خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قیمت فروش عمدۀ "ماسک" در کابل ۱۴ برابر بلند رفته است

قیمت فروش عمدۀ "ماسک" در کابل ۱۴ برابر بلند رفته است

Feb 26, 2020 - 16:30

کابل (پژواک،۷حوت ۹۸): با شیوع ویروس کرونا در چین و برخی کشورهای جهان، قیمت عمدۀ ماسک در شهر کابلُ به دلیل قاچاق آن به کشورهای دیگر جهان و بیشتر شدن تقاضا به آن در افغانستان، ۱۴ برابر افزایش یافته است.

به اساس گزارش ها، ویروس کرونا برای نخستین بار در حدود دو ماه پیش در شهر ووهان چین شیوع کرد و پس از آن، به ۳۳ کشور سرایت کرد. در افغانستان نیز دو روز پیش یک رویداد مثبت این بیماری ثبت شده است.

در افغانستان پس از آن، یک مورد این بیماری ثبت شد که در شهر قم ایران، چندین رویداد ویروس کرونا به ثبت رسید.   

بر اساس آخرین آمار، شمار مبتلایان به این بیماری در چین؛ به بيش از ٧٦ هزار مورد رسیده و تا حال در کنار تداوی هزاران تن آنها  ۲۳۴۵ تن در چین جان باخته اند.

داکتران برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، در کنار تاکید بر شستن چندین بار دست ها با صابون و دوری از مبتلایان به این بیماری، تاکید دارند که مردم باید از ماسک و برای بلند بردن مقاومت وجود، از ویتامین سی استفاده کنند.  

به همین دلیل، قیمت ماسک در بازارها بلند رفته است.

نعمت الله تواب ستانکزی رئیس اتحادیه خدمات دوایی افغانستان، در صحبت با پژواک گفت که قیمت ماسک، نه تنها در افغانستان بلکه در کشورهای تولید کنندۀ آن نیز افزایش یافته است.

وی افزود: «قبلا فرهنگ استفاده از ماسک کم بود و بیشتر ماسک را پرسونل صحی استفاده می کردند، با انتشار وایروس کرونا، تقاضا نه تنها در افغانستان بلکه در کشورهای همسایه و منطقه نیز بیشتر شده و ماسک هایی که در داخل کشور وجود داشت، به کشور های آسیای میانه قاچاق شد و قیمت ها افزایش یافت.»

او گفت که اکنون برعلاوۀ کارمندان صحی، شهروندان افغانستان نیز علاقه مند شده اند که از ماسک استفاده بکنند و بیشتر شدن این تقاضا سبب افزایش قیمت ماسک شده است.

به گفته موصوف، در کابل قبلاً یک پاکت شامل ۵۰ دانه ماسک به طور عمده به پنجاه افغانی فروخته میشد؛ اما اکنون به حدود ۷۰۰ افغانی افزایش پیدا کرده است. 

او در پاسخ به سوالی گفت: «شرکت ها به اندازه کافی ماسک در اختیار نداشتند، و مقداری که هم وجود داشت، به بیرون از کشور صادر شده بود؛ اما حالا دوباره به اندازه کافی ماسک وارد شده، ولی قیمت آن بیشتر شده است، در گذشته یک ماسک به ما یک افغانی تمام می شد؛ اما حالا حدود ۱۳ افغانی تمام می شود.»

به گفته او در صورتی که جلو قاچاق ماسک به کشورهای همسایه به خصوص کشورهای آسیای میانه گرفته شود، قیمت ماسک در کابل دوباره کاهش پیدا خواهد کرد.

ستانکزی افزود که چهار فابریکه تولید ماسک در کشور وجود دارد؛ اما این فابریکه ها به دلیلی که حمایت نمی شد و نمی توانستند با تولید کننده گان خارجی رقابت کنند، از فعالیت باز مانده بودند، ولی اکنون دوباره به فعالیت آغاز کرده اند.

موصوف در مورد اینکه بیشتر برای جلوگیری از وایروس کرونا از کدام ماسک ها استفاده شود، گفت که مردم به خاطر جلوگیری از وایروس کرونا، می توانند از ماسک های عادی، فلتردار و حتی تکه ای نیز استفاده بکنند و حتی می توانند در خانه های شان از تکه ماسک تهیه کنند.

قیمت ماسک، به طور پرچون بیشتر از قیمت آن به طور عمده بلند رفته است.

باشنده های شهر کابل می گویند که قبلا یک ماسک عادی را دو افغانی خریداری می کردند؛ اما اکنون به بیست افغانی بلند رفته است.

همچنان در شهر کابل، قیمت ماسک فلتردار از ۳۵ به ۸۰ افغانی و قیمت ماسک تکه یی از ۲۰ به ۵۰ افغانی بلند رفته است.

کرونا چيست و چگونه مصاب مى سازد؟

متخصصين امور صحى مى گويند که کرونا بيمارى مکروبى است که ويروس آن، بيشتر از حيوان به انسان انتقال مى يابد و همچنان می‌تواند از فرد مبتلا به ویروس کرونا، به فرد دیگر هم سرایت کند.

به گفتۀ آنها، تب، سرفه و نفس تنگی حاد، از علایم این ویروس است که به گفتۀ سازمان صحی جهان، از یک سرماخوردگی عادی آغاز می‌شود.

در موارد جدی‌ تر، این ویروس می ‌تواند باعث نیمونیا (سینه- بغل) شده و بالاخره گرده های مریض از کار افتاده و باعث مرگ می شود.

آیا می‌توانیم خود را از شیوع ویروس کرونا نجات دهیم؟

شستن دست ها برای چندین بار در ۲۴ ساعت، هربار باید دست ها حداقل برای دوازده ثانیه با صابون مالیده شود، پوشیدن دستکش در وقت دست زدن به گوشت خام، دوری از افرادی که علایم ویروس کرونا در آن‌ها دیده می‌شود، استفاده از ماسک و در هنگام عطسه زدن استفاده از دستمال و دور انداختن آن، از اقداماتى اند که مى توان با رعايت آن، از شيوع مرض کرونا جلوگير کرد و نجات يافت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking