خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنجشیر با مبتلا شدن یازده داکتر به ویروس کرونا با کمبود داکتران مواجه شده است

پنجشیر با مبتلا شدن یازده داکتر به ویروس کرونا با کمبود داکتران مواجه شده است

May 06, 2020 - 20:46

پاراخ (پژواک، ۱۷ ثور ۹۹): مقام ها محلی می گویند که مبتلا شدن یازده داکتر به شمول دو متخصص با بیماری کووید ۱۹ در پنجشیرسبب کمبود داکتران و چالش برای مریضان در این ولایت شده است.

به اساس معلومات ریاست صحت عامه پنجشیر، در این ولایت پنجا تن، به شمول یازده داکتر که دو تن آنها متخصصین داخله و جراحی می باشند، به بیماری کووید ۱۹ (ویروس کرونا) مبتلا شده اند.

 کمال الدین نظامی والی پنجشیر به آژانس خبری پژواک گفت که شماری از یازده داکتر یادشده در مرکزصحی و تعدادی هم در خانه های شان قرنطین بوده و تحت تداوی قرار دارند.

موصوف خواستار توجه حکومت به حل این مشکل شده افزود که به همین دلیل مریضان مجبور به کابل و یا ولایت های نزدیک دیگر برای تداوی بروند.

در پنجشیر یک شفاخانه چهل بستر در ولسوالی رخه ویک شفاخانه ایمر جنسی در ولسوالی عنابه فعالیت دارد.

داکتر شیردل پیرزاد رییس صحت عامه پنجشیر با تایید مشکل کمبود داکتر گفت که در مراکز صحی پنجشیر، به استثنای شفاخانه ایمرجنسی، ۱۸ داکتر موظف می باشند که یازده تن آنها به بیماری کووید ۱۹ گرفتار شده اند.

موصوف گفت که در میان پنج داکتری که در حال حاضر کار می کنند، یک تن متخصص امور داخله است که به تمام مریضان رسیدگی کرده نمی تواند.

او تعداد داکتران در شفاخانه ایمرجنسی را مشخص نکرده، گفت که این شفاخانه مربوط به کشور ایتالیا است، اما دولت افغانستان نیز سالانه دونیم میلیون دالر به این شفاخانه می دهد.

موصوف می گوید که شفاخانه ایمرجنسی پس از شیوع بیماری کووید ۱۹، پذیرش مریضان را هفتاد در صد کاهش داده است و به همین دلیل ناگذیر مریضان این ولایت برای تداوی به کابل بروند.

وی می افزاید که انتظار صحت یابی داکتران متخصص خود را دارد، زیرا باور ندارد که در شرایط سخت کنونی پیشنهاد فرستادن داکتران متخصص به پنجشیر از سوی وزارت صحت عامه پذیرفته شود.

والی پنجشیر می گوید که ورود دوصد هزار تن از باشنده های این ولایت از کابل و ولایت های دیگر سبب افزایش شیوع ویروس کرونا در پنجشیر شده است.

موصوف گفت که به هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری در پنجشیر، به نیروهای امنیتی دستور داده است تا پس از این به هیچ خانواده و فامیل اجازه داخل شدن به پنجشیر را ندهند.

در افغانستان تا صبح امروز ۳۳۹۲تن به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده و از این میان ۱۰۴تن فوت کرده و ۴۵۸تن دیگر صحت یاب شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement