خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با شیوع ویروس کروناعواید گرد شگری در بامیان به صفر تقلیل یافته است

با شیوع ویروس کروناعواید گرد شگری در بامیان به صفر تقلیل یافته است

May 09, 2020 - 10:21

بامیان(پژواک، ۲۰ثور۹۹): گردشگری در ولایت بامیان که سالانه از بابت آن ۱،۷ میلیارد افغانی عایدبه دست می آمد، با وضع محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کووید - ۱۹ درکشور،متوقف شده است.

محمد طاهرزهیر والی بامیان ضمن بیان این مطلب به آژانس خبری پژواک گفت کهسالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از نقاط گردشگری در این ولایت بازدید می کردند،اما بعد از شیوع بیماری کووید – ۱۹ (ویروس کرونا)ووضع قیودبه هدف جلوگیری از شیون آن درکشور، رفت و آمد گردشگران به این ولایت متوقف شده و از این بابت هیچ عایدی به دست نیامده است.

به گفته او صدها تنی که دراین محلات کار می کردند و عواید خوبی به دست می آوردند؛ نیز بیکار شدهو در کُل قیودی که به هدف جلوگیری از شیوع بیماری کووید –۱۹ وضع شده است، سبب مشکلات اقتصادی باشنده های این ولایت شده است.

حسین پارسا، رییس اتحادیه دکاکین در بندامیربامیان گفت که تنها در پارک ملی بند امیر، صدها تن مصروف کارهای هوتل داری، قصابی، نانوایی، قایق رانی، عکاسی، موترشویی وغیره بودند، اما اکنون بیکار شده اند.

موصوفمی افزاید: «درحال حاضر شمار زیاد این افراد که در این محل به شکل روزمزد کار می کردند، در وضعیت بد اقتصادی قرار دارند و نیازمند کمک های عاجل می باشند.»

بند امیر شامل هفت بند طبیعی است که از محلات توریستی بامیان شمرده می‌شود. دولت آن را پارک ملی اعلام کرده است.

 سازمان همکاری منطقه‌ یی جنوب آسیا، در سال بامیان را به عنوان "پایتخت فرهنگی" خود در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد بود. قبلا سالانه تا بیست هزار گردشگر از این ولایت دیدن می کردند.

بامیان آثار تاریخی بسیاری دارد که دو پیکره بزرگ بودا از مشهورترین آنها است. این پیکره ها سی و پنج و پنجاه و سه متر ارتفاع دارند و در سده های پنجم تا هفتم میلاد ساخته شده اند.

شهر غلغله از دیگر محلات تاریخی بامیان است که تاریخ بنای آن به سده ششم میلادی می رسد و در سده سیزدهم به دست لشکر چنگیز ویران شد بود.

شهر ضحاک در شرق بامیان هم از محلات دیدنی بامیان است. این شهر منسوب به ضحاک افسانه ای است که در شاهنامه از آن یاد شده است.

محمد رضا ابراهیم استاد پوهنتون بامیان، می گوید که این ولایت با داشتن محلات تاریخی و دیدنی یادشده و دره های سرسبز با آبشارهای طبیعی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مکان مناسب برای گردشگران می باشد.

او وضعیت کنونی بامیان چون مشکلات اقتصادی مردم این ولایت و رکود گردشگری در این ولایت را نگران کننده می خواند، می گوید که حکومت باید در کنار کمک­های نقدی و مواد خوراکی به نیازمندان، درقسمت ایجاد شغل، معافیت مالیات وغیره نیز اقدامات لازمی داشته باشد.​

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement