خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تجار، از منع واردات تخم مرغ و گوشت مرغ به کشور صدها هزار دالر زیان دیده اند"

"تجار، از منع واردات تخم مرغ و گوشت مرغ به کشور صدها هزار دالر زیان دیده اند"

Feb 27, 2020 - 14:35

کابل (پژواک، ۸ حوت ۹۸): اتحادیه وارد کننده گان محصولات حیوانی می گویند که تجار به دلیل منع واردات تخم مرغ و گوشت مرغ به افغانستان از ایران و پاکستان، صدها هزار دالر امریکایی زیان دیده اند.

به اساس گزارش ها، ویروس کرونا برای نخستین بار حدود دو ماه پیش در شهر ووهان چین شیوع کرد و پس از آن، به ۳۳ کشور سرایت کرد. در افغانستان نیز سه روز پیش یک رویداد مثبت این بیماری در هرات ثبت شده است.

در افغانستان پس از آن، یک مورد این بیماری ثبت شد که در شهر قم ایران، چندین رویداد ویروس کرونا به ثبت رسید.

شورای امنیت افغانستان، روز یکشنبه (چهارم حوت) واردات تخم مرغ و گوشت مرغ را از ایران و پاکستان متوقف کرد.

حاجی زریالی رییس شرکت زریالی، در نشستی که امروز با اشتراک نمایندگان ۵۰ شرکت وارداتی محصولات حیوانی در کابل برگزار شد، گفت که در این مورد باید قبلا به تجار اطلاع داده میشد.

او گفت: «وزارت زراعت باید قبلا برای ما اطلاع می داد تا ما محصولات خود را به سرحدات انتقال نمی دادیم؛ در حال حاضر ۲۰ کانتینر تخم مرغ و حدود ۱۰۰ کانتینر گوشت مرغ ما در سرحدات تورخم، اسلام قلعه، پکتیا و نیمروز توقف داده شده، که از این لحاظ تجار، در يک ماه ۶۰ میلیون دالر متضرر شده اند.»

وی از کمیته تخنیکی و مسلکی وزارت زراعت خواست تا به محصولات یادشده شرکت ها بعد از چک، کنترول و دواپاشی اجازه واردات به کشور داده شود.

اما اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری، به آژانس خبری پژواک گفت که واردات تخم مرغ و گوشت مرغ، به اساس حکم شورای امنیت به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در حالی متوقف شده است که هشتاد در صد نیازمندی به این محصولات، از تولیدات داخلی رفع می شود.

رستمی علاوه کرد که در صورت از بین رفتن نگرانی از شیوع بیماری یادشده، شرکت ها می توانند دوباره واردات این دو قلم محصول را آغاز کنند.   

وحیدالله مایار مشاور و سخنگوی وزارت صحت عامه نیز گفت که واردات محصولات یادشده براساس حُکم شورای امنیت، به هدف منافع علیای کشور متوقف شده است.

او در مورد خواست اتحادیه وارد کنندگان محصولات حیوانی که به واردات تخم مرغ و گوشت مرغ وارداتی پس از دواپاشی اجازه ورود داده شود، گفت که این محصولات از نگاه مسلکی ضد عفونی نمی شود.

افغانی بلند رفته است.

کرونا چيست و چگونه مصاب مى سازد؟

متخصصين امور صحى مى گويند که کرونا بيمارى مکروبى است که ويروس آن، بيشتر از حيوان به انسان انتقال مى يابد و همچنان می‌تواند از فرد مبتلا به ویروس کرونا، به فرد دیگر هم سرایت کند.

به گفتۀ آنها، تب، سرفه و نفس تنگی حاد، از علایم این ویروس است که به گفتۀ سازمان صحی جهان، از یک سرماخوردگی عادی آغاز می‌شود.

در موارد جدی‌ تر، این ویروس می ‌تواند باعث نیمونیا (سینه- بغل) شده و بالاخره گرده های مریض از کار افتاده و باعث مرگ می شود.

آیا می‌توانیم خود را از شیوع ویروس کرونا نجات دهیم؟

شستن دست ها برای چندین بار در ۲۴ ساعت، هربار باید دست ها حداقل برای دوازده ثانیه با صابون مالیده شود، پوشیدن دستکش در وقت دست زدن به گوشت خام، دوری از افرادی که علایم ویروس کرونا در آن‌ها دیده می‌شود، استفاده از ماسک و در هنگام عطسه زدن استفاده از دستمال و دور انداختن آن، از اقداماتى اند که مى توان با رعايت آن، از شيوع مرض کرونا جلوگير کرد و نجات يافت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking