خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئيس جمهور: اگر طالبان از جنگ دست برندارند شروط ما تغییر خواهد کرد

رئيس جمهور: اگر طالبان از جنگ دست برندارند شروط ما تغییر خواهد کرد

Feb 29, 2020 - 11:35

 

کابل (پژواک، ١٠ حوت ٩٨): رئیس جمهور غنی مى گويد موافقتنامه ای که با طالبان امضا می گردد، مشروط است؛ اگر طالبان از جنگ دست برندارند، شروط تغییر خواهد کرد. "

در يک خبرنامه که از طرف رياست جمهورى منتشر شده، آمده است که رييس جمهور غنى، شام ديروز از طریق ویدیو کنفرانس با شماری از والیان کشور، در مورد انکشافات اخیر در پروسۀ صلح، صحبت کرد.

در این ویدیو کنفرانس که در ارگ انجام شد و عبدالمتین بیگ رئیس ادارۀ مستقل ارگان های محل نیز حضور داشت، ابتدا امرالله صالح معاون اول منتخب ریاست جمهوری در خصوص پایان پروسۀ انتخابات، گفت که انتخابات پایان یافته و برندۀ آن تیم دولت ساز است و این تیم با دیدگاه تحکیم وحدت ملی و تامین صلح پایدار در کشور، وارد این روند گردید و در حکومت جدید سایر تکت های انتخاباتی زیر چتر جمهوریت قرار خواهند داشت.

وی افزود: "ما ارگ را به خانه مشترک مردم افغانستان مبدل کردیم، دروازه ای که در گذشته فقط به روی نخبگان سیاسی باز بود، اکنون به روی همه مردم قریه، گذر، نواحی، ولسوالی و تمام ولایات باز شده است. "

معاون اول منتخب ریاست جمهوری، گفت که هیات مذاکره کنندۀ دولت، تخصصی و اهل خبره خواهد بود؛ اما تصامیم صلح از سوی مردم، شورای ملی و لویه جرگه اتخاذ خواهد شد.

 وی افزود که فردا رهبران و شخصیت های سیاسی و ملی افغانستان، گردهم خواهند آمد و از جمهوریت دفاع خواهند کرد.

سپس رئیس جمهور غنی گفت که تمام مسایل افغانستان را با تدبیر حل می کند. موقف حکومت موقف قانون اساسی، جمهوریت، حاکمیت ملی و عزت مردم افغانستان است.

وی افزود: "سیاست خارجی افغانستان روشن است، افغانستان نه دوست دایمی و نه هم دشمن دایمی دارد، تنها منافع دایمی دارد. "

رئیس جمهور با توجه به تغییراتی که در منطقه آمده است، گفت که  به هیچ کسی اجازه نمی دهد که کشور را عمق استراتیژیک خود قرار دهد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که امروز افغانستان، کشور پنج سال گذشته نیست، بحث صلح یک بحث ملی است و ما مشترکاً در راستای دستیابی به صلح پایدار، تلاش می نمائیم.

رئیس جمهور کشور، با بیان اینکه افغانستان یک کشور مستقل است، گفت: "روابط ما با جهان بسیار مهم می باشد و تمام پیمان ها و قراردادهای ما با جامعه بین المللی به ویژه ایالات متحدۀ امریکا و سازمان ناتو، پابرجاست. "

موصوف اضافه کرد که با خروج ده ها هزار تن از نیروهای بین المللی در سال ۲۰۱۴، انتظار این بود که نیروهای امنیتی افغانستان، ظرفیت و توانایی لازم حراست از کشور را ندارند؛ اما این نیروها در عمل ثابت ساختند که نه تنها از توانایی های لازم برخورداراند، بلکه امروز ۹۴ درصد عملیات ها را رهبری می کنند.

وی گفت که در نشست اخیر وزرای دفاع سازمان ناتو، تاکید گردید که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، هیچگاه فراموش نمی گردد و مورد حمایت کامل آنان قرار دارد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: "هر موافقتنامه که با طالبان امضا می گردد، مشروط است و از هر مرحله به مرحله دیگری که با طالبان می رویم، شروط داریم. وی افزود که اگر طالبان از جنگ دست برندارند، شروط تغییر خواهد کرد. "

رئیس جمهور کشور گفت: زمانی که آقای ترامپ، استراتیژی خویش را برای جنوب آسیا اعلام می کرد، حدود پنج هزار سرباز را اضافه نمود؛ در حالیکه وى یک سال قبل خواهان کاهش این نیروها در افغانستان شده بود.

رئیس جمهور تصریح کرد که دولت افغانستان، با داعش و سایر گروه های تروریستی، هیچ گونه آتش بس ندارد و طالبان باید خود را از آنان جدا سازند و به مردم از رابطۀ خود با پاکستان، گروه های تروریستی، پناهگاه های امن شان و اقتصاد جرمی وضاحت دهند.

وی گفت که ما در مرحله جدید پروسۀ صلح، هیچگاهی اجازه نمی دهیم که روند صلح، قومی، سمتی و گروهی شود؛ زیرا صلح یک پروسۀ ملی است و تمام مردم افغانستان به آن اجماع دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking