خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسوولان اداره صحت عامه هرات از بازگشایی بندر اسلام قلعه ابراز نگرانی کرد

مسوولان اداره صحت عامه هرات از بازگشایی بندر اسلام قلعه ابراز نگرانی کرد

Feb 25, 2020 - 15:57

شهر هرات (پژواک،٦حوت٩٨):مسوولان اداره صحت عامه ولایت هرات از بازگشایی بندر اسلام قلعه به بروی برگشت کنندگان به کشور ابراز نگرانی می‌کنند.

عبدالحکیم تمنا رییس صحت عامه هرات که امروز در نشستی با معین وزارت صحت عامه و والی هرات صحبت می کرد از بازگشایی بندر اسلام قلعه ابراز نگرانی کرد.

او افزود، که در نزديکى بندر دقت لازم در راستای تشخیص بیماری کرونا وجود ندارد و ممکن است که باز شدن بندر افراد مبتلا به ویروس کرونا انتقال کنند.

شماری از اعضای شورای ولایتی از باز بودن مرز اسلام قلعه ابراز نگرانی می‌کنند و تاکید دارند که نیاز است این بندر به گونه موقت مسدود بماند.

توریالی طاهری معاون شورای ولایتی هرات می گوید که شب گذشته ایران ١٢٠٠ تن از باشنده گان افغان را به گونه اجباری از مرز این کشور به خاک افغانستان رد کرده است.

از سوی دیگر، نذیراحمد دهگان، مسؤول کمیتۀ مقابله با بیماری کرونا در ریاست صحت عامه هرات از ثبت هفت مورد تازه مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت خبر میدهد.

به گفتۀ دهگان، این هفت مورد که شامل دو زن و پنج مرد می باشند، از روز گذشته به این طرف در شفاخانۀ حوزوی هرات به ثبت رسیده اند.

وی افزود، با سه مورد قبلی، در مجموع از روز نخست شیوع بیماری کرونا در هرات، ١٠ واقعه ثبت شده است که پس از آزمایش نتایج سه مورد در مرکز کشور، یک مورد مثبت و دو مورد دیگر منفی می باشد.

مسوول کمیتۀ مقابله با بیماری کرونا در ریاست صحت عامه هرات می گوید که نتایج چهار مورد مشکوک به ویروس کرونا دیروز برای آزمایش به کابل فرستاده شد و سه مورد دیگر نیز امروز ارسال می گردد.

 وی می گوید که موارد تازۀ مشکوک کسانی اند که به تازه گی از ایران به هرات آمده اند.

در همین حال فدامحمد پیکان، معین وزارت صحت عامه کشور در نشست خبری امروز از افغان‌هایی که از شهر قم ایران به کشور بر گشته اند می‌خواهند که تا دو هفته در خانه‌های شان در قرنطین به سر ببرند و در صورتی که علایم کرونا دارند، به مسؤولان صحی اطلاع بدهند.

افزایش شمار واقعات مشکوک به ویروس کرونا در حالیست که هنوز هم باشنده گان هرات نسبت به این ویروس خطرناک بی اعتنا اند و آنرا جدی نگرفته اند.

شماری از باشنده گان هرات که هنوز نکات ایمنی را رعایت نکرده اند می گویند که  ویروس کرونا آن طور که تبلیغات شده، خطرناک نیست و به این دلیل تاکنون از ماسک، دست کش و یا هم دست دادن اجتناب نکرده اند.

اين در حاليست که دیروز حالت اضطرار صحی در ولایت هرات اعلام شد و ادارۀ محلی مردم را از تجمعات، برگزاری محافل، و مجالس منع کرد.

قابل يادآورى است که امروز در ولايات هلمند و غور نيز يک يک واقعه مشکوک بيمارى کرونا به ثبت رسيده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking