خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بی اعتنایی شهریان کابل در برابر ویروس کرونا فاجعه را بار آورده می تواند

بی اعتنایی شهریان کابل در برابر ویروس کرونا فاجعه را بار آورده می تواند

May 04, 2020 - 16:16

کابل (پژواک، ۱۵ ثور ۹۹): در برخی مناطق شهر کابل بی اعتنایی مردم در برابر بیماری کووید ۱۹ و ازدحام مردم به حدی رسیده است که به گفته متخصصین صحی اگر جلو آن گرفته نشود فاجعه را بار آورده می تواند.

در شهرهای کشور به خصوص کابل به هدف جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ (ویروس کرونا) قیود بر گشت و گذار وضع شده، تمام مراکز آموزشی و اکثریت کارمندان دولت رخصت می باشند و به استثنای خوراکه فروشی ها و دواخانه ها، تمامی دکاکین و مارکیت ها نیز بسته شده اند.

این قیود در شهر کابل در نهم حمل وضع شده و هنوز پا برجا است. مردم در اوایل بیشتر به رعایت این قیود توجه می کردند، اما در روزهای اخیر با آن که واقعات مثبت بیماری یادشده در حال افزایش است، در برخی مناطق این شهر به این امر مهم هیچ توجه نمی کنند و چون روزهای عادی به کار و بار شان می پردازند.

تا امروز ۲۸۹۴تن به این بیماری در افغانستان مبتلا شده که بیشتر آنها در کابل، هرات و کندهار می باشند. از این میان ۹۰تن فوت نموده و ۳۹۷ صحت یاب شده اند.

بازار کوته سنگی (میرویس میدان) مربوط حوزه پنجم شهر کابل یکی از مکان های پر ازدحام این شهر است.

دیده می شود که در این بازار مردم هیچ توجه به پیام های صحی چون خودداری از رفتن به محلات مزدحم، مراعات کردن دو متر فاصله، استفاده از ماسک و دستکش، برای جلوگیری از بیماری کووید ۱۹ نمی کنند.

شریف الله یک تن از دست فروشان این بازار که بدون استفاده از ماسک و دستکش مصروف فروش کینو در این بازار بود، به آژانس خبری پژواک گفت:«می فهمم که کرونا آمده، کار کردن در بیروبار خطر دارد، اما چه کنم؟ اگر کار نکنم خانواده هشت نفره ام گرسنه می ماند.»

این جوان حدود ۳۵ ساله، در مورد این که چرا از ماسک و دستکش استفاده نمی کند، گفت:«مه با این کراچی خود روزانه صد تا دو صد افغانی پیدا می کنم که خرچ خانه ما نمی شود، دستکش و ماسک خو پیسه کار دارد.»

شریف الله که بغض گلویش را می فشرد، افزود:«یک ماه می شود که کینو می فروشم، اما باور کنید که خودم هم تا حال یک دانه کینو را هم نخورده ام و به خانه هم برده نتوانسته ام، با این حال مه چطور برای خود ماسک و دستکش بخرم؟!»

بازار کمپنی مربوط حوزه پنجم شهر کابل نیز محلی است که در آن قیود وضع شده مراعات نمی شود.

احمد فرید باشنده کمپنی می گوید:« در کمپنی از روزهای اول وضوع قیود تا به حال قیود مراعات نشده، بدون مارکیت ها همه دکان ها باز است، به همین دلیل مردم وسایل برقی را که عارضه پیدا کنند از مناطق دیگر شهر به کمپنی می آورند.»

سرای شهزاده کابل که در اوایل وضع قیود مسدود شده بود، اما اکنون هفته ای سه روز باز می باشد، یکی از مکان های پرازدحام دیگر شهر کابل می باشد.

احمد شاه صالحی یک تن از صرافان سرای شهزاده می گوید:« شما باور کنید که مرکز شیوع مرض کرونا همین سرای شهزاده بوده می تواند و من که می بینم شمار زیاد مردم و صرافان دست فروش حین تبادله پول نه فاصله را رعایت می کنند و نه هم دستکش و ماسک استفاده می کنند.»

وی که از ماسک ، دست کش و مایع ضد عفونی استفاده می کند، می افزاید که این سرای جای مهم است و امکان ندارد که مسدود شود، اما برای باز بودن آن باید از راهکاری کار گرفته شود که جلو ازدحام در سرای و سرایت بیماری کووید ۱۹ گرفته شود.

محمد احسان یک تن از صرافان دستفروش که مصروف تبادله اسعار در این سرای بود، اما از دستکش و ماسک استفاده نمی کرد، گفت: « با ماسک حساسیت دارم و دستکش مشکل است وقتی پول را حساب می کنیم ما را به مشکل مواجه می کند، مایع ضد عفونی دارم یگان وقت استفاده می کنم، هر چه که تقدیر باشد، کسی چپ کرده نمی تواند.»

در ساحات فروشگاه و سینمای پامیر شهر کابل، محلاتی که در اوایل اعلام وضع قیود در گشت و گذار در آن ازدحام وجود نداشت و به دکانداران و دستفروشان اجازه فعالیت داده نمی شد، اما امروز که یازدهم ماه مبارک رمضان است تعداد دست فروشان و کراچی های دستی در این محلات دیده می شود.

سرک بالای قلعه زمانخان شهر کابل محلی است که اکثریت دکاکین آن باز می باشند. در این محل زنان، مردان و حتی کودکان برای خریداری مواد مورد نیاز شان تجمع می کنند.

محمد اکرم در این محل دکان تکه فروشی دارد.

دکان محمد اکرم باز می باشد، ولی زمانی که موتر گزمه پولیس می آید، دروازه دکان را می بندد و حتی خریداران بدون رعایت فاصله در داخل دکان بند می مانند.

وی در مورد این که چرا رهنمودهای وزارت صحت عامه را رعایت نمی کند می گوید:« مه از اول تا به حال در قصه کرونا نبودم و نیستم و بی خار چکر خوده میزنم و کار و بار خوده می کنم، چرا که می فهمم این یک بازی است، چین و امریکا به راه انداخته اند، نی مریضی وجود دارد و نه هم ویروسی، باز ما مسلمان هستیم خداوند ما را حفظ می کند.»

او اجازه نداد که از دکان او عکس برداری شود.

راحله حدود ۴۵ ساله که با سه دخترش جهت خرید تکه به این دکان آمده بود گفت : «عید نزدیک است، برای خریداری آمدیم، مجبوریت است، مجبور که نباشیم چرا از خانه بیرون شویم.»

اما بی بی گل ۶۰ ساله که یک خریطه پر از تکه ها را در دست داشت و آن را در همین دکان برای لباس ها اعضای خانواده اش خریداری کرده بود، گفت: « مه جوان های خانه ما را نماندم که از خانه بیرون شوند، ولی از مه گذشته بلا به پس اش که کرونا بگیرد، خداوند جوانای ما را نگا کنند.»

نیلوفر باشنده کارته نو شهرکابل که برای خریداری، آمده بود می گوید که در چند روز اخیر اکثر دکان ها در این بازار باز شده است

وی که از دستکش و ماسک استفاده می کند، می گوید:« این را می¬دانم که باید در خانه بمانیم ولی باز هم مجبور هستیم که برای رفع احتیاجات خود بیرون شویم ولی واقعا ازدحام زیاد است.»

داکتر پتونی تایشمن متخصص امراض داخله بی اعتنایی مردم در برابر ویروس کرونا نگران کننده می داند و می گوید:« کرونا با مردم شوخی ندارد، کرونا یک مریضی عادی نیست و نباید مردم آن را ساده بگیرند، کرونا جهان را تکان داد، خواست مه از مردم ما این است که پیام های وزارت صحت عامه را جدی بگیرند، رعایت کنند و هر فرد باید در این مورد برای سایرین آگاهی دهی کند.»

موصوف می گوید که بی اعتنایی مردم در برابر این بیماری فاجعه را به بار آورده می تواند، زیرا تنها عمل کردن به رهنمایی های صحت عامه جلو این بیماری را گرفته می تواند.

به گفته او, یکی از عوامل موفقیت چین در عرصه مبارزه با کرونا، جدی گرفتن آن و رعایت رهنمودهای صحی و قرنطین بود.

داکتر وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه نیر بر عمل کردن رهنمودهای صحی تاکید دارد و او نیز می گوید که ازدحام و عدم رعایت رهنمودهای صحی می توانند فاجعه را به بار آورد، زیرا مردم با اشتراک در ازدحام و عدم استفاده از ماسک و دستکش، کرونا را به سادگی به خانه های شان انتقال داده می توانند.

او با ابراز نگرانی افزود:«تا زمانی که مردم خود شان کرونا را جدی نگیرند، وزارت صحت عامه به جز از آگاهی دهی کاری کرده نمی تواند، زیرا ما مرجع اجرایی نداریم.»

وی از پولیس می خواهد که در این عرصه با وزارت صحت عامه همکاری داشته باشند و جلو تجمع مردم در شهر را بگیرند.

اما فرامرز فردوس سخنگوی قوماندانی امنیه کابل می گوید که پولیس در این عرصه مسوولانه و صادقانه مسوولیت خود را انجام داده و تا حد توان جلو ازدحام و قانون شکنی را می گیرند، ولی مردم خود شان قانون شکن اند.

وی از مردم می خواهد که با حکومت همکار باشند و برای حفظ جان خود و خانواده های شان در خانه بمانند و بدون ضرورت عاجل و معقول از خانه های شان بیرون نشوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan