خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گروه هماهنگی عدالت انتقالی: قربانیان جنگ نیز در ترکیب هیأت مذاکره کننده شامل شود

گروه هماهنگی عدالت انتقالی: قربانیان جنگ نیز در ترکیب هیأت مذاکره کننده شامل شود

Mar 30, 2020 - 19:09

کابل (پژواک، ۱۱ حمل ۹۹)‌: گروه هماهنگی عدالت انتقالی، ضمن حمایت از گفتگوهای صلح از افغانستان میخواهد که قربانیان جنگ را نیز در ترکیب هیأت مذاکره کننده شامل سازد.

گروه هماهنگی عدالت انتقالی که ائتلافی از بیست وشش سازمان حقوق بشری، قربانیان جنگ و فعالین مستقل حقوق بشر است، از ایجاد هیأت مذاکره کننده برای شروع مذاکرات صلح استقبال میکند و امیدواری دارد که تشکیل این هیأت بتواند نگرانیها و ناباوریها در مورد پروسه صلح افغانستان را رفع سازد.

در کاپی این بیانیه که یک نسخه آن در دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، آمده است: ((این گروه از دولت افغانستان میخواهد تا هیأت را فراگیر ساخته و نمایندۀ قربانیان جنگ و جنایات ضد بشری در افغانستان را نیز شامل این هیأت سازد. ما بدین باور هستیم که ایجاد هیأت مذاکره کننده یک گام مهم و مثبت است.))

منبع مى نویسد که آغاز مذاکرات، میتواند سرآغاز مهمی برای کاهش خشونت، رسیدن به آتش بس و توقف کامل جنگ گردد.

به نقل از بیانیه در شرایطی که شیوع ویروس کرونا جهان را در وضعیتی اضطراری قرار داده و تهدید جدی را در برابر سالمت عمومی خلق کرده است، افغانستان در آسیب پذیرترین وضعیت قرار دارد.

این گروه در ادامه میگوید: ((‌هنوز نمیتوانیم ابعاد مصیبتی را که این ویروس بر مردم افغانستان تحمیل خواهد کرد، به درست درک کنیم. اما جنگ و خشونت هنوز ادامه دارد و روزانه صدها هموطن مظلوم ما را قربانی میسازد. گروه هماهنگی عدالت انتقالی از همۀ طرفهای درگیر میخواهد تا در جهت برقراری آتش بس کامل و دایمی کار و تلاش نمایند.))

به باور این گروه، تشکیل و هیأت مذاکره کنندۀ همه شمول و تخصصی در این برهۀ حساس تاریخی، میتواند یک اقدام درست در راستای آغاز پروسۀ صلح افغانستان باشد. اما نبود نمایندۀ قربانیان جنگ در ترکیب این هیأت، آن را ناقص ساخته است.

منبع مى نویسد: ((این کمبود، نگرانی های جدی را در میان خانواده های قربانیان جنگ، مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعۀ مدنی ایجاد کرده است. گروه هماهنگی عدالت انتقالی با تأکید از دولت افغانستان میخواهد که یکی از نماینده از خانواده های قربانیان جنگ را در هیأت مذاکره کننده شامل سازد.))

در بیانیه آمده که قربانیان جنگ و بازماندگان آنان، متضررین اصلی جنگ در جامعه اند و باید صدایشان در پروسۀ صلح شنیده شود. صدای قربانیان است که به صلح واقعی و پایدار جان میبخشد. قربانیان و بازماندگان جنگ حرفها و خواست های مشخص خودشان را دارند که باید از زبان خودشان و یا نمایندگان مستقیم شان بیان گردد و طرفهای اصلی جنگ باید قصه های پر از درد و رنج آنان را بشنوند.

منبع می نویسد، براساس گزارش نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما تنها بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی از سال ۲۰۰۹ بدینسو، در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند.

درهمین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعداد قربانیان پیش از سال ۲۰۰۱ را بیشتر از دو میلیون نفر تخمین کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking