خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم: در نانوایی ها، بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بهداشت در نظر گرفته نمی شود

مردم: در نانوایی ها، بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بهداشت در نظر گرفته نمی شود

Apr 06, 2020 - 15:10

کابل(پژواک، ۱۸ حمل ۹۹): برخی شهروندان کابل، با انتقاد از این که اکثریت نانوایی ها، نکات بهداشتی را به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت نمی کنند، می گویند که خلاف توصیه وزارت صحت عامه، دریافت کنندگان پول خلاف توصیه ها نان نیز توزیع می کنند.

رعایت نکات بهداشتی در نانوایی ها یک امر ضروری است، بخاطری که ارتباط مستقیم با تغذیه مردم و نقش مهمی در جلوگیری از شیوع کرونا دارد.

استفاده از ماسک، کلاه مناسب، شستن مکرر دست ها، درنظر گرفتن نکات بهداشتی و در مجموع آگاه بودن از علایم مبتلا شدن به ویروس کرونا، از جمله نکاتی اند که کارکنان در نانوایی باید رعایت کنند؛ اما با تاسف که در برخی نانوایی ها عملی نمی شود.

نوید، یکتن از باشندگان ناحیه پانزدهم شهرکابل، با انتقاد از مالکان نانوایی ها امروز به اژانس خبرى پژواک گفت که آنها توصیه های نهادهای مسئول را عملی نمی کنند.

وی افزود: «یک هفته پیش نهادهای مسئول، ضمن وضح محدودیت در گشت و گذار، به نانوایی ها هدایت دادند که بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دو تن را بخاطر توزیع نان و دریافت پول توظیف کنند؛ اما با تاسف که هیچ یک از نانوایی ها در خیرخانه، هدایات داده شده را رعایت نکرده اند.»

موصوف می گوید که دیروز بخاطر خرید نان به یکی از نانوایی ها مراجعه کرد، آنجا یک نفر به منظور دریافت و توزیع نان حضور داشت، وقتی از او پرسید چرا توصیه وزارت صحت عامه را عملی نمی کند، با برخورد زشت وی روبرو شد و بدون خرید نان ساحه را ترک کرد.

قیس یکتن دیگر از باشندگان شهر کابل نیز به پژواک گفت که مالکان نانوایی توصیه های وزارت صحت عامه را عملی نمی کنند.

این باشنده شهرکابل، می گوید که با توجه به شیوع بیماری مهلکی به نام کرونا، لازم است که کارکنان نانوایی، نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی، از  نهادهای مسئول خواست که به مالکان نانوایی ها، اجازه ندهند که از یک نفر برای توزیع نان و دریافت پول استفاده کنند.

یک کارشناسان بخش صحی، نگرانی مردم را تائید کرده و ميگويند که شاهد عدم رعایت توصیه های وزارت صحت عامه، از سوی مالکان نانوایی ها استند.

محمد داوود هوشمند، متخصص جلدی و زهروی و معالج امراض داخله اطفال، با اشاره به سرعت شیوع ویروس کرونا در جهان و به خصوص افغانستان، از مالکان نانوایی ها تقاضا کرد که بیشتر از پیش نکات بهداشتی را در پخت و توزیع نان در نظر بگیرند.

وی به آژانس خبری پژواک، گفت که نانوایی ها ارتباط مستقیم با تغذیه شهروندان دارد و به همین دلیل کارگران باید هر لحظه، دست های خود را با آب و صابون و یا مایع ضد عفونی کنند، پاک کنند.

موصوف، آشنایی کارگران نانوایی ها را یک امر ضروری خوانده، گفت که استفاده از ماسک و توظیف دو نفر به منظور توزیع و دریافت پول، حتمی است.

او تصریح کرد: «خاطر جلوگیری از مصاب شدن کارگران به کارگران و انتقال آن به سایر شهروندان، باید به جز از کارگران به هیچ فردی اجازه داخل شدن به نانوایی داده نشود و مشتریان نیز فاصله یک متری را رعایت کنند.»

این کارشناس بخش صحی، از شهروندان کشور خواست که بخاطر نجات یافتن از  ویروس کرونا، بدون ضرورت عاجل از منزل شأن بیرون نشوند و توصیه های نهادهای صحی را جدی گرفته و بالای خود تطبیق کنند.

داکتر هوشمند، از نهادهای زیربط خواست که به خاطر جلوگیری از مصاب شدن به ویروس مهلک کرونا، باید نانوایی‌ها، دکان های میوه فروشی، ترکاری و خوراکه فروشی ها را بررسی و با کسانی که توصیه های وزارت صحت عامه را عملی نمی کنند، برخورد جدی و قانونی نمایند.

اما از سوى ديگر فريد يک تن از مالکين نانوايى هاى ساحه پنجصد فاميلى شهر کابل به پژواک گفت: " ما تا حدى زياد کوشش ميکنيم که توصيه هاى وزارت را رعايت کنيم، اما براى توزيع کردند نان، توظيف کردند دو نفر براى ما مشکل است، چون بايد براى هر نفر بايد ما روزانه حداقل چهار صد افغانى و ده دانه نان بدهيم."

اما ناصر مهری، سخنگوی والی کابل، به پژواک گفت، کسانی که توصیه های وزارت صحت عامه و نهادهای زیربط را عملی نکند، با آنها برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.

وى ميگويد: ((تمام توصيه هاى بايد از سوى همه عملى شود در غير ان با برخورد قانونى روبرو خواهند شد.))

قابل ياد اوريست که تا امروز ٣٦٧ واقعه مثبت کرونا در کشور ثبت گرديده که هشت تن ان جان باخته است.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking