خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک پوليس زن در دايکندى که مدعى است بروى تجاوزشده، به خانۀ امن انتقال يافت

يک پوليس زن در دايکندى که مدعى است بروى تجاوزشده، به خانۀ امن انتقال يافت

Mar 05, 2020 - 18:36

نيلى(پژواک، ١٥ حوت ٩٨): خانم پوليس که مدعى بود از سوى هم مسلکش قوماندان امنيۀ پيشين دايکندى، مورد تجاوز قرار گرفته به خانۀ امن انتقال داده شد.

دو روز قبل، مومنه افسر پوليس در ولسوالى کجران دايکندى که مى خواست در مظهر عام خود را به آتش بزند، مدعى شد که ٦ ماه قبل، محمد خان بلوچ قوماندان سابق اين ولسوالى بر وى تجاوز نموده؛ اما نهاد­هاى عدلى و قضايى در قسمت قضيۀ او کوتاهى کرده اند.

وى به تاريخ ١٣ حوت در مقابل مقام ولايت دايکندى، به قصد خودسوزى، بالاى خود پترول پاشيد، ولى به دليل دخالت مردم، گوگرد روشن نشد.

موصوف مدعى است: "در ماه سنبله ١٣٩٨ احمد تنوير مدير تامينات قوماندانى امنيه جهت نظارت به ولسوالى کجران آمده بود و در جريان نظارت از کار ما، در مقابل همۀ کارمندان برمن دست درازى کرد، آبرو و حیثیت مرا را نزد همه زیر پا کرد."

وى در ادامه اضافه کرد: "یک روز بعد، ساعت ۱۲ شبِ ۱۶سنبلۀ ۹۸، محمد خان بلوچ به محافظانش دستور داد که مرا  نزد مدیر تأمینات ببرند.  وقتی از این برنامه آگاه شدم، موضوع را با امنیت ملی در میان گذاشتم، سربازان امنیت ملی پیش از رسیدن محافظان محمدخان بلوچ در اطراف خانۀ من جابه‌جا شدند و افراد بلوچ به خانۀ من رسيدند؛ درگيرى ميان نيروهاى امنيت ملى و افراد بلوچ صورت گرفت."

به گفتۀ مومنه پس از آن رويداد، بلوچ وى را  به دفتر کار خود خواسته و با اسلحه تهديد  به مرگش کرده بود و به زور تيليفونش را گرفته و بر وى تجاوز کرده است.  

موصوف خاطر نشان کرد که پس از آن رويداد، جهت عدالت خواهى به نهادهاى عدلى و قضايى مراجعه کرده، ولى تاهنوز به دوسيه اش رسيدگى نشده است.

وى از نهادهای حامی حقوق زن،  کمیسیون مستقل حقوق بشر و ریاست امورزنان، به شدت انتقاد کرده و گفت: "صدای خود را به هر جا کشانیدم؛ اما هیچ یک از این نهادها کمکم نکردند."

اين خانم در پايان سخنانش گفت: "اگر چناچه به خواسته هایم رسیدگی نشود، جز خودکشی راه دیگر ندارم و باز هم دست به خودکشی میزنم."

بشیر احمد تیموری رئیس امنیت ملی دايکندى به پژواک گفت: "به تاریخ شب ١٦ سنبله شخصی به نام مومنه از نیروی های امنیت ملی ولسوالی کجران، خواهان کمک شد که بالای خانمش نفر آمده به قصد تجاوز و نیروهای امنیت ملی به کمک مومنه رفتند که در نتیجه، یک تن از نیروهای قوماندانی امنیه کجران زخمی شد."  

ابوبکر صدیقی رئیس محکمه استیناف ولایت دایکندی گفت: "دلایل و اسنادی موثق که ادعای شخص متضرر را ثابت بسازد، در دوسیه وی وجود نداشت و محکمه استیناف با تایید حکم محکمه ابتدائیه، متهمین این قضیه را برائت داده است؛ اما این حکم قطعی نبوده، بلکه شخص متضرر حق تمیز طلبی دارد."

رییس محکمه در ادامه گفت: "این بانو، قربانی کشمکش های قوماندانی امنیه و ریاست امینت ملی شده است."

محمد سحررئیس حارنوالی دایکندی به پژواک گفت: "مومنه خانم متضرر خواهان فرجام خواهی شود و این قضیه به کابل فرستاده می ‌شود و در محکمه تمیز فیصله خواهد شد. "

بینظیرجعفرى رئیس امور زنان دایکندی گفت: آنچه مربوط این ریاست بوده انجام داده و در راستای احقاق حقوقی وی داد خواهی هاى بيشتر خواهند کرد تا دوسيه وى به طور مجدد بررسى گردد.

موصوف افزود که امروز امروز اين خانم را به يکى از خانه هاى امن در اين ولايت انتقال دادند.

احمد تنویر حیدری مدیر تامینات قوماندانی امینه ولایت دایکندی در ارتباط گفت: "برخی از افراد و اشخاص که با من خصومت های شخصی دارند، علیه ما توطئه و دسیسه درست می‌کنند و من بالای خانه این خانم به قصد تجاوز نرفته بودم."

از سويی هم خبرنگار آژانس پژواک، با تماس های مکرر با محمد خان بلوچ قوماندان سابق ولسوالى کجران ولایت دایکندی، نتوانست نظرش را در این زمنیه به دست بیاورد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan