خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" بیشتر شب نواسه هایم با شکم گرسنه میخوابند "

" بیشتر شب نواسه هایم با شکم گرسنه میخوابند "

May 11, 2020 - 15:23

شهر غزنی (پژواک، ۲۲ ثور ۹۹): یگانه مادرکلان سرپرست ۱۵ یتیم در غزنی میگوید: " سه پسر ام را در جنگ ها از دست داده ام، در شهر گدایی میکنم، اما زیاد مردم خیرات هم برایم نمیدهند."    

این خانم ۶۰ساله درخانی نام دارد و باشنده ولسوالی اندر ولایت غزنی است، اما هم اکنون با یتیمان زیادی در یک خانه کهنه واقع شهر غزنی شب و روز میگذراند  .

وی در مصاحبه  به تاریخ ۲۲ ثور با آژانس خبری پژواک گفت که شوهر اش قبلا فوت کرده، اما سه پسر اش را جنگ جاری از نزد اش گرفته است. وی گفت: (( پسر اخرم سه ماه قبل در جنگ حکومت و طالبان کشته شد، اکنون در خانه سرپرست نداریم، ۱۵ یتیم دارم و سه بیوه((.    

درخانی که چادر سیاه کهنه بر سر داشت و نشانه ها ناتوانی در چهره اش آشکار بود گفت:" در شهر گدایی میکنم، اما بیشتر مردم خیرات هم نمیدهند، در تمام روز ۴۰-۵۰ یا ۶۰ افغانی پیدا میکنم که به این پول هیچ کاری نمیشود.    

به اساس معلومات وی، از یک پسر اش هفت، از دیگر پنج، و از دیگر نیز سه یتیم باقی ماند که نواسه از همه بزرگتر اش دختر ده ساله است.     

وی به صدای گریه گفت: (( نواسه های ام است، باید چیزی برای خوراک پیدا کنم، در این شهر کسی نیست که مرا نشناسد، چرا که به هر کس بیشتر صد- صد بار دست خیرات خواستن پیش کردیم. ))  

وی در جواب سوالی گفت: (( یگانه ارمان ام است که نواسه هایم با شکم سیر بخوابند، بیشتر شب ها با شکم گرسنه و یا نیمه گرسنه میخوابند، وقتی که آنها با شکم گشنه میخوابند، طوری میشوم که کسی گوشت هایم را به چاقو جدا کند(( .   

موصوف می افزاید که بیشتر وقت نواسه هایش مریض میباشند، چرا که برای پوشیدن هم چیزی ندارند.    

نامبرده گفت که با وی تا کنون هیچ کمکی صورت نگرفته و افزود، حکومت و تجاران باید همراه اش کمک کند، تا از ناتوانی نجات پیدا کند.    

سمیر احمد احمدی سکرتر مقام ولایت غزنی در مورد درخانی به پژواک گفت، از این خانواده خبر دارند و نیز در پلان است که با ایشان کمک انجام دهد .

به گفته موصوف، یک صندوق خیریه به هدف کمک به نیازمندان این ولایت ساخته شده، که از این صندوق تا کنون با سه صد خانواده کمک صورت گرفته و در نظر است که با دیگران نیز کمک صورت گیرد.

 قابل ذکر است که جنگ چند دهه در افغانستان مادران زیادی به مثل درخانی بی پسر، و به گدایی وا داشته است، اما باز هم در کشور جنگ دوام دارد و هر روز در کنار سربازان حکومتی و طالبان مردم عام نیز کشته میشود .  

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking