خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ده ها پولیس محلی در پکتیا خیالی اند"

فيچرها

آرشيف

"ده ها پولیس محلی در پکتیا خیالی اند"

Feb 25, 2020 - 16:25

 

گردیز (پژواک، ٦ حوت ۹۸): یک قوماندان سابقۀ پولیس محلی در ولایت پکتیا مدعی است که در این ولایت ده ها پولیس محلی خیالی وجود دارد و معاشات ماهانه اش به جیب های شخصی میرود.

څارمن خالد محمد مجبور قوماندان سابقۀ پولیس محلی در مصاحبۀ اختصاصی به آژانس خبری پژواک گفت که به تاریخ ۱۱ ماه ثور سال ۱۳۹۸ به حیث قوماندان پولیس محلی مقرر شد.

وی میگوید که پس از آغاز وظیفه تلاش های اصلاحات در صفوف پولیس محلی را آغاز کرد که در نتیجۀ این تلاش ها ۷۱ پولیس محلی را پیدکرده اند.

وی ادعا میکند که این مسئله را به قوماندان امنیۀ پیشین کابل و مل پاسوال محمد عثمان جانباز قوماندان برحال میدان هوایی بین المللی حامدکرزی در میان گذاشته است؛ اما آنها برایش از عدم مداخله در این موضوع گفته بود.

خالد مجبور آن عریضه را نیز نشان داد که به مشرانو جرگه ارسال کرده و از سوی کمیسیون مربوطۀ آنها به لوی څارنوالی راجع شده و مل پاسوال محمد عثمان جانباز قوماندان امنیۀ اسبق ولایت پکتیا، سمونوال لطف الله کامران سرپرت قوماندان کنونی و آمر امنیت پکتیا، عبدالملک ځاځی رئیس شورای ولایتی و نعیم قوماندان پولیس محلی ولسوالی ځاځی اریوب در آن متهم به اخذ معاشات پولیس مذکور اند.

مجبور میگوید که یک هیئت وزارت امور داخله نیز برای بررسی این موضوع وارد پکتیا شده و تا ۸۰ پولیس خیالی را ثبت کرده بود.

وی افزوده است: "زمانیکه قوماندان امنیۀ برایم گفت که در موضوعات که مربوط من نمی شود مداخله نکنم، من مطابق مسئولیت خود این موضوع را با قوماندانی پولیس محلی شریک کردم، آنها برای بررسی و وضاحت موضوع یک هیئت سه نفری فرستاد؛ این هیئت نیز سخن من را تایید کرد و ۸۲ پولیس خیالی را ثبت کرده اند."

اما مل پاسوال محمد عثمان جانباز قوماندان امنیۀ اسبق ولایت پکتیا ادعا مجبور را به شدت رد کرده و نامبرده را متهم بر باج گیری و گرفتن پول میکند.

جانباز به آژانس خبری پژواک گفت: "این مرد بسیار غلط بود، حتی از معتمد ولسوالی اریوب پول خواسته بود، نزد او پول نبود ، از وی تتفنکچه گرفته بود، وی که در مسیر گردیز به اریوب از سوی مخالفین بازداشت شده بود باخود هیچ چیز دفاع نداشت و وی را به شهادت رسانده بود. ما استخبارات داریم، کشف داریم، څارنوالى نظامی داریم، معنی سخنان وی اینست که ما همه سارقین و مردم بد بودیم، در وزارت امور داخله هیچ مسلمان وجود نداشت که صدای وی را گوش میکرد و تنها وی خوب بود."

سمونوال لطف الله کامران آمر امنیت پکتیا و سرپرست کنونی امنیه قوماندانی به آژانس خبری پژواک گفت که خالد مجبور پس از شکایات بیشتر پولیس محلی از سوی وی از وظیفه برکنار شده است.

کامران در خصوص سفر هیئت قوماندانی عمومی پولیس محلی و وزارت امور داخله گفت که اعضا این هیئت از اثر ناامنی به ولسوالی ځاځی اریوب سفر نکرد و با برگرداندن از ولسوالی احمدخیل ادعای مجبور را تایید کرده است.

نامبرده میگوید: ((خالد بعضی فعالیت ها میکرد که خلاف طرزالعمل این نظام و اداره بود، مثلاً از نزد برخی قوماندان و پولیس محلی باج گیری میکرد و با نام های مختلف بالایش فشار می آورد، ما خالد را بر اساس شکایات مکرر پولیس محلی از وظیفه برکنار کردیم، در پولیس پکتیا هیچ تشکیل خیالی وجود ندارد.))

نعیم قوماندان پولیس محلی ولسوالی ځاځی اریوب میگوید که مجبور از وی خواسته بود که عاشۀ پولیس را به فروش برسانم و برای وی یک موتر خریداری کنم.

نعیم ادعا شش عراده موتر رینجر خارج از تشکیل پولیس محلی و گرفتن و دوباره دادن یک عراده موتر سیمرغ از طالبان را بی اساس میخواند و میگوید که آنها مجبور بودند که هر ماه پول تعیین شده را برایش بدهد.

نامبرده افزوده است: "خالد قوماندان ما بود؛ اما خواسته های غیر قانونی داشت، برای من گفت که گوشت تغذیۀ سربازان را بفروشم و برای وی موتر خریداری کنم؛ پولیس تمام ولسوالی ها آمد و شکایت کرد و وی از وظیفه برکنار شد، خالد شخص خاین و فاسد بود."

عبدالمالک ځاځی رئیس شورای ولایتی پکتیا میگوید، زمانیکه مجبور از وظیفه برکنار شد، نزد وی مراجعه کرده؛ اما بر اساس اینکه مناسب برای قوماندانی نبود وی نیز تقاضا خالد را قبول نکرده است.

ځاځی میگوید: "خالد وطندار من است، وی قوماندانان ولسوالی های را اذیت میکرد و از نزد آنها قلنک میخواست. در اینجا ارگان های کشفی و استخباراتی وجود دارد، آنها میتواند همه چیز را واضح نمایند. تصمیم آمر امنیت و قوماندان را در خصوص وی تایید کردیم؛ زیرا وی فاسد و برای قوماندان مناسب نبود."

از سوی دیگر مروه امینی معاون سخنگوی وزارت امور داخله به آژانس خبری پژواک گفت که خالد مجبور پس از تکمیل کردن کورس تعلیم و تربیۀ وزارت به وظیفه نرفته است.

بر اساس معلومات وی، افراد نظامی که به خواست خود بیش از ۲۰ روز رخصتی کنند از وظیفه برکنار می شوند.

قابل یادآوری است که صدها پولیس محلی در ولایت پکتیا موجود اند که از این جمله ۳۲۰ تن آن در ولسوالی ځاځی اریوب مصروف وظیفه اند و به سطح کشور در این ولایت نتیجۀ مثبت را در پی داشته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking