشانه وعلایم بیماری کرونا در نیمروز مشاهده نشده و هیاتى از وزارت صحت عامه، جهت همکاری و کنترول وضعيت، به ولایت نیمروز رسيده است.

او گفت در رابطه به راه های پیش گیری و علایم این ویروس، ریاست صحت عامۀ نیمروز از طریق منابر مساجد، رسانه ها و مکاتب به مردم آگاهى خواهد داد.

همچنان بر اساس آخرین آمار، تعداد مبتلایان در چین؛ بيش از ٧٦ هزار مورد است که از میان آنها ۲۳۴۵ نفر جان شان را از دست داده اند.

اما در کنار چين و ايران، در کشورهاى تايلند، کورياى جنوبى، جاپان، تايوان، استراليا، سنگاپور، نيپال، اندونزيا، آلمان، روسيه، فرانسه و امريکا نيز واقعات مثبت اين بيمارى ثبت شده است.

کرونا چيست و چگونه مصاب مى سازد؟

متخصصين امور صحى مى گويند که کرونا بيمارى مکروبى است که ويروس آن، بيشتر از حيوان به انسان انتقال مى يابد و همچنان می‌تواند از فرد مبتلا به ویروس کرونا، به فرد دیگر هم سرایت کند.

به گفتۀ آنها، تب، سرفه و نفس تنگی حاد؛ از علایم این ویروس است که به گفتۀ سازمان صحی جهان، از یک سرماخوردگی عادی آغاز می‌شود.

در موارد جدی‌ تر، این ویروس می ‌تواند باعث نیمونیا "سینه- بغل" شده و بالاخره گرده های مریض از کار افتاده و باعث مرگ می شود.

 آیا می‌توانیم خود را از شیوع ویروس کرونا نجات دهیم؟

شستن دست ها برای چندین بار در ۲۴ ساعت، هربار باید دست ها حداقل برای دوازده ثانیه با صابون مالیده شود، پوشیدن دستکش در وقت دست زدن به گوشت خام، دوری از افرادی که علایم ویروس کرونا در آن‌ها دیده می‌شود، استفاده از ماسک و در هنگام عطسه زدن استفاده از دستمال و دور انداختن آن، از اقداماتى اند که مى توان با رعايت آن، از شيوع مرض کرونا نجات يافت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking