خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کریمی: در دو سال هزاران هکتار زمین تحت آبیاری قرار خواهد گرفت

کریمی: در دو سال هزاران هکتار زمین تحت آبیاری قرار خواهد گرفت

Feb 24, 2020 - 16:57

کابل (پژواک، ۵حوت ۹۸): وزارت احیا و انکشاف دهات، از تهیۀ پلان پنج سالۀ مديريت آب هاى کشور خبر داده و گفت که در دو سال، با عملی شدن پروژه های شامل این پلان که مربوط این وزارت بوده، هزاران هکتار زمین تحت آبیاری قرار خواهد گرفت.

مجیب الرحمان کریمی وزیر احیا و انکشاف دهات که امروز در برنامه پاسخ حکومت به ملت در مرکز رسانه های حکومت در کابل صحبت می کرد، بدون ارایه جزییات گفت که پروژه های شامل این پلان، مربوط چندین وزارت می شود.

به گفته او؛ قرار است پروژه هایی که مربوط وزارت احیا و انکشاف دهات می شود، در دو سال تکمیل شود. 

به اساس معلومات وی، ساخت ۷۵۲ کیلومتر دیوار استنادی در سواحل دریاهای کشور، ۹۰۸ سربند، ۳۴۰۳ سردم و ۱۷ هزار کاریز، پروژه های شامل پلان پنج ساله مدیریت آب است که مربوط این وزارت می شود.

به گفته موصوف، دیوارهای استنادی یادشده در سواحل دریاهای کنر، ارغنداب، آمو و هلمند ساخته می شود.

وی افزود که با عملی شدن این پروژه ها، ۱۱۱هزار هکتار زمین از خطرات ناشی از سیلاب در امان می شود و ۳۴۳ هزار هکتار زمین تحت آبیاری قرار خواهد گرفت.

کریمی گفت که مدیریت آب، در صدر اجندای انکشاف ملی قرار دارد و این وزارت تلاش دارد تا طی دو سال، پروژه هایی که مربوط این وزارت می شود را تکمیل نماید.

وزیر انکشاف دهات گفت که در سال روان، این وزارت ۵۲۷۹ پروژه را در سکتورهای انرژی، آبرسانی، آبیاری، ترانسپورت، معارف و رشد اقتصادی قریه ها در ۳۴ ولایت تکمیل کرده است که بیش از یازده میلیون تن، از  آن مستفید و ۹.۲ میلیون روز کاری را ایجاد کرده است.

کریمی افزود که کار روی ۸۷۶۱ پروژه دیگر، در سکتور های مختلف جریان دارد که با تکمیل آن، ۱۵میلیون تن از آن مستفید می شوند.

به گفتۀ موصوف، از میان پروژه هايی که در جریان سال روان تکمیل شده ۲۴۳۰ پروژۀ آن مربوط به سکتور آب آشامیدنی و صحی می باشد که با اکمال آن، ۵.۷ میلیون تن از آن مستفید شده اند.

وی گفت که روی ۲۵۲۳ پروژه آبرسانی دیگر کار جریان دارد.   

کریمی افزود که در نتیجه تلاش های این وزارت در دوسال اخیر، دسترسی شهروندان کشور به آب صحی آشامیدنی از ۳۰ فیصد به ۵۳ درصد افزایش یافته است.

او افزود که قرار است در بهار سال نو، ساختمان های ۶۵۰ مکتب در۱۷ ولایت که از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات ساخته شده، به وزارت معارف سپرده شود.

وزیر احیا و انکشاف دهات گفت که این وزارت، برای سال آینده بیش از ۲۵ میلیارد افغانی بودجه دارد، که در پروژه های مختلف سرک سازی و غیره هزینه خواهد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement