خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"نان خشک کمک شده دولت برای مستحقین، حیف و میل می شود"

"نان خشک کمک شده دولت برای مستحقین، حیف و میل می شود"

May 09, 2020 - 15:44

کابل(پژواک، ۲۰ ثور ۹۹): صدها تن معترض در ناحیه پانزدهم شهر کابل طی یک گردهمایی، از حیف و میل نان خشک مستحقین، توسط وکلای گذر خود انتقاد کرده و می گویند که از سه روز به این سو، برای ۳۰۰ خانواده بی بضاعت نان خشک توزیع نشده است.

این معترضان که تعداد شان نزدیک به ۲۰۰ تن میرسید، امروز در منطقه مسجد خواجه عبدالله انصار در مربوطات ناحیه پانزدهم شاروالی کابل تجمع کرده و خواستار حق شان شدند.

آنان می گویند که در نانوایی های اطراف شان عملآ توزیع نان جریان دارد؛ اما نان هزاران بیوه، یتیم، معلول و افراد بی بضاعت توسط وکیل گذر این ساحه، متوقف شده است.

صفی الله یکتن از معترضین که پیشه رنگمالی دارد، با انتقاد از این که از روز اول توزیع نان در ساحه آنها مشکل داشت، به پژواک گفت که از آغاز روند توزیع نان تاکنون، دو روز نان دریافت کرده است.

وی که یگانه نان آور خانواده هشت نفری اش است، افزود: «روز اول ۱۰ دانه نان خشک برایم دادند و روز دوم پنج دانه؛ اما از سه روز به این سو به هیچ کس نان توزیع نشده است. «

موصوف، با بیان این که از پنج ماه به این سو بخاطر زمستان و قرنطین بیکار است، می گوید که بسیار خوش بود که ۱۰ قرص نان خشک از طرف دولت دریافت می کند؛ اما با تاسف که آنهم توسط وکلای گذر، حیف و میل می شود و به فقرا و مساکین توزیع نمی گردد.

این معترض، با انتقاد از وکیل گذر شان، گفت: «چندی پیش، ۱۰۰ خانواده بی بضاعت طی عریضه ای که توسط ناحیه پانزدهم نیز تائید شده بود، از اجمل رحمانی خواستار کمک شدیم؛ اما امروز خبر شدم که وکیل گذر ما به نام قوماندان فقیر آن را گرفته و به مستحقین توزیع نکرده است. «

ملک داد، یکتن دیگر از معترضین نیز می گوید که از سه روز به این سو به دلیل نامعلوم توزیع بیش از سه هزار نان برای ۳۰۰ خانواده، توسط وکیل گذر متوقف شده است.

موصوف می گوید که مردم به نانوایی مراجعه می کنند ؛ اما به دلیل عدم توزیع نان، دوباره به خانه های شان می روند.

دگروال غلام نبی نماینده ساحه مربوطه، از طرف قوماندان فقیر وکیل گذر خواجه بغرا جدید، به پژواک گفت که علت توقف توزیع نان از سوی وکیل گذر معلوم نیست.

او تصریح کرد: «چندبار به قوماندان «فقیر» زنگ زدم، گفت که در ناحیه هستم هر وقت آمدم همرای تان صحبت می کنم، امروز نیز زنگ زدم، تاحال نه خودش آمده و نه آرد روان کرده. «

برخی معترضان دیگر نیز شکایت ها و خواست های مشابه دارند. معترضان هشدار دادند، در صورتی که توزیع نان برای مستحقین دوباره شروع نشود، دست به اعتراض گسترده خواهند زد.

نانوای محل که خواست نامش در خبر ذکر نشود، گفت که به دلیل نبود آرد، توزیع نان را متوقف کرده است و هر لحظه ای که آرد در اختیار اش قرار بگیرد، پختن و توزیع نان را دوباره آغاز می کند.

اما قوماندان عبدالفقیر فقیر وکیل گذر خواجه بغرا جدید، ادعای وارد شده در مورد این که گویا حق مردم را حیف و میل کرده است، بی بنیاد خوانده و می گوید که به دلیل عدم دریافت آرد، از سوی ناحیه پانزدهم، توزیع نان متوقف شده است.

موصوف گفت، هر وقت آرد در اختیار شان قرار بگیرد، آن را به نانوایی روان می کند تا توزیع نان دوباره برای مردم آغاز شود.

انجنیر تواب احمدی، رئیس ناحیه پانزدهم شاروالی کابل، با بیان این که چندین معضل، باعث توقف توزیع نان برای شهروندان می شود، می گوید که یک دلیل آن عدم رساندن آرد توسط قراردادی است.

وی گفت که سکتگی دیگر در توزیع نان برای مردم، فعال نبودن شورا در نانوایی و گذر و همچنان مشکل در لیست مستحقین است.

اما شاروالی کابل می گوید که به منظور شفافیت از روند توزیع نان برای مستحقین، نظارت جدی صورت می گیرد.

نرگس مومند، سخنگوی شاروالی کابل به پژواک گفت که یک مشکل توقف توزیع نان، ممکن عدم حضور شورای مستحقین بخاطر دریافت آرد باشد که بدون حضور آنها آرد توزیع نمی شود.

موصوف، با بیان این که به هیچکس اجازه حیف و میل داده نمی شود، گفت که با آنهم شاروالی کابل، قضیه را بگونه جدی تعقیب می کند و اگر کمک ها توسط کسی حیف و میل شده باشد، با عاملان آن برخورد قانونی صورت می گیرد.

قابل ذکر است که که قبلا نيز باشندگان کابل در مورد توزيع نان شکايت کرده بودند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan