خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس صحت عامه غور ازاولين واقعۀ مشکوک کرونا دراين ولايت خبرداد

صحت

آرشيف

رييس صحت عامه غور ازاولين واقعۀ مشکوک کرونا دراين ولايت خبرداد

Feb 25, 2020 - 13:37

فيروزکوه(پژواک،٦ حوت ٩٨): مقام­های محلی ولایت غور، از ثبت نخستين واقعۀ مشکوک بيمارى کرونا در اين ولايت خبر دادند.

اين درحالى است که طى چند روز اخير واقعات مثبت بيمارى کرونا در ايران نيز ثبت شده و يک تعداد از اثر اين بيمارى جان باخته اند. به اساس گزارش­ها وزارت صحت عامۀ ايران گفته است که شمار مبتلايان اين بيمارى در آن کشور نزديک پنجاه تن رسيده و تا کنون هشت تن از اثر ابتلا به اين بيمارى جان باخته اند.

به دنبال ثبت واقعات مثبت اين بيمارى در ايران دو روز قبل سه واقعۀ مشکوک اين بيمارى در ولايت هرات ثبت و ديروز وزارت صحت عامه اعلام کرد که از جمله اين سه تن يکى به بيمارى کرونا مصاب است.

جمعه گل یعقوبی ریيس صحت عامه ولایت غوربه آژانس خبرى پژواک گفت :" يکى از باشندگان قلعه گهر ولسوالی چهارسده ولايت غور که اخيراً به شهر قم ايران رفته بود، برگشته است."

به گفتۀ وى، در نزد این فردعلایم تب و سلفه دیده شده است و اکنون در بخش ویژه شفاخانه ولایتی غور نگهداری میشود.

به گفته یعقوبی، آنان برای تشخیص درست این واقعه،  نتایج آن را به کابل میفرستند.

غلام ناصر خاضع والی غور نیز این مورد را تايید کرده است و مى گوید که آنان تدابیر ویژه را در این ولایت خواهندگرفت.

بر اساس آخرین آمار تعداد مبتلایان در چین بيش از ٧٦ هزار مورد است که از میان آنها ۲۳۴۵ نفر در چین جان خود را از دست دادند.

اما در کنار چين و ايران، در کشورهاى تايلند، کورياى جنوبى، جاپان، تايوان، آستراليا، سنگاپور، نيپال، اندونزيا، آلمان، روسيه، فرانسه و آمريکا نيز واقعات مثبت اين بيمارى ثبت شده است.

کرونا چيست و چگونه مصاب مى سازد؟

متخصصين امور صحى مى گويند که کرونا بيمارى مکروبى است که از ويروس آن بيشتر از حيوان به انسان انتقال مى يابد و همچنان می‌تواند از فرد مبتلا به ویروس کرونا به فرد دیگر هم سرایت کند.

به گفتۀ آنها، تب، سرفه و نفس تنگی حاد از علایم این ویروس است که به گفته سازمان صحی جهان از یک سرماخوردگی عادی آغاز می‌شود.

در موارد جدی‌ تر، این ویروس می ‌تواند باعث نیمونیا "سینه بغل" شده و بالاخره گرده های مریض از کار افتاده و باعث مرگ می شود.

 آیا می‌توانیم خود را از شیوع ویروس کرونا نجات دهیم؟

شستن دست ها برای چندین بار در ۲۴ ساعت، هربار باید دست ها حداقل برای دوازده ثانیه با صابون مالیده شود، پوشیدن دستکش در وقت دست زدن به گوشت خام، دوری از افرادی که علایم ویروس کرونا در آن‌ها دیده می‌شود، استفاده از ماسک و در هنگام عطسه زدن استفاده از دستمال و دور انداختن آن، از اقداماتى اند که مى توانند از شيوع مرض کرونا نجات يافت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking