خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رییس شورای ولایتی هرات از بی توجهی اداره مرکزی نسبت به هرات انتقاد کرد

رییس شورای ولایتی هرات از بی توجهی اداره مرکزی نسبت به هرات انتقاد کرد

Mar 31, 2020 - 16:08

هرات (پژواک، ١٢ حمل ٩٩): رییس شورای ولایتی هرات از بی توجهی ادارى مرکزی نسبت به هرات انتقاد کرده، ميگويد، حکومت ٤٠٠ میلیون افغانی را برای مبارزه با بیماری کرونا به ولایت هرات اختصاص داده است، اما والی این ولایت صلاحت مصرف این پول را ندارد.

کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات، امروز در نشست خبری گفت، از زمان شیوع ویروس کرونا دراین ولایت تاکنون ١٥٠ میلیون افغانی را مصرف کرده است، اما صلاحیت مصرف ٤٠٠ میلیون افغانی به دلیل دست پاگیر بودن قانون تدارکات، ندارد.

وی از رییس جمهور میخواهد که در شرایط کنونی هرات سخت به بودجه نیاز دارد و فرمان فوق العادۀ را جهت مصرف ٤٠٠ میلیون پول اختصاص یافته به این ولایت را صادر کند.

او بیان داشت: "حکومت ٤٠٠ میلیون افغانی کمک آمده است به هرات متاسفانه والی تا همین دقیقه صلاحیت مصرف این پول را ندارد، امانت است، مشکل چیست؟ مشکل قانون تدارکات ملی و وزارت مالیه است، چه وقت این پول را برای مردم میدهید؟ بعد از مرگ برای شان میدهید؟"

از سوی دیگر، رییس شورای ولایتی هرات از عملی شدن قیود روزگردی بدون درنظر گرفتن وضعیت معیشتی مردم انتقاد کرد و گفت که حکومت در عمل هیچ کمکی به مردم این ولایت نکرده است.

او تاکید کرد: "در خانه بمانید، چه بخورد؟ خاک؟، فکر این مردم را نمیکنید، ٥٠ فیصد مردم فقیر سه چرخه دار، دکاندار و کارگر است و روز ٢٠٠ یا ٣٠٠ افغانی کار میکردند، لقمه نانی به خانواده های شان شود، حالا این مردم چه بخورند؟ گپ بسیار نیک و به جاست که ما هم به قیود روزگردی موافق هستیم، اما در حد امکانات."

در همین حال، شماری از باشندگان هرات از فقر و تنگ دستی همزمان با قیود روزگردی ابراز نگرانی می کنند.

وکیل احمد یک تن از کارگران در شهر هرات به پژواک گفت: "ما لقمه نانی برای خوردن نداریم، دولت همه شهر را بسته کرده است، حالا ما و بچه های ما چه بخورند؟ ما چیزی برای خوردن نداریم."

مومن یک تن از دکانداران در شهرهرات نیز از قیود روزگردی انتقاد کرد و گفت: "ما هر ماه ی ١٠ هزار کرایه میدهیم و حالی دکان های ما را بسته کرده است، ما چطور کرایه خود را بدهیم و چی برای خانواده خود بدهیم."

عبدالقیوم رحیمی  برخی چالش ها در شهر را می پذیرد و گفت که برای خانواده های فقیر بسته های کمکی توزیع خواهد شد.

از سوی دیگر، والی هرات ارسال ٤٠٠ میلیون افغانی به هرات را تایید کرد، اما پاسخ روشنی در مورد صلاحیت نداشتن مصرف این پول را نمیدهد.  

وی افزود: "در مورد بودجه ٤٠٠ میلیون افغانی آمده از یک درک، وزارت صحت بودجه های خود را روان کردند، اما ماند مصرف بودجه، دوستان عزیز ما میخواهیم پول را شفاف مصرف کنیم که همه هراتی ها بفهمند پول را به کجا مصرف کردیم، من ١٥٠ میلیون را امضا کردم، اما اگر سیستم برقی باشد که نیست و تشویش همه بجاست، ما بخاطر هرات، افغانستان تشویش داریم، بخاطر گرسنگی مردم تشویش داریم بخاطر صحت مردم تشویش داریم."

انتقاد شورای ولایتی هرات از بی توجهی حکومت مرکزی نسبت به این ولایت و افزایش فقر و تنگدستی با قیود روزگردی دراین ولایت در حالیست که به تازگی اداره عمومی برشنا و مستوفیت هرات از مشترکین برق و مالیه دهندگان خواسته است که هرچه زودتر پول مصرفی برق و مالیات شان را تحویل دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking