خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان زراعت پيشه در دايکندى، خواهان حمايت از سوى حکومت اند

زنان زراعت پيشه در دايکندى، خواهان حمايت از سوى حکومت اند

Mar 08, 2020 - 13:49

نيلى(پژواک، ١٨ حوت ٩٨): شمارى از زنان زراعت پيشه در دايکندى، درحاليکه مى گويند از طريق زراعت، مالدارى و باغدارى توانسته اند در بهترشدن اقتصاد خانواده هاى شان سهم بگيرند؛ اما از حکومت تقاضا دارند که بيشتر حمايت شوند و براى محصولات شان بازاريابى صورت گيرد.

به اساس معلومات رياست زراعت، مالدارى و آبيارى ولايت دايکندى، دراين ولايت بيش از هشتاد در صد زنان مصروف کارهايى چون زراعت، مالدارى و باغدارى اند.

رقیه مهدوی یکى از باشنده­هاى ولسوالی شهرستان، دايکندى به آژانس خبرى پژواک گفت: "هفت سال است که شوهرم براى کار به ايران رفته و هيچ احوالش را ندارم، من مجبورهستم که کار کنم و مصارف خانوادۀ هفت نفره خوده پوره کنم."

موصوف افزود که بيش از هفت بسوه زمين دارد، و از آن ده ­ها سير بادام جمع آورى و به فروش مى رساند.

اما وى گفت که در بخشى از زمين خود، انواع مختلف ترکارى ها  نيز کشت مى کند  که در کنار مصرف خانواده اش، مقدار زيادى را به بازار نيز مى فروشد.

او از حکومت خواست در کنار اينکه براى زنان زراعت پيشه، برنامه هاى آموزشى و پرداخت قرضه ها را مساعد بسازد، براى محصولات شان بازاريابى نيز کند.

موصوف افزود: "اگر دولت مثل مه وارى زنان را مورد حمايت قراردهد، ما مى توانيم که بهتر از مردان کار کنيم و براى فاميل و وطن خود موثر مى باشيم."  

 همچنان فهیمه نجاتی باشندۀ ولسوالی اشترلی اين ولايت که در حال حاضر مصروف مالدارى است گفت که چهار گاو شيرى دارد و از شير آن ماست، پنير، چکه و قيماق آماده کرده به بازار عرضه مى کند.

وى افزود: "زياد تر زنان منطقه ما مصروف تربیه و نگهداری حيوانات مى باشند؛ چون مرداى ما از عهدۀ شير دوشيدن و از او ماست، پنير، قيماق و مسکه تيار کردن برآمده نمى تواند وزنان اين کار را پيش ميبرند ".

به گفتۀ موصوف، شوهرش در بازار اين ولسوالى، دکان فروش لبنيات دارد که  فرآورده هاى آماده شده او را  از شير به فروش ميرساند.

همچنان موصوف از حکومت خواست که براى خانم هاى مالدار، برنامه هاى آموزشى جهت بسته بندى محصولات و تهيه آن به شکل بهتر، راه اندازى نمايد.

در همين حال، لیلا حسینی مسوول انجمن زنان پیشگام در دایکندی، به پژواک گفت که اکثر زنان در اين ولايت مصروف، زمين دارى، باغدارى و دام دارى هستند و در بهتر شدن وضعيت اقتصادى خانواده و ولايت شان نقش ارزنده را ايفا مى کنند.

موصوف نيز از حکومت خواست که از اين چنين زنان حمايت جدى نموده، در حل مشکلات و رشد ظرفيت هاى آنان، برنامه هايى روى دست گرفته شود. 

سیدعبدالواحد فیروزی رئیس زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی به پژواک گفت: "در دایکندی برعلاوه مردان، زنان نیز مصروف زراعت و مالداری اند که زنان این ولایت، متفاوت تر از دیگر ولایات در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی نقش موثر دارند و هیچ گونه ممانعت و فشارهای اجتماعی و خانواده گی بالای شان وجود ندارد".

وی افزود که بر مبنای یافته‌ های این اداره، بیش از۸۰ درصد زنان اين ولايت، مصروف فعاليت هاى زراعتى، باغدارى و مالدارى اند.

 موصوف گفت که براى حل مشکلات زنان، برنامه هايى وجود دارد؛ اما تلاش مى کنند که در آينده اين چنين برنامه ها گسترش و افزايش داده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan