خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به دلیل نبود چاپ خانه و مشکل مالی ده ها نشریه چاپی در غوراز فعالیت باز مانده اند

به دلیل نبود چاپ خانه و مشکل مالی ده ها نشریه چاپی در غوراز فعالیت باز مانده اند

Apr 04, 2020 - 14:01

فیروز کوه(پژواک ، ۱۶ حمل ۹۹):منابع محلی در غور می گویند که به دلیل کمبود بودجه و نبود چاب خانه در این ولایت حدود چهل رسانه چاپی از فعالیت باز مانده اند.

شماری از فرهنگیان و نویسنده‌گان غور با نگرانی از نبود چاب‌خانه‌های خصوصی و دولتی در این ولایت می‌گویند که این موضوع سبب شده تا شماری زیادی از رسانه های چاپی در غور ازفعالیت بازماند و همچنان نویسندگان نتوانند که اثرهای شان را به چاپ برسانند.

این فرهنگیان غور توقف فعالیت نشریه های چاپی را نگران کننده وضربه محکم برآزادی بیان عنوان می‌کنند ومی‌گویند که حکومت باید درزنده ‌نگهداشتنصدای آزادی بیان توجه جدی کند.

فضل الحق فایق، رییس انجمن ادبی فیروز کوه به آژانس خبری پژواک ‌گفت که بخاطرنبودن چاپخانه ها مردم کاملآ ناآگاه ماندند و کسانی هم که رسانه های چاپی را مدیریت می کنند همیشه به این مشکل گرفتار هستند، بخاطریکه نشریه های شان را به کابل ویا به هرات روان می کنند هزینه هرنشردو چند یا دو برابر میشود.

وی افزود :«نشریه های ما توقف می‌کند وچاپ نمیشه پشت سرآن دلیل عمده تری وجود دارد ودلیل آن هم عدم علاقمندی به مطالعه وکتاب خوانی است مردم ما فعلن همی علاقمندی وذهنیت را ندارد که کتاب بخواند ومطالعه نشریات ویامجلات بکند.»

به باور او، رسانه های چاپی که در گذشته در این ولایت فعالیت می کردند مجبور بودند تا مطالب شان را برای چاپ به کابل و یا به هرات بفرستند که این روند از یک سو زمانگیر و از سوی دیگر پر هزینه است.

 یارمحمدیاور، مدیرمسئول ماهنامه «هیس» که سه سال ازتاسیس نشریه شان در غورمی‌گذرد می‌گوید که آنان ازنگاه نیروی بشری برای ادامه کارشان هیچ‌مشکل نداشتند، اما نبود بودجه وعدم حمایت نهادهای کمک کنند وادار به توقف کارشان کرده است.

وی می‌گوید، بیشترتلاش‌های آنان انعکاس موضوعات حقوق بشری، آزادی بیان وفرهنگ بود که ازیک سال به اینسوهیچ فعالیت ندارند.

موصوف اضافه کرد:« مامدت یک‌ونیم ویادوسال نشرات داشتیم اما ازیک سال به اینطرف کاملن متوقف شده کارهای آن به نبود امکانات مالی،‌ ما ازلحاظ کاری هیچ نوع مشکل در راستایی کاری خود نداشتیم به جز مشکلات اقتصادی بود که ما نتوانستیم همی رسانه را کارشه ادامه بدهیم.»

مسئولان ریاست اطلاعات وفرهنگ غور می‌گویند که این رسانه ها به دلیل نداشتن مخاطب دربازار و عدم حمایت مالی نهادهای کمک کنند وحکومت ازنشربازمانده اند.

فخرالدین آریاپور، رئیس اطلاعات وفرهنگ ولایت غورمیگوید ، این نشریه ها ازیک سال اینسو ازفعالیت بازمانده اند وتنها یک نشریه دولتی بنام صدای غور که مربوط به ریاست اطلاعات وفرهنگ می‌باشد نشرات دارد.

رئیس اطلاعات وفرهنگ غورمی‌گوید که این نشریه ها پس ازآن ازفعالیت بازمانده اند که از یک سو دربازارخریداری نداشتند وازسوی دیگرهیچ ‌نهادی حتی حکومت برای آنان کمک مالی نکرده است.

 

به گفته آریاپور شبکه‌های اجتماعی نیزازدلایل است که مردم به جای اینکه انتظار نشرمطالب را ازآدرس نشریه های چاپی بکشند راحترمی‌توان ازشبکه های اجتماعی دنبال کنند.

وی افزود:« به استثناء ازطلوع غور که یک رسانه دولتی است که ازطریق ریاست اطلاعات وفرهنگ ما چاپ می‌کینم درسال جاری کدام رسانه چاپی را ما نداشتیم، به باورمه فعلن درولایت غور کدام دریچه که ازلحاظ اقتصادی رسانه‌ های ما حمایت شود وجود ندارد.»

به ګفته موصوف نزدیک به چهل نشریه نوشتاری که درقالب فصل‌نامه، ماهنامه،دوهفته نامه وهفته نامه درسالهای اخیر در ولایت غور آغاز به فعالیت کرده بودند، اکنون تمام آنان به دلیل نبود بودجه ازنشربازمانده اند.

درولایت غور ‌ چهار رادیو خصوصی ویک تلویزیون دولتی فعالیت دارد که رادیوهای خصوصی این ولایت نیز دروضعیت بد بودجوی قرار دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking