خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امروز توافقنامۀ تاریخی بین طالبان و امریکا امضا میشود

امروز توافقنامۀ تاریخی بین طالبان و امریکا امضا میشود

Feb 29, 2020 - 09:46

 

کابل (پژواک، ١٠ حوت ٩٨): قرار است امروز در دوحه مرکز قطر، توافقنامۀ تاریخی بین امریکا و طالبان امضا شود.

برای امضای این توافقنامه، در هوتل شراتون شهر دوحه، که از یک سال بدینسو در آن مذاکرات صلح بین طالبان و امریکا جریان داشت، مراسمى برگزار شده است.

منابع دیپلماتیک در قطر میگویند که در این مراسم؛ وزراى امور خارجه، نماینده گان ویژه و سفیران حدود ۳۰ کشور اشتراک میکنند. همچنان برای نماینده گان سازمان های بیشتر نیز در این مراسم دعوت اشتراک داده شده است.

اما شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان، روز گذشته در قطر به خبرنگاران گفته بود که در این مراسم، نمایندگان ۵۰ کشور حضور می یابند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، چند ساعت قبل به خبرنگاران گفته است که مایک پامپیو وزیر امور خارجۀ امریکا، برای اشتراک در این مراسم، به  مقصد قطر حرکت کرده است.

گفته میشود که بالای این توافقنامه؛ از سوی امریکا زلمی خلیلزاد و از سوی طالبان ملا عبدالغنی برادر امضاء میکنند.

با امضاى این توافقنامه، برای خروج نظامیان امریکا از افغانستان زمینه فراهم خواهد شد، منابع میگویند که پس از امضاى توافقنامه، در جریان ۱۰ روز پیرامون آزادکردن زندانیان فیصله میشود و پس از آن، مذاکرات بین الافغانی آغاز خواهد شد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، چند روز قبل در جریان سفر به هند گفته بود که میخواهد تعداد نظامیان خود در افغانستان را، از ۱۲ هزار به هشت هزار برساند.

این درحالیست که قرار است سرمنشی ناتو و وزیر دفاع امریکا، امروز وارد کابل شوند و پس از چاشت امروز با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، اعلامیۀ مشترکى را به نشر برسانند.

منابع میگویند که ناتو و امریکا، با افغانستان همکاری های درازمدت شان را تجديد خواهند کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking