خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با شیوع ویروس کرونا قیمت برخی مواد به گونه بی پیشینه افزایش یافته است

با شیوع ویروس کرونا قیمت برخی مواد به گونه بی پیشینه افزایش یافته است

Apr 06, 2020 - 11:17

کابل (پژواک، ۱۸حمل ۹۹): از اثر شیوع ویروس کرونا، در کابل به گونه اوسط قیمت مواد اولیه خوارکی ۳۲ درصد اما قیمت وسایل محافظتی صحی و میوه های دارای ویتامین سی بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

بیماری کوید ۱۹ یا ویروس کرونا که حدود سه ماه پیش در چین شیوع کرد و پس از آن به بیش از دوصد کشور جهانگسترش یافت، تا حال در افغانستان ۳۶۷تن مصاب شده، هشت تن به اثر آن جان باخته و ۱۷ تن از مبتلایان به این مرض صحت یاب شده اند، اما در سطح جهان بیش از ۶۴ هزارتن از اثر این بیماری جان باخته اند.

به هدف جلوگیری از گسترش این بیماری، در کابل، هرات، ننگرهار، بلخ و برخی شهرهای دیگر کشور تمامی مارکیت ها و دکاکین به استثنای خوراکه و دوافروشی ها مسدود شده، اکثریت کارکنان دولتی رخصت می باشند ، بر رفت و آمد نیز قیود وضع شده، برخی بنادر بسته شده و این وضعیت بر قیمت مواد نیز اثر سو داشته است.

قیمت مواد اولیه خوراکی

حدود بیست روز قبل مردم در کابلبا ترس از بلند رفتن قیمت مواد خوراکی؛ جهت خرید مواد اولیه خوراکی به شهر هجوم برده و مواد مورد نیاز چندین ماهه شان را خریداری می کردند.

در این روز در کُل مواد اولیۀ خوراکی به گونۀ اوسط ۲۰ درصد؛ اما قیمت آرد ۴۵ درصد افزایش پیدا کرد،اما دوباره تا حدی کاهش یافت ولی هنوز هم قیمت برخی مواد به حالت عادی برنگشته است.

به اساس معلومات دکانداران، در حال حاضر در شهر کابل پنجا کیلوگرام آرد ۱۸۵۰ افغانی، پنجا کیلوگرام بوره ۲۷۰۰ افغانی، ۲۴ کیلوگرام برنج سیله پاکستانی ۲۵۰۰ افغانی، ۱۶ لیتر روغن ۱۳۵۰ افغانی، یک کیلو چای سبز اندونیزیایی۳۵۰ افغانی و ۱۸۰دانه تخم مرغ ۱۳۵۰ افغانی به فروش می رسد.

این در حال است که دکانداران می گویند،که نزدیک به یک ماه پیش در این شهر، پنجا کیلوگرام آرد ۱۴۵۰ افغانی، پنجا کیلوگرام بوره۱۸۵۰افغانی، ۲۴ کیلوگرامبرنج سیله۲۱۰۰ افغانی، ۱۶ لیتر روغن ۱۲۰۰ افغانی، یک کیلو گرام چای سبز اندونیزیایی ۳۰۰ افغانی و ۱۸۰ دانه تخم مرغ به ۶۵۰ افغانی به فروش می رسید.

با در نظر داشت آمار یادشده در قیمت این مواد به گونه اوسط بیش از ۳۲ درصد افزایش آمده است.

برخی شهریان کابل از این وضعیت شکایت دارند

شمس الهدا یک تن از باشندگان ناحیه نهم شهرکابل به آژانس خبری پژواک گفت:«دو هفته قبل یک بوجی آرد را به ۱۹۰۰ افغانی خریدم، توانایی خریداری دیگر مواد خوراکی را نداشتم، گفتم قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد ولی حالا هم همه چیز به قیمت بلند فروخته می شود. حکومت وعده داده بود که قیمت ها کاهش پیدا می کند، اما چنین نشد.»

به گفته اوحکومت مکلف است تا در چنین شرایط با مردم فقیر راکمک کند و اگر توانایی کمک را ندارد، دست کم جلو افزایش قیمت ها و احتکار را بگیرد؛ زیرا بیش از پنجا درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و دولت باید در برابر آنها مسوولیت خود را ادا کند.

اما محمد ولی مالک یکی از سوپر مارکیت ها در ناحیه دوازدهم شهرکابل می گوید:« تمام دوکان های شهرکابل از مارکیت های مندوی کابل به طور عمده مال می آوردند، مندوی کابل بسته است، دکانداران از کجا به دکان های شان مال بیاورند، مردم روزانه می آیند، ولی بعضی از موادی را که آنها ضرورت دارند در دوکان من نیست، دکاندارن چند قلم جنسی که به قیمت بلند به دست می آورند، ناگزیر به قیمت بلند بالای مردم به فروش برسانند.»

از سوی هم امید بابک سخنگوی اتاق تجارت افغانستان می گوید، طبیعی است که قیمت های مواد خوراکه با بسته بودن بنادر تغییر می کند، اما قیمت میوه و سبزیجات که از بنادر تورخم و چمن به افغانستان وارد می شد بیشتر بلند رفته است.

وی افزود:«در وارد کردن آرد هیچ نوع مشکل نبوده، چند روز قبل مردم زیاد به دوکان ها هجوم بردند و دوکاندارن هم از فرصت استفاده کرده مواد خوراکی را قیمت فروختند که بعد اکثریت آنها از سوی ارگان های امنیتی جریمه نقدی و مجازات شدند.»

وی اظهار امیداواری کرد که به زودترین فرصت بنادر تورخم و چمن باز شود و قیمت های مواد خوراکی به حالت عادی بر گردد.

قیمت میوه

قیمت میوه هایی که ویتامین سی بیشتر دارد، نیز به گونه اوسط  بیش از چهار برابر افزایش یافته است؛ زیرا تقاضا برای آن پس از آن بیشتر شد که داکتران گفتند ویتامین سی مقاومت وجود را بلند می برد و مقاومت وجود باید در برابر بیماری کوید ۱۹ بلند باشد.

حدود یک ماه پیش در کابل یک کیلوگرام لیمو حدود هفتاد افغانی ویک چارک کینو ۵۰ افغانی فروخته میشد، اما اکنون قیمت لیمو تا ۳۸۰ افغانی و کینو تا به ۱۵۰ افغانی رسیده است.

زمری باشنده کوته سنگی شهر کابل که در یک شرکت خصوصی به حیث محافظ کار می کرد، اما با وضع قیود برای جلوگیری از ویروس کرونا بیکار شده است، از این وضعیت شکایت نموده می گوید:«داکتران و حتی وزیر صحت عامه توصیه می کنند که مردم باید ویتامین سی زیاد بخورند، مردم فقیر چون خودم که پول برای خریداری آرد و روغن ندارند و کرایه خانه را داده نمی توانند، چه طور می توانند یک کیلو لیمو را چهارصد افغانی خریداری کنند. حکومت باید مردم نادار را کمک کند و اعلان کند که مالکان خانه ها از مردم کرایه خانه را نگیرند.»

اما سخنگوی اتاق تجارت افغانستان می گوید تلاش ها ادامه دارد تا مشکلاتی را که در بنادر به میان آمده است هرچه زودتر حل و قیمت ها کاهش پیدا کند.

قیمت وسایل محافظتی و ضد عفونی کننده

قیمت وسایلی که برای محافظت از ویروس کرونا استفاده می شود، نیز بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

داکتر ذکرالله یک تن ادویه فروشان در شهرکابل می گوید که قیمت یک بسته ماسک(۵۰ دانه) از ۷۰ افغانی به ۸۵۰ افغانی، یک بسته دستکش (۵۰ جوره) از ۲۲۰افغانی به ۴۵۰ افغانی و یک بوتل وایتکس که برای ضد عفونی کردن از آن استفاده می شود،از صد افغانی به ۴۰۰ افغانی بلند رفته است.

غلام سعید راشد رئیس تنظیم ادویه و محصولات صحی وزارت صحت عامه می گوید که قیمت های ماسک، دست کش و مواد ضد عفونی کننده به دلیلی افزایش یافته است که وزارت صحت عامه برای ذخیره آن از قبل آمادگی نداشت؛ زیرا استفاده زیاد از آن در افغانستان رایج نبود، اما با آمدن بیماری کرونا تقاضا برای آن به یکبارگی بسیار افزایش پیدا کرد.

به گفته او تلاش های حکومت جریان دارد تا این مشکل هرحل شود.

به اساس معلومات او یک فابریکه تولید ماسک در هرات ساخته شده و در حال حاضر روزانه ۶۰ هزار ماسک تولید می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan